YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme davayı erteledi
Mahkeme davayı erteledi
16 Haziran 2011 12:20
Terör örgütü propagandası yapmak suçundan yargılanan ve genel seçimlerde bağımsız aday olarak Meclis'e giren Hatip Dicle'nin davası ertelendi.

Terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan ve 12 Haziran seçimlerinde Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, KCK davasından dolayı tutuklu bulunan sanık Hatip Dicle katılmazken, avukatı Feride Laçin hazır bulundu.

Sanık avukatı Laçin, müvekkilinin cezaevinde rapor aldığı için duruşmaya katılmadığını belirterek, söz konusu dosyanın KCK davası ile birleştirilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, ''Sanığın savunmasının alınması için bir sonraki duruşmada hazır edilmesi'' kararını vererek, duruşmayı erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Dicle'nin yazdığı ''Yargılayanlar Yargılanıyor'' kitabında terör örgütü üyeleri için ''gerilla'' ve ''şehit'' ifadelerini kullandığı, 12-13 Aralık 2009'da gerçekleştirilen Demokratik Toplum Kongresi'nde okuduğu sonuç bildirgesinde terör örgütü PKK'nın propagandasının yapıldığı kaydedildi.

Sanık Dicle'nin Terörle Mücadele Kanunu'nun ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca 2 kez 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.


AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler