YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mahkeme başkanı konuştu
Mahkeme başkanı konuştu
02 Temmuz 2012 23:12
Futbolda şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci, kararı okumadan önce önemli açıklamalar yaptı.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci, kararı okumadan önce, ''Gerekçeli kararda, karardan çok daha önemli şeyler olacak. Gerçekten Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) çoğu durumu bu kararda göreceksiniz. Bütün isteğimiz, dileğimiz, amacımız adil olmak. Adalet yerini bulsun, dünya yıkılsın, umurumuzda değil'' dedi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında, sanıkların son sözlerini alınmasının ardından 2 saate yakın ara verildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, kararı açıklamadan önce yaptığı konuşmada, yargılama sürecinde çok yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve bu dosyadan başka dosyalarının da olduğunu belirterek, ''Hakimler benden çok daha fazla emek sarf ettiler. Heyet olarak toplandık, tek tek bütün safhayla ilgili tartıştık, tek tek her sanığın her bir eylemini tartıştık ve bir karara vardık. Umuyorum bir hata yapmamışızdır. Yapmışsak da bunun Yargıtay yolu var'' dedi.

Okuyacakları kararın çok uzun olduğunu ve gerekçesini sonra yazacaklarını anlatan Ekinci, ''Gerekçemiz çok önemli. Umuyorum kısa zamanda yazarız. Karardan çok daha önemli şeyler olacak gerekçeli kararda. Gerçekten CMK'deki çoğu durumu bu kararda göreceksiniz. Bütün isteğimiz, dileğimiz, amacımız adil olmak. Adalet yerini bulsun, dünya yıkılsın, umurumuzda değil'' ifadelerini kullandı.

Kararı okumaya başlayan Ekinci'nin, ilk olarak davanın tutuklu sanıkları Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı'nın tahliye edildiklerini söyledi. Duruşma salonunda bulunan izleyiciler, bu kararı alkışlarla karşıladı.

Daha sonra Başkan Ekinci ve üye hakimler sırasıyla yaklaşık 100 sayfalık kararı okudu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler