YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mağdur değilim ağlamayacağım
Mağdur değilim ağlamayacağım
27 Eylül 2012 09:02
Mağdur değilim ağlamayacağım

Şehit Ovacık Başsavcısı Murat Uzun'un eşi Cihan Uzun, "Kocamın soyadını taşıyorum, asla ağlamayacağım. Mağdur değilim dimdik ayaktayım. Başkasının vebalini almamak için koruma istemedi" dedi

Tunceli'nin Ovacık ilçesinde, PKK'lı kadın terörist tarafından lojman girişinde başından tek kurşunla şehit edilen başsavcı Murat Uzun'un hemşire eşi Cihan Uzun SABAH'a konuştu. Eşini toprağa verip acısını yüreğine gömen genç kadın, 4 yaşındaki Emir Kaan ve henüz bir yaşındaki Hakan Taner ile Samsun'Daki babaocağına yerleşip hayata sımsıkı tutundu. Eşinin yasını tuttuğunu ancak başının da dik olduğunu vurgulayan genç kadın "Eşimin soyadını taşıyorum. Gurur duyuyorum, hiç ağlamadım bundan sonra da ağlamayacağım. O da böyle isterdi. Çünkü biz mağdur değiliz, başımız dik. Terör bizi yıkamaz, dimdik ayaktayız. Antalya'nın Serik ilçesinden Ovacık'a tayinimiz çıktığında asla en küçük bir endişe duymadık. Eşim Türk bayrağının dalgalandığı her yerde görev yapacağını göğsünü gere gere her zaman söylüyordu. O bayrağına, vatanına ve milletine çok bağlı bir insandı" dedi.

'EŞİM İSTEMEDİ'
Ovacık'a gittiklerinde kendisine koruma verilmek istendiğini ancak eşinin bunu kabul etmediğini anlatan Cihan Uzun, "Orası terör bölgesi olduğu için başkasının vebalini üstüne almak istemedi. Koruma olan kişi ona göre direk hedef olacaktı. 'Korumaya benim yüzümden bir şey olursa bu vebali kaldıramam' diyerek kabul etmedi. Olayın olduğu gün ben evden çıktım ve lojmanın karşısına geçtim. Tunceli'ye gitmek için minibüs bekliyordum. O sırada eşim aracıyla lojmanın bahçesine girdi. Tam o anda gelen minibüse bindim. Yarım saat sonra olayı öğrendim. Minibüs bir dakika geç gelse eşim gözlerimin önünde vurulacaktı" diye konuştu.

'DİKKAT EDİYORDUK'
Eşine direk bir tehdit gelmediğini de belirten Cihan Uzun, "Terörün olduğu yerde tehdit her zaman vardır. Biz de kendimize göre bazı güvenlik önlemleri alıyorduk. Mesela, mesai saatlerimizi değiştiriyorduk. Selam verdiğimiz insanlara dikkat ediyorduk. Aynı yerden aynı saatte geçmiyorduk. Hatta eşim çalıştığı kişilerin güvenliğinden de kendisini sorumlu tutardı. Adliye personeline de aynı güvenlik uyarılarını yapıyordu" dedi.

TERÖR KORKU ÜZERİNE KURULU
Olayın ardından tayininin memleketi Samsun'daki Gazi Devlet Hastanesi'ne çıktığını ve çocuklarını burada yetiştireceğini belirten Cihan Uzun kendisini güçlendiren en önemli konulardan birinin Ovacık halkıolduğunu söyledi. Yüzlerce telefon aldığını belirten Uzun, "Biz henüz üç aydır oradaydık. Fakat oradaki insanlar eşimi çok sevdiler. Ovacık'tan yüzlerce insan arayarak baş sağlığı dileğinde bulundu. Beni arayanlar, 'lütfen onlarla bizi bir tutmayın' diyorlardı. Terör orada, korku üzerine kurulu" diye konuştu.

HSYK'DAN SAVCI UZUN İÇİN YARDIM KAMPANYASI
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), şehit Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun'un ailesi için yardım kampanyası başlattı. HSYK'dan yapılan açıklamada "Tüm yargı camiamızın ve milletimizin daha öncede olduğu gibi terör saldırısı sonucu şehit olan Cumhuriyet Savcımızın ailesine de yardım için gerekli hassasiyeti göstereceği inancındayız. Saygıyla duyurulur" denildi. HSYK'nın bankalarda açtığı hesap numaraları ise şöyle: "Vakıfbank HSYK bağlı şubesi HSYK Genel Sekreterliği adına açılan Hesap İBAN numarası: TR 290001500158007300242021. Ziraat Bankası Ankara/Gazi Mahallesi şubesi HSYK Genel Sekreterliği adına açılan Hesap İBAN numarası: TR21 0001 0008 9859 1166 8750 04." CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler