YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Magandalara üç yıl hapis cezası geliyor
Magandalara üç yıl hapis cezası geliyor
15 Aralık 2010 08:45
Yaş sınırının değişmediği yeni silah tasarısında düğün, nişan gibi açık toplantılarda silah kullananlara ağır cezalar getiriliyor. Magandalara, 3 yıla kadar hapis cezası verilecek

Meclis İçişleri Komisyonu'nda oluşturulan Silah Alt Komisyonu'nun hazırladığı silahlanmaya ilişkin tasarıda magandalara yönelik cezalar geliyor. Tasarıya göre düğün ve nişan gibi açık toplantılarda silah kullananlara 1 yıl ile 3 yıl arasında değişen hapis cezası verilecek.

Ayrıca tasarıya göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde ruhsatlı silahlar için merkezi bir sistem getiriliyor. Ruhsatlı silah verilirken herkesin silahından bir boş kovan numune alınacak. Silah Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, bazı basın yayın organlarında yer alan 'Silah bulundurma yaşı 18'e indiriliyor. İsteyen beş silah ruhsatı alabilecek ve bu silahların ikisini de üstünde taşıyabilecek" gibi eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Mevcut kanunda av tüfekleri için yaş sınırının 18, diğer silahlar için ise 21 yaş olduğunu belirten Uzun, yeni tasarıda bu yaş sınırlarının değiştirilmediğini ifade ederek, ruhsatlı silah alacak kişilerin zaten belli olduğuna dikkati çekti.

Ruhsat alma yetkisinin bir hak değil, devlet tarafından verilmiş bir ayrıcalık olduğunu vurgulayan Uzun, "Bu da herkese verilmiş değil. Haberlerde, sabıkalılar ruhsatlı silah alacakmış gibi bir hava oluşturuluyor. Herkesin ruhsatlı silah alabilecek kaidesi yoktur" diye konuştu.

SİLAH VERİLİRKEN BOŞ KOVAN NUMUNESİ ALINACAK

Hazırladıkları tasarıda başka kısıtlamalar da getirdiklerini anlatan Uzun, şöyle devam etti: "Düğünlerde, nişanlarda veya açık hava toplantılarında, yayla şenliklerinde silah atmak yasak. Kapalı yerlerde yapılan toplantılara silahla girmek yasak. Düğünlerde silah atanlar, 1 yıl ile 3 yıl arasında ceza alacak. Diğerlerinde ise para cezaları var."

Ruhsatlı silahlarda merkezi bir sistem getirdiklerini dile getiren Uzun, ruhsatlı silahın İçişleri Bakanlığı'nda kaydı olacağını belirtti. Uzun, "Ruhsatlı silah verilirken herkesin silahından bir boş kovan numune alınacak" diye konuştu.

 

'Sandalyede namaza' yeni karar

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 1 Aralık Çarşamba günü yaptığı toplantıda 'sandalyede namaz' konusu gündeme alındı. Kurul kararında, namazın kulun Allah'a en çok yakınlık kazandığı bir ibadet olduğu belirtildi. Ancak dinde sorumlulukların kulun gücüne göre belirlendiği, gücü aşan durumlar için kolaylaştırma ilkesi getirildiğine dikkati çekilen kararda, namazın rükünlerinden herhangi birini yerine getirmeye engel olan rahatsızlıkların kolaylaştırma sebebi sayıldığı vurgulandı. Kararda şöyle denildi: 'Özellikle üzerinde namaz kılmak amacıyla camilerde sıralar halinde sabit oturakların yapılması, cami doku ve kültürüyle bağdaşmamaktadır. Bu sebeple hastalık ve özürlülük gibi herhangi bir rahatsızlığı bulunan kimselerin, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmaları uygundur.' (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler