YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madımak raporu yayımlandı
DDK'nın, Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla hazırladığı 1993'te Sivas'ta yaşanan "Madımak Olayı" ile ilgili raporu tamamlanarak, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlandı.
Madımak raporu yayımlandı
15 Temmuz 2014 / 12:59 Güncelleme: 15 Temmuz 2014 / 13:31

Devlet Denetleme Kurulu'nun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 30 Kasım 2012'deki talimatıyla hazırladığı 1-2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yaşanan "Madımak Olayı" ile ilgili raporu tamamlanarak, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayımlandı.

Raporda, olayın "katliam" olarak nitelendirilmesi gerektiği belirtilerek, "Olayın ortaya çıkmasında, önlenememesinde ve soruşturulmasında/yargılanmasında devlete terettüp eden ağır bir hizmet kusuru bulunmaktadır" ifadesine yer verildi.

DDK'nın Madımak Olayı raporundan:

"Tespitler ve açıklamalar, aslında soruna ilişkin çözüm reçetelerini de göstermektedir. Tarihi tecrübe; farklılıklarımıza karşın toplumu beraber kılan unsurlar ile yürütülen siyasetlerin yarattığı sorunları ve çatışmayı görerek ve bunlardan dersler çıkararak, gerçek anlamda çoğulcu bir yaklaşımın üretilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu ise, bir yandan ortak bir tasavvurun oluşturulmasını diğer yandan da altmış yılı aşkın süredir yapılan "ayıklamalara", gerçekleştirilen "reformlara" ve açılan "demokratikleşme paketlerine" devam edilerek sistemin demokrasiye dönüştürülmesi çabalarının sürdürülmesini gerektirmektedir."

Ağır hizmet kusuru bulunmaktadır

DDK'nın "Madımak Olayı" raporunda, olayın "katliam" olarak nitelendirilmesi gerektiği belirtilerek, "Olayın ortaya çıkmasında, önlenememesinde ve soruşturulmasında/yargılanmasında devlete terettüp eden ağır bir hizmet kusuru bulunmaktadır" ifadesine yer verildi.

Bazı sebepler tesbiti güçleştirmiştir

"Soruşturma safhalarında delillerin toplanmasına ilişkin yetersiz uygulamalar, bilgisine başvurulan kişilerin olayları hatırlamakta güçlük çekmesi, sürece tanıklık eden bazı kişilerin vefat etmiş olması ve arşiv mevzuatı gereği saklama yükümlülüğünün sona ermiş olması gibi nedenler, söz konusu dönemde yaşananların tam olarak tespit edilememesine ve bir kısım bilgi ve belgeye erişilememesine sebep olmuştur."

Bazı kesimler incelemeyi engellemeye çalıştı

"Sivas Olaylarının tarafı durumunda olan bazı kesimlerin, Devlet Denetleme Kurulu tarafından yürütülen incelemeye karşı çeşitli biçimlerde tezahür eden dirençleri ile karşılaşılmıştır."

Olay bir komplo mu?

DDK'nın Madımak Olayı raporunda, "Sivas Olaylarının bir komplo ve/veya provokasyonun neticesinde gerçekleştiğine dair herhangi bir illiyet bağı kurulamamıştır." ifadelerine yer verildi.

Ağır ihmaller zincirinde kimse ceza almamıştır!

"Ağır ihmaller zincirinde, ilin emniyet, asayiş ve genel yönetiminden sorumlu tek bir kamu görevlisi bile herhangi bir adli takibata (kovuşturmaya) maruz kalmadığı gibi en hafif bir disiplin cezası bile almamıştır."

Yeterli güvenlik önlemleri alınmamıştır

DDK'nın "Madımak Olayı" raporunda, gerek etkinliğin düzenlenme yerinin belirlenmesi gerekse katılımcı profilinin oluşturulmasında devletin aktif katılımına ve apaçık gerçekleştiği görülen toplumsal kriz riskine rağmen yeterli güvenlik önlemleri alınmadığı ifade edildi.

Herkes suçu topluma yıktı

"Gerek kamu görevlileri ile ilgili etkin bir adli ve idari soruşturma ve yaptırım kapasitemizin olmaması gerekse siyasal sorumluluk algılaması ile ilgili yetersiz demokratik standartlarımız nedeniyle herkes 'tüm suçu' kalabalıkların ve toplumun üzerine yıkma kolaycılığını tercih etmiştir."

RAPORUN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

ekmek için ekmeleddin
 // yılmaz türk
ekmek için ABDULLAH GÜL . ÜZÜLEREK ifade etmeliyim: bizde bir kaba tabir vardır. kesmez balta........
15 Temmuz 2014 Salı 13:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler