YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madende 3 önemli düzenleme
Madende 3 önemli düzenleme
23 Mayıs 2014 15:40
Bir yandan iş güvenliği ve denetim, bir yandan da verimlilik yükseltilecek.

Soma'daki facianın ardından yaraları sarmaya odaklanan hükümet, bir yandan da yeni tedbirleri devreye sokmaya hazırlanıyor. Başta Maden Kanunu olmak üzere, ilgili yasalarda rötuş yapılarak, üç konudaki sıkıntıların giderilmesi hedefleniyor.

Yürütülen hazırlık şöyle:

Oksijen odası mecburi: Almanya, Fransa, ABD gibi gelişmiş ülkelerdeki iş güvenliği uygulamaları incelemeye alındı. Bu uygulamalar, Türkiye'deki şartlara uyarlanacak. Tehlike riski yüksek olan madenlerde "Yaşam Odası"nın zorunlu hale getirilmesi üzerinde duruluyor. Havalandırma ve elektrik sistemleri konusunda işletmecilerin sorumluluğu artacak.

Denetleyene takip:  Aylık periyotlar halinde yapılan denetimin daha da sıklaştırılması ve süresinin uzatılması planlanıyor. Sadece madenlerin denetlenmesi değil, denetleyenlerin de denetlenmesi üzerinde çalışılıyor.

Ruhsata çekidüzen: Madencilik ruhsatları konusunda yeni bir yasal düzenleme çıkarılacak. Gelişmiş ülkelerde madencilik sektörünün GSMH'deki payı yüzde 8. Türkiye'de bu oran yüzde 1.1 ile 1.4 arasında değişiyor. Bu oran, kademeli olarak artırılacak.

 

TÜRKİYE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler