YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madenciliğin kuralları değişiyor!
Soma'da 300'e yakın kişinin ölümüne neden olan facianın ardan, Çalışma Bakanlığı madenciliğin kurallarını yeniden düzenliyor.
Madenciliğin kuralları değişiyor!
18 Mayıs 2014 / 16:51 Güncelleme: 18 Mayıs 2014 / 17:00

Manisa Soma'da 4 gün önce yaşanan ve 300'den fazla madencinin ölümüne neden olan maden faciası, Çalışma Bakanlığı'nın ilgili çalışmalarını öne aldırdı.

Tüm tarafların katılacağı bir komisyon kurulacak

Bölgede inceleme ve çalışmalarını sürdüren Çalışma Bakanlığı'na bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, ilgili tüm tarafların katılacağı bir komisyonun kurulacağını söyledi.

İşçi ve işveren sendikalarından kamu kurumlarına, uzmanlara ve özel sektör temsilcilerine kadar ilgili herkesin gelecek hafta resmi bir davetle komisyona katılamaya davet edileceğini belirten Özer, bu komisyonda madencilikte hangi mevzuat yeniliklerinin yapılabileceğinin dünyadaki örnekleriyle masaya yatırılacağını anlattı.

"Faciadan sonra madenciliği öne çektik"

Özer, Türkiye'nin imzalamaması tartışma konusu olan Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 176 numaralı Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi'nin gereklerinin de komisyonda tartışılacağını belirtti. "Tarımdan ormancılığa çeşitli sektörlere ilişkin her zaman mevzuat hazırlıyor ve yeniliyoruz, bu faciadan sonra madenciliği öne çektik" diye konuşan Özer, komisyon kurulmasının ardından yaşanacak süreci şöyle anlattı;

"Görüşlerin ardından yasal mevzuata girmesi için çalışmalar yapılacak"

"Komisyonda her türlü öneri konuşulacak, bir taslak hazırlanacak. Bu taslak her türlü sosyal taraflarla paylaşılacak, daha sonra taslak üzerine alt komisyon kuracağız. Sonra bu alt komisyon mevzuat komisyonuna dönüşecek ve taslak görüşe açılacak. Görüşlerin ardından da yasal mevzuata girmesi için çalışmalar yapılacak."

 

TIMETURK

Etiketler: , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler