YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madencilere henüz ulaşılamadı
Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında patlama meydana geldi.
Madencilere henüz ulaşılamadı
17 Mayıs 2010 / 17:04 Güncelleme: 17 Mayıs 2010 / 17:07

Zonguldak Valisi Erdal Ata, ''Maden ocağının eksi 540 kodunda müteahhit firmanın 32 işçisinin çalıştığını öğrendik'' dedi.
Vali Ata, eksi 540 kodunda müteahhit firma yetkililerinin kendisine ilk verdikleri bilgide 20-25 kişinin çalıştığının söylendiğini, ancak son yaptıkları görüşmede bu rakamın 32 olduğunun belirtildiğini söyledi.
 

TTK kurtarma ekiplerinin işçilere ulaşmaya çalıştıklarını anlatan Ata, şöyle konuştu:
 ''Olay yerine Karadon Müessese Müdürlüğüne ait kuyulardan girmeye çalışıyorlar. Bir taraftan Gelik bölgesindeki kuyulardan da oraya irtibat varmış, oradan da ulaşmaya çalışıyorlar. Aşağıya inen ekiplerden hiçbir haber gelmedi. Çünkü, patlama sırasında haberleşme sistemi hasar gördü. Telefonla irtibatlaşma imkanı yok. Ekipler, bir taraftan da kablo çekiyorlar.''
 

Ata, ocakta yangın olup olmadığına yönelik soruyu, şöyle yanıtladı:
 ''Yangın olup olmadığı konusunda net bilgim yok. Arkadaşlar da bu konuda net bilgi vermediler. Ama bir duman çıktığına göre patlama sırasında yangın da çıkmış olabilir. Olayın neden kaynaklandığına yönelik bilgimiz yok. Ekipler gerekli incelemeyi yaptıktan sonra net bir şey söyleyebiliriz. Ekiplerin ne zaman ulaşabileceğine yönelik süre vermem mümkün değil. Eğer hasar meydana gelmediyse kısa sürede ulaşırlar. O bölgedeki işçilerin bir kısmı galeri açıyorlar, bir kısmı da betonlama yapıyorlar. Galeri çalışmaları sırasında dinamitin de kullanıldığı biliniyor. Ama bugün dinamit atılıp atılmadığını bilmiyoruz.''

OLAYIN GEÇMİŞİ

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur, Karadon Müessese Müdürlüğü made ocağındaki patlama neden kaynaklandığının henüz belli olmadığını bildirdi.

Onur, yaptığı açıklamada, Kilimli beldesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında patlama olduğuna yönelik haber geldiğini ve bölgeye gitmek için yola çıktıklarını söyledi.

Müessese müdürlüğünde herkesin görevi başında olduğunu anlatan Onur, ''Şu anda Karadon'a çok sayıda ambulans gitmiş. Çalışanların aileleri de ocak dışında endişeli bekliyorlarmış. Ne patlaması olduğu henüz belli değil'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler