YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madenciler yeniden defnedildi
Madenciler yeniden defnedildi
26 Mayıs 2010 23:48
Cesedi karıştırılan madenciler yeniden defnedildi

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında cesedi karıştırılan madencilerden Erdem Alkin ve eniştesi Ahmet Karabektaşoğlu'nun cenazeleri yanlış gömüldükleri mezardan çıkartılarak tekrar defnedildi.
 

Patlamanın ardından cesedi çıkarılan 28 işçi arasında yer alan Engin Düzcük sanılarak toprağa verilen Erdem Alkin ile ''Hasan Ersin'' diye defnedilen Ahmet Karabektaşoğlu'nun cenazelerinin karıştığı, DNA testi sonucu belirlendi.
 

Düzcük'ün maden ocağında ulaşılamayan 2 işçiden birisi, Ersin'in ise Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgunda teşhis edilemeyen 3 işçi arasında yer aldığının tespitinin ardından açılan mezarlardan, Alkin ve Karabektaşoğlu'nun cenazeleri çıkarılarak ailelerine teslim edildi.
 

Alkin ve eniştesi Karabektaşoğlu için Kardeşler köyünde düzenlenen cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Zonguldak Valisi Erdal Ata, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramis Muslu ve vatandaşlar katıldı.
 

Köy meydanında ambulansların içinden cenazeler çıkarılmadan kılınan cenaze namazının ardından Alkin ve Karabektaşoğlu'nun cenazeleri, aile mezarlığında toprağa verildi.
 Madencilerin yakınları, güçlükle sakinleştirildi. 
 
 İLKER BEBEK'İN CENAZESİ
 
Kilimli beldesinde 21 Mayıs'ta ''İlker Bebek'' diye defnedilen madencinin Sabri Özdal olduğu DNA testiyle belirlenmesinin ardından işçinin cenazesi mezarlıktan çıkarılarak ailesine teslim edildi.
 

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgunda teşhis edilemeyen 3 işçi arasında olduğu belirlenen Bebek'in cenazesi de ailesi tarafından teslim alındı. Bebek'in cenazesi Yayla Mahallesi'ndeki törenin ardından, Özdal'ın çıkarıldığı mezara defnedildi.
 

Bebek'in eşi Fatma, eşinin ölümü ve cenazelerin karışmasıyla iki kez üzüntü yaşadıklarını belirterek, ''Eşimin yüzü bana gösterilmedi. Ben teşhis etseydim bu karışıklık yaşanmazdı. Bize cenazede kolunda saat olduğu söylendi, oysa kocamın saati yoktu'' dedi.
 

Bebek'in kardeşi Fikret Bebek de ağabeyinin ailesine 365 lira maaş bağlandığını, bununla geçinmelerinin zor olduğunu kaydetti.
 

Madencinin 3 yaşındaki oğlu Halil Tufan'ın, babasının mezarı başında ''Babam burada yatıyor, baba kalk'' diye seslendiği duyuldu. Halil Tufan'ın elleriyle babasının mezarının toprağını açmaya çalışması üzerine yengesi ''günah oğlum yapma'' diyerek çocuğu uyardı. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler