YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madenciler ocağa girmedi
Madenciler ocağa girmedi
17 Temmuz 2012 13:55
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'nde çalışan madenciler, çalışma şartlarıyla ilgili uygulamaları protesto etmek için ocağa girmediler.

Saat 08.00-16.00 vardiyasında çalışan işçiler, madene girdikleri kuyu önünde toplanarak mazeret izinleri ve çalışma şartları konusunda mağdur edildikleri gerekçesiyle protestoda bulundu.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Kozlu Şube Sekreteri Özcan Köse, yaptığı konuşmada, işçilerin toplu sözleşmeden doğan haklarının keyfi uygulamalarla kullandırılmadığını iddia etti.

İşçilerin mazeret izinleri konusunda keyfi uygulamaların olduğu, çalışanlara saygı gösterilmediğini öne süren Köse, haksız uygulamalara son verilinceye kadar eylemlerinin devam edeceğini kaydetti.

İşçilerin uyarılara rağmen eylemlerini sürdürmesi üzerine kuyu önüne gelen TTK Kozlu Müessese Müdürü Kazım Eroğlu da sorunların çözüleceğini, ancak kömür üretiminin durdurulmaması gerektiğini söyledi.

Madende çalışma arkadaşlarının hayatını kaybettiği dönemde bile üretimin durmadığını anlatan Eroğlu, ''Her şey usulüne göre yapılacak. Keyfi uygulamalar yok. Ben kimseyi mağdur etmek istemiyorum. Hepinizi seviyorum, lütfen ocağa girin'' dedi.

Daha sonra eylem alanına gelen GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, Müessese Müdürü Eroğlu ile görüşmesinin ardından işçilerden eylemini son erdirmesini istedi.

Madencilerin sıkıntılarını ilgililere ilettiklerini ve gerekli sözleri aldıklarını ifade eden Alabaş'ın çağrısı üzerine işçiler eylemi sona erdirerek ocağa girdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler