YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maden işçileri anlattı: Bu üçüncü su baskını
Karaman'da su baskını nedeniyle 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağından sağ kurtulanlar, ciddi iddialarda bulundu.
Maden işçileri anlattı: Bu üçüncü su baskını
29 Ekim 2014 / 06:24 Güncelleme: 29 Ekim 2014 / 08:09

Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesindeki maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan 18 işçinin kurtarılması için çalışmalar sürerken, ocakla ilgili ortaya atılan iddialar akıllara "ihmal var mı" sorusunu getirdi.

Öte yandan maden ocağının üretimi yaklaşık bir ay süreyle durdurduğu, varılan anlaşmayla iki hafta kadar önce yeniden üretime geçtiği belirtildi.

"Öğle yemeğini yukarıda yeselerdi..."

Olayın meydana geldiği sırada işçilerin yemek molasında olduğu ve birden gelen suyun bulundukları yeri kapladığı, suyun tazyikiyle ocağın yukarısına doğru fırlayan işçilerin kurtulduğu, diğerlerinin çıkamadığı belirtildi.

Yakındaki ocakta çalışanlardan adının açıklanmasını istemeyen bir işçi, "Burada çalışan arkadaşlarımız yemek molasındaydı ve yemeği aşağıda, ocağın içinde yiyorlardı. Aslında yemek için yukarı çıkmış olsalardı böyle olmazdı" dedi.

"Bu üçüncü su baskını"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan akşam saatlerinde bölgeye ulaştı.

Bu sırada ocaktan sağ kurtulanlarla ve çevre maden ocaklarında çalışan işçiler Bakan Yıldız'a, "Bu üçüncü su baskını. Önlem alınsaydı böyle olmazdı. Ayrıca Torba Yasa'da çıkan kanununun ardından işçiler öğle yemeklerini madende yiyorlar. Öğle yemeğini madende yemeselerdi bu yaşanmazdı. Ayrıca hemen müfettişler denetim yapsın. Yoksa işveren eksiklikleri giderir ve denetimde bir şey çıkmaz" diye tepki gösterdi.

Bakan Yıldız da, "Ben bütün gece buradayım. Şu an tek çabamız su seviyesini azaltmak" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler