YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maden faciasıyla ilgili korkunç iddia!
Soma'daki maden yangınının nedeniyle ilgili korkunç bir iddia ortaya atıldı.
Maden faciasıyla ilgili korkunç iddia!
17 Mayıs 2014 / 06:32 Güncelleme: 17 Mayıs 2014 / 06:51

Manisa'nın Soma ilçesinde 298 madencinin hayatına mal olan yangının nedeni için önce 'trafo patlaması' ardından 'bilinmeyen bir tutuşturucu' açıklamaları yapıldı.

Olayla ilgili en çarpıcı iddia, faciadan canlı kurtulmayı başaran üretim çavuşu İ.B.'den geldi. İ.B.'nin iddiasına göre, günün erken saatlerinde trafoya yakın bir noktada bir tahkimat direği yerinden oynadı.

Dinamit lokumu patlatıldı

Topçu diye tabir edilen ekip, direği değiştirmek için çalışma yaparken, yarım dinamit lokumu patlattı. Patlamayla, madeni baştan aşağı geçen elektrik iletim hattı hasar gördü. Elektrikçi çağrılarak kontrol yapıldı, kablonun değişmesi gerekiyordu.

Üretim durmasın diye bantla sarıldı

Ancak iddiaya göre, değiştirilmesi uzun süreceği ve üretimin en az 4 saat durmasına yol açacağı için, verilen talimat üzerine ekip, kabloyu bantla sarıp direği değiştirdi. Ancak üretim kapasitesi artırıldığı için daha fazla enerji verilen kabloda, saat 15.00 sıralarında aşırı akıma dayanamayan bantlı bölgede kıvılcımlar çıkmaya başladı.

Kablolar alev aldı maden cehenneme döndü

Kıvılcımlar, standart dışı kabloları ve paleti tutuşturdu. Tahkimat direkleri ve kömür de alev alınca, madenin içi kısa sürede cehenneme döndü. Yıllardır madende çalışan İ.B., konuşması halinde işsiz kalabileceğini ancak yine de savcının çağırması durumunda gördüklerini anlatacağını belirtti.

'Duvarlar bile yanıyordu'

İ.B. "Çıkışa yakın olduğum için hemen kaçtım. Sonra arkadaşlarımı kurtarmak için madene döndüm. İnanılmaz sıcaklık vardı. Gözlerimin içi bile yandı. Duvarlar yanıyordu. Birçok arkadaşımı orada kaybettim. Gördüklerimi anlatmazsam onların hakkı üzerimde kalır" dedi.

Öte yanan savcılık AKUT ve itfaiye ekipleri hakkında, temiz hava için çalıştırılan havalandırmanın, karbonmonoksit gazını daha derinlerine ittiği iasıyla soruşturma başlattı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler