YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Madde kullanım yaşı 14'e düştü
Madde kullanım yaşı 14'e düştü
10 Eylül 2011 11:44
Öğrencilerde madde kullanım yaşı 14'e düştü
Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri Murat Sarı, öğrencilerde bağımlılık yapıcı madde kullanım yaşının 14'lere indiğini belirterek aileleri uyardı.

Özellikle öğrencileri tehdit eden madde bağımlılığı konusunda harekete geçen Bursa Emniyet Müdürlüğü yeni eğitim öğretim sezonu öncesi rehber öğretmenlere yönelik 'Bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlılıkla mücadele yerel eylem planı' semineri gibi etkinlikler başlattı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlar (KOM) Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler kapsamında rehber öğretmenlere madde bağımlılığını 'Arz ve önleme', 'Tedavi' ve 'Rehabilitasyon' gibi konularda bilgiler verildi. Öğrencilerin zararlı maddelerden korumak için ailelere çocukları ile daha sıkı ilişki içinde olmaları tavsiye ediliyor.

Bursa Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdür Yardımcısı ve TUBİM İl Temsilcisi Emniyet Amiri Murat Sarı, okulların açılmasına sayılı günler kala aileleri çocukları ile eğitim hayatında ilgili olmalarını istedi. Madde kullanım yaşının 14'lü yaşlara kadar düştüğünün altını çizen Emniyet Amiri Murat Sarı, "Madde kullanım yaşı 14'lere kadar inmiş durumda. Madde bağımlılığı da daha çok tütün maddeleri ile başlıyor. Aileler ve okul yönetimleri bu konuda dikkatli olmalı." dedi.

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldığına dikkat çeken Murat Sarı, şöyle devam etti: "Biz sadece sempozyum ve konferans değil, ilk koordinasyon kurulu olarak sahaya inip sahadaki durumu da kontrol etmek istiyoruz. Rehber öğretmenleri aracılığı ile yaklaşık 50 bin 10. Sınıf öğrencisine ulaşıp düzenleyeceğimiz anket yardımı ile ulaşıp madde bağımlılığı ile ilgili ilin profilini çıkarmaya çalışacağız."

Okulların açılması ile velilere çok büyük görevler düştüğünün altını çizen Murat Sarı, "Çocuğu sadece okula göndermekle iş bitmiyor. Çocukların okuldaki durumu ve sonrasını da takip etmek gerekiyor. Aileler çocukları ile yakın ilgi ve temas halinde olmalı. Veliler okul aile birlikleri, okul yönetimleri. Rehber öğretmenleri ile ve her okulun danışman polisi ile irtibat halinde olup sağlıklı bir eğitim öğretim dönemi geçirmelerini tavsiye ediyoruz." şeklinde uyarılarda bulundu.

"ÇOCUKLARINIZIN ARKADAŞLARINA DİKKAT EDİN"

En çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birinin de arkadaşlık grupları olduğuna işaret eden Bursa Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdür Yardımcısı Emniyet Amiri Murat Sarı, şunları söyledi: "Türkiye'de madde kullanımına başlama yaşı konusunda İstanbul'da yapılan çalışmalardan çıkan sonuçlara göre; uyuşturucu madde kullanım yaşı 14-15-16'lı yaşlarda seyrediyor. Bazen basına da yansıyan münferit hareketler daha küçük yaşları gösterebilir ama, öğrencilere yoğunlukta olmak üzere gençlerde 14'den buluğ çağlarının başladığı yaşlarda madde kullanımı başlıyor."

Yapılan istatistikler ve Emniyet Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre madde kullanımının arkadaş çevresinden başladığına işaret eden Sarı, "Madde kullanımı daha çok arkadaşlık çevresinden başlıyor. Yüzde 70'e yakın grubun arkadaş çevresinden etkilenerek bu işe başladığını görüyoruz. Dolayısı ile bu gruba çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çocuklar için bu dönemde ailesinden çok arkadaşlarının söylemi daha muteber kabul edilebiliyor. Bunun yanında benlik duygusun gelişmesine bağlı olarak isyan durumları da etkili olabiliyor bu çağlarda." şeklinde konuştu.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler