YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maarif Vakfı Tasarısı genel kurulda
Maarif Vakfı Tasarısı genel kurulda
16 Haziran 2016 02:02
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: "Kurulduktan sonra bu vakıf hakkındaki bütün olumsuz imajların, algıların değişeceğini düşünüyorum" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Maarif Vakfı Kanun Tasarısı'nın yasalaşması ve vakfın kurulması halinde özellikle yurdışındaki Türklerin eğitim ihtiyaçlarına yönelik önemli bir düzenlemenin hayata geçeceğini belirterek, "Kurulduktan sonra bu vakıf hakkındaki bütün olumsuz imajların, algıların değişeceğini düşünüyorum." dedi.

Yılmaz, TBMM Genel Kurulu'nda, Maarif Vakfı Kanun Tasarısı'nın maddeleri üzerindeki görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Bakan Yılmaz, "Türkiye'de eğitimin birçok sorunu dururken Maarif Vakfı kurulması konusunun gündeme getirilmesinin yanlış olduğu" şeklindeki eleştirilere yanıt vererek, yurtdışında yaşayan Türklerin eğitim konusundaki taleplerini karşılamanın da hükümetlerinin bir görevi olduğunun altını çizdi. 

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının okul ihtiyacı olduğunu ve bunun da vakıf aracılığıyla giderileceğini belirten Yılmaz, "İnanın ki kurulduktan sonra bu vakıf hakkındaki bütün olumsuz imajların, algıların hepsinin değişeceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Bir muhalefet milletvekilinin, Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi'nin henüz açıklanmamış olduğunu hatırlatması üzerine de Yılmaz, "Arkadaşlar hazırladılar, bana verdiler, üzerinde çalışıyorum. En kısa zamanda bunu yayınlayacağız. Bir ay içinde yayınlayacağımızı düşünüyorum." ifadesini kullandı. 

- AK Parti ile HDP arasında tartışma

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, tasarının 4. maddesi üzerinde yaptığı konuşmada, "Siz inkar etseniz de Kürt ve Kürdün dilini kendisini resmi olarak statüyle herkese kabul ettirdiği bir sürecin içinden geçiyoruz. Bugün Türkiye sınırında 900 kilometrelik alanda Kürt'ün statüsü ve dili resmi olarak tanınır duruma gelmişse Türkiye niye hala bu inkarda ısrar etsin  Sen bunu inkar ettiğinde ortadan yok mu olacak  Suruç'un karşısında Kobani, Nusaybin'in karşısında Kamışlı var. Sen burada 'Anadilini inkar ediyorum, anayasal güvenceye almıyorum, ülkeyi bölen olarak görüyorum' dediğin zaman karşı tarafta statü kazanmış dili nasıl inkar edeceksin " değerlendirmesinde bulundu. 

Dış ve iç politikada inkar politikalarından vazgeçildiğinde Türkiye'nin Ortadoğu'da sözü dinlenen ülke haline geleceğini ifade eden Baluken, "Bugün uluslararası medyada Türkiye ile Esad rejimi arasında Kürtlerin statü elde etmemesi üzerine yeni yakınlaşma dönemi başladığı söyleniyor. " dedi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, sataşma gerekçesiyle söz alarak, Türkiye'de Kürt düşmanlığı olduğu ve asimilasyon yapıldığına dair ifadelerin ısrarla kullanıldığını belirterek, hükümetin 14 yılda attığı demokratik adımlarla insanların kendilerini ifade etme ve dillerini kullanma konusunda nereden nereye gelindiğinin ortada olduğunu kaydetti. 

Muş, Suriye'de Kürtlerin varlığını bile tanımayan bir rejimin söz konusu olduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin Esed ileKürt karşıtlığı noktasında buluşması kesinlikle söz konusu olamaz. Türkiye'nin vatandaşları noktasında ayrım asla olmamıştır. " yorumunu yaptı. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler