YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS'de toplu kopya alarmı
Bir milyona yakın öğrencinin katılacağı LYS öncesi ÖSYM'ye Güneydoğu'daki bir şehirde toplu kopya çekileceği ihbarı yapıldı.
LYS'de toplu kopya alarmı
19 Haziran 2010 / 08:11 Güncelleme: 19 Haziran 2010 / 08:12

Bu yıl ilk kez yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) toplu kopya çekileceği ihbarı ÖSYM ve polisi alarma geçirdi. 19-20 ve 26-27 Haziran'da yapılacak LYS sınavı öncesi gelen ihbar üzerine ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, emniyet yetkilileriyle güvenlik toplantısı yaptı. Emniyet Genel Müdürlüğü de LYS'ye gölge düşürülmemesi için 81 ildeki polisleri uyardı. Güneydoğu'daki bir şehirde çekileceği öne sürülen ihbarla ilgili Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi gerekli önlemleri aldı.

EMNİYETTEN GÜVENCE

Konuyla ilgili teknik takip çalışması başlatıldı. Emniyet yetkililerinin, "Toplu kopya ya da jokerlere izin vermeyiz" dediği ifade edildi. Para karşılığı kopya vermek ve çekmenin önlenmesi ile 'joker' tabir edilen kişilerin başkası yerine sınava girmemesi için polis, sınav merkezlerinde sıkı tedbir aldı. LYS'ye girecek adayların tek tek aranacağı belirtilirken herhangi bir dijital cihazla sınava girilmesine kesinlikle izin verilmeyeceği vurgulandı.

İKİ SAAT ÖNCE ARAMA VAR

Toplu kopya çekme girişimlerine karşı sınav merkezlerinin 2 saat önce polis tarafından didik didik aranacağı açıklandı. Polisin tuvaletlerde bile arama yapacağı bildirildi. Sınav görevlilerinin, adayların cevap anahtarları ile teslim ettiği soru kitapçıklarını da kontrol edeceği, yırtılan sayfa olması durumunda adayın sınavının iptal edileceği vurgulandı. Son iki yıl içerisinde kopya çekmek ve başkasının yerine sınava girmek suçundan yaklaşık 550 kişi hakkında adli işlem yapıldı.

iKi FARKLI SiSTEM VAR

** Birden çok aday tarafından sayfaları yırtılan soru kitapçığındaki sorular uzman ekip tarafından dışarıda kısa sürede çözülüyor. Şebeke, cep telefonu, bluetooth, kulaklık gibi cihazlarla cevap anahtarlarını adaylara mesaj atarak bildiriyor. 

** Joker tabir edilen üniversite öğrencisi ya da mezunu, sınav belgelerinde yapılan sahtecilikle başkasının yerine sınava giriyor. 15 ile 40 bin TL karşılığında jokerler gerçek adaylar yerine sınava girerek istediği fakülteyi kazanmasını sağlıyor. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler