YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LYS baraj puanı düşüyor
LYS baraj puanı düşüyor
24 Temmuz 2012 10:32
LYS'ye giren öğrencilerin ancak yarısının 180 baraj puanını geçmesi YÖK'ü üniversite kontenjanlarının boş kalacağı endişesiyle yeni bir arayışa itti. Gündeme ilk gelen çözüm ise baraj puanının düşürülmesi.

YÖK, Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) barajı geçen öğrenci sayısındaki düşüş nedeniyle üniversite kontenjanlarının boş kalacağı endişesi üzerine harekete geçti.

YÖK, LYS'de, tercih yapmak için gerekli olan 180 baraj puanını 165'e düşürmeyi gündemine aldı.

Baraj puanının düşmesiyle üniversitelerde boş kontenjan kalmayacak.

Sınavı geçerli sayılan yaklaşık 2 milyon genci ilgilendiren bu çözüm, önümüzdeki günlerde toplanacak YÖK Genel Kurulu'nda değerlendirileceği öğrenildi.

Üniversite sınav sonuçlarını YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya'ya sunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, bu durumun, geçen yıl uygulanan katsayı hesabının kaldırılmasından kaynaklandığını belirterek, bu nedenle çok sayıda kontenjan açığının ortaya çıkacağını bildirdi.

Geçen yıllarda katsayılar 0.15'e çarpılırken bu sene tüm öğrencilerinki 0.12 ile çarpıldı. Böylelikle genelde adayların puanında yaklaşık 15 puanlık düşüş meydana geldi.

VAKIF ÜNİ.
 // EMRAH ACAR
Vakıf üniversiteler de çoğu bölümler ya öğrenci alamamış yada bir kaç öğrenciyle sınırlı öte yandan ben ve benim gibi arkadaşlar zöel üniversitelerde istedikleri bölümleri okumak istiyor puanları barajın altında olduğu için o bölümlerde okuyamıyoruz ve vakıf üniversitesininde kontenjanları boş şekilde yeni öğretim yılına başlıyorlar SİZCE MANTIKLIMI! Kesinlikle Baraj puanının alta çekilmesi gerekiyor....
03 Ağustos 2013 Cumartesi 01:29
Baraj Düşerse umutlar düşmez
 // Zafer Ulusoy
Son incelemelere göre puanlar geçen yıla nazaran 40 ile 50 puan arasında düşecek. O zaman LYS barajı geri çekilmeli. Düşürün barajı, hiç değilse gençlerin bir umudu olsun. Bakınız sıralamada 200 000 inci olmuş bir öğrencimiz baraj yüzünden tercih yapamıyor. Oysa geçen yıl 350000 inci olmuş öğrencimiz tercih yapıp, yerleşti. Baraj puanının düşmesinin kimseye zararı olmaz Sonuçta puanı yüksek olan kazanacak. Bence gençlerin ümitleri yok edilmemeli. Bırak...
28 Temmuz 2012 22:22
lys barajı dusmeli
 // tugrul
lys barahı dusmeli tabiki az puan yapmıs olmama ragmen 250 bininci olmusum mf3 den fakat barajı geçemiyorum eger barajı geçseydm okul puanım eklencek ve 4 yıllık bir devlet okuluna hatta bir çok ozel okulun 4 yıllık programına yerlesebiliyor olacagım....
27 Temmuz 2012 22:08
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler