20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya15 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel22 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lütfi Elvan’dan ‘youtube’ açıklaması
Lütfi Elvan’dan ‘youtube’ açıklaması
10 Nisan 2014 16:05
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, mahkemenin youtube kararında bir açmaz olduğunu belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, mahkemenin youtube kararında bir açmaz olduğunu belirterek, "Bir taraftan mahkeme bu engellemeleri yapın diye karar veriyor, diğer taraftan da Youtube’nin açılması yönünde bir karar veriyor" dedi.

Karayolları Bölge Müdürleri toplantısına katılmak için Konya’ya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gazetecilerin Youtube ve Twitter ile ilgili sorularını değerlendirdi. TİB tarafından engellenen Youtube hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, "Youtube ile ilgili sürece baktığımızda biliyorsunuz ki, 27 Mart tarihinde Sulh Ceza Mahkemesi’nin devlet sırrı niteliği taşıyan hususların ihlaline yönelik bir engellenmesine yönelik bir karar vermişti. Daha sonra 4 Nisan tarihinde yine Sulh Ceza Mahkemesi bu engellenmenin kaldırılmasına dair bir karar verdi. Müteakiben aynı gün Asliye Ceza Mahkemesi engellemenin devamı yönünde bir karar vermişti. 9 Nisan tarihi itibariyle de Asliye Ceza Mahkemesi’nden yeni bir karar çıktı. O kararda şunu ifade ediyor; mevcut devlet sırrı niteliği taşıyan hususların engellenmesine yönelik sürecin devam ettirilmesi, yani engellemenin devamı ama Youtube’un da açılmasına yönelik bir karar verdi. Tabi burada bir açmaz var, bunu özellikle ifade etmek istiyorum. O da şu; bir taraftan mahkeme bu engellemeleri yapın diye karar veriyor, diğer taraftan da Youtube’un açılması yönünde bir karar veriyor. Tabii Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’mızın özellikle sosyal medya da sosyal medyadaki kuruluşların engellemesini sağlaması mümkün değil. Teknik olarak mümkün değil. Yani TİB’in 15 linki kaldırması, engellemesi şu anda teknik olarak açıkçası mümkün değil. Bir taraftan engelleme yapın şeklinde bir karar var, diğer taraftan da Youtube açılsın şeklinde bir karar var. Burada tabi teknik olarak bir imkansızlık söz konusu. Yani bu 15 linkin veya ilave linklerin aslında 150’nin üzerinde bir bağlantı söz konusu. Bu hususa yönelik olarak TİB şu anda kendi imkanlarıyla Youtube’nin karar vermemesi halinde bu erişimi engellemesi söz konusu değil.

Bunların bir kısmını Youtube engellemiş durumda. Ancak şunu ifade edeyim; 27 Mart’ta alınmış olan mahkeme kararı ve yine Atatürk’e hakaretten yani Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretten dolayı Youtube’da yer alan ve bunların Youtube tarafından kaldırılması gerektiğini TİB’imiz Youtube’a aktarmıştı. Ancak şu ana kadar Atatürk’e hakaret katalog suçuna giren Atatürk’e hakaret ile ilgili hususlar henüz Youtube tarafından kaldırılmış değil. Bizim temennimiz bir an evvel Youtube’un hem Atatürk’e hakaretle ilgili gerekli içeriklerin kaldırılması ve diğer taraftan da hem yurt içinden hem de yurtdışından özellikle devlet sırrı niteliği taşıyan hususlara yönelik yer alan içeriklerin tamamen kaldırılması.

TİB bu konuda biliyorsunuz hem 27 Mart’ta almış olduğu karar şuydu; hem mahkeme kararını uygulamak hem de katalog suçu çerçevesinde resen Youtube’u kapatmak şu anda TİB’in Atatürk’e hakaretle ilgili hususları çıkarmaması nedeniyle resen engellemesi devam ediyor. Bu içeriklerin çıkarılması halinde de zannediyorum ki TİB Youtube’u açacaktır diye düşünüyorum. Burada şunu da ifade etmek istiyorum; biz sosyal medyanın hiçbir şekilde engellenmesine karşı falan değiliz. Halkımızın vatandaşlarımızın sosyal medyayı kullanmasından yanayız. Bunu yaygın olarak da kullanıyorlar. Zaten bu yönde hükümetimiz çok ciddi altyapı yatırımları yaptı, gerçekleştirdi. İnanılmaz altyapı yatırımı gerçekleştirdi. Bunları göz önüne aldığımızda biz hükümet olarak özellikle internet kullanımının sosyal medya kullanımının mümkün olduğu ölçüde yaygınlaştırılması, toplumun her bir kesimine kırsal alanımızdan metropol kentlerimize kadar internetin kullanılmasını istiyoruz, arzu ediyoruz. Bizim de temennimiz bu yönde ama tabii ki her kesimin Türkiye’nin yasalarına uyması zorunluluğu var. Bu yasalara uydukları müddetçe de bizim hiçbir şekilde sosyal medya şirketleriyle de bir problemimizin olması söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

Twitter konusu

Twitter hakkında açıklama yapmanın şu an için mümkün olmadığı belirten Bakan Elvan, “Twitter’a gelince 14 Nisan tarihi itibariyle yani pazartesi günü Twitter üst düzey yetkilileri Ankara’ya gelecekler. Hem BTK hem de TİB yetkilileriyle oturup konuşacaklar. Genel olarak tüm sorunların masaya yatıracaklar. O konuda tabi karşılıklı görüş alışverişi olacak. Şu aşamada neticesi nedir diye soracak olursanız bir şey söylemem mümkün değil” ifadelerini kullandı.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler