YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lütfi Elvan'dan flaş internet açıklaması
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, internet düzenlemesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Lütfi Elvan'dan flaş internet açıklaması
18 Şubat 2014 / 20:22 Güncelleme: 18 Şubat 2014 / 21:23

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, internet düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Trafik bilgisi tanımını daralttık. İkinci olarak trafik bilgilerini mahkeme kararı olmaksızın kullanılamayacağına yönelik bir düzenlememiz söz konusu olacak. Trafik bilgileri herhangi bir şekilde kullanılmak isteniyorsa mahkeme kararı şartı aranacak” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”da yapılan değişikliklere ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. İnternet yasasında yapılması planlanan yeni düzenlemeye ilişkin toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Elvan, internet yasasındaki maddeleri açıklığa kavuşturmak amacıyla yaptıkları çalışmalarda trafik bilgisi tanımını gözden geçirdiklerini açıkladı.

“Mahkeme kararı şartı aranacak”

Bakan Elvan, “Trafik bilgisi tanımını daralttık. İkinci olarak trafik bilgilerini mahkeme kararı olmaksızın kullanılamayacağına yönelik bir düzenlememiz söz konusu olacak. Trafik bilgileri herhangi bir şekilde kullanılmak isteniyorsa mahkeme kararı şartı aranacak. Mahkeme kararı var ise bu TİB Başkanlığı'na bildirilecek” diye konuştu.

Özel hayatın gizliliğinin korunmasına yönelik endişelere yönelik bir soru üzerine Bakan Elvan, "Özel hayatın gizliliğine yönelik yeni düzenleme ile yine TİB Başkanı herhangi bir özel hayatın gizliliği söz konusu olduğu anda yine engelleme yapabilecek ancak 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuracak ve mahkeme kararına göre TİB Başkanlığı gereken uygulamayı gerçekleştirecek" dedi.
Yeni yapacakları düzenlemede özel hayatın gizliliği söz konusu olduğunda TİB Başkanı’nın gerekli engellemeyi yapacağını kaydeden Bakan Elvan, “24 saat içinde sulh ceza mahkemesine başvuracak. Mahkeme engellemenin kaldırılmasını hükmediyorsa kaldırılacak. Yani mahkeme kararı olmaksızın hiçbir işlem gerçekleştirilemeyecek” diye konuştu.

Google'da bile 100 binden fazla kavramın aranmasında engel olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, “Bu yapılmış olan düzenleme, birçok ülkede olan düzenleme ve fiili olarak uygulanabilecek bir düzenleme. Burada bir mağduriyet söz konusu, kişilik haklarının saldırıya uğraması söz konusu. Trafik bilgileri de Almanya hariç Avrupa'nın hemen her ülkesinde saklanıyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2 temel alanda değerlendirme yapılmasını arzu ettiğini belirten Bakan Elvan, “Biz de o alanda değerlendirmemizi yaptık ve bu şekilde bir düzenlemeyi yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylaması halinde bu hafta bu düzenlemeleri yapacağız” ifadesini kullandı.

İnternete erişimin durdurulmasını mahkeme kararına bağladıklarını ifade eden Bakan Elvan, şöyle devam etti:
“Avrupa'da bir hakaret ve iftira söz konusu olduğunda bu servis sağlayıcılarının kararıyla erişim durdurulabiliyor. Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde yasadışı bir kaydın internet ortamında dolaştığını gördünüz."

Bakan Elvan, “Bugün bazı ülkelerde yüz binin üzerinde kelime ve kavram bazı aranamıyor ve 'bu engellenmiştir', şeklinde yer alıyor, 'bulunamamıştır' şeklinde yer alıyor. Bu düzenlemeler uygulanabilecek düzenlemeler. Bugün İngiltere, İtalya, Slovakya’da trafik bilgileri saklanıyor. Ülkemizin ihtiyaçlarına cevap olacak bir düzenlemeydi” şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler