YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lüpnan Diasporası Tepkili
"Ermenistan dünyadaki tüm Ermenileri temsil etmiyor"
Lüpnan Diasporası Tepkili
10 Ekim 2009 / 20:23 Güncelleme: 10 Ekim 2009 / 20:26

Türkiye ile Ermenistan arasında bugün İsviçre’de imzalanacak protokol Lübnan’da yaşayan Ermeni diasporası tarafından da tepki ile karşılandı. İmzalanacak protokolle Ermeni meselesi ile ilgili haklarını kaybedeceklerini düşünen Lübnan’da yaşayan Ermeniler, Ermenistan’ın tüm dünyadaki Ermenileri temsil etmediğini düşünüyor.

1915 yılında olan Ermeni tehciri ile ilgili tepkisini dile getiren Zahrab Jorjian, “Ermeni meselesi 95 yıllık bir meseledir. Olaylar sırasında 1.5 milyon insan öldü. Ermenistan protokolünün imzalanması demek, bu konudaki haklarımızın sona ermesi demektir” derken Vahe Kayelyan ise, “100 yıldır talep ettiğimiz haklarımızı bir anlaşma ile kaybetmek kabul edilebilir bir şey değil. Bu anlaşmayı imzaladığımızda her şey, mevcut taleplerimiz sona erecek. Diasporada yaşayan Ermeniler olarak Ermenistan hükümetinin aldığı kararlarda Ermeniler için neyin iyi, neyin kötü olduğunu belirtme hakkımız var” şeklinde konuştu. Ermeni tehciri sırasında atalarını ve çok sayıda Ermeni’yi kaybettiklerini söyleyen Alber Kasarian ise, “Biz Ermeni diasporası olarak acı çekmiş bir milletin çocuklarıyız. Onca kayıp ve acının sonunda kendi kaderimizi tayin etme hakkımız olmalı. Atalarımızın, dedelerimizin kaybını asla unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Ermenistan arasında yapılacak protokolün büyük bir hata olduğuna dikkat çeken Sarkis Taborian ise, Ermenistan hükümetinin tüm dünyadaki Ermenileri temsil etmediğini belirterek, “Anlaşmanın imzalanması büyük hata. Bu anlaşma ile 100 yıllık tüm hak ve taleplerimiz yok olacak. Protokolü kesinlikle kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı izlediği politika nedeni ile eleştiren Gorgina Kadayan da, “Anlaşma Ermenilerin iyiliğini, çıkarını düşünen bir anlaşma değil. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Ermenilerin değil, kendi çıkarını öne çıkaran adımlar atıyor” diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler