YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lufthansa kuralı uygulamıyor şimdi tırmıkla cesat topluyor!
"Kokpitte asla tek pilot bırakma" kuralını uygulamayan Lufthansa uçağında 150 yolcu öldü. ABD ve THY uçaklarında ise bu bir zorunluluk.
Lufthansa kuralı uygulamıyor şimdi tırmıkla cesat topluyor!
27 Mart 2015 / 09:30 Güncelleme: 27 Mart 2015 / 09:35

150 kişinin öldüğü uçak kazasında kara kutudaki ses kayıtları dünyayı şoke etti. Kendini kokpite kilitleyen ikinci kaptan Lubitz'in Airbus'ı kasıtlı olarak düşürdüğü anlaşıldı.

Hiç konuşmuyor

Ses kayıtlarında tuvaletten dönen kaptan pilotun kapıyı önce hafifçe çaldığı, ardından yumrukladığı duyuluyor. Lubitz, bunlara tepki vermiyor. Çarpma anına kadar sakin bir şekilde nefes alış verişi duyuluyor. Arka planda ise yolcu çığlıkları var.

THY'de pilot yalnız kalmıyor

Dünyanın önde gelen havayolu şirketleri, pilotlardan birinin kokpiti terk etmesi durumunda bir başka kabin görevlisinin diğer pilotun yayına girmesini şart koşuyor. ABD'de bu zorunluluk. Türk Hava Yolları (THY) da uçaklarında bunu uyguluyor. Lufthansa ise Avrupa iç hat uçuşlarında çift pilot zorunlu olmadığı için uygulamıyor.

Tırmıkla enkaz arıyorlar

300 polis ve 380 itfaiyecinin görev yaptığı kurtarma çalışmalarında yolcuların cenazelerine ulaşılmaya çalışılıyor. 65 kişiden oluşan bir ekip yaya olarak arama çalışmalarını sürdürüyor. Yaya olarak çalışan ekip ellerinde tırmıklarla toprak eşeleyerek ceset parçaları topluyor.

Helikopterlerle kaza yerine indirilen 30 kişilik dağcılık ekibi ise ulaştıkları cesetleri kurtarıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler