YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Londra'ya ders gibi yanıt
İngiliz 3 genç kızın IŞİD'e katılmasında Türkiye'yi suçlayan İngilizler'e, Suriye uyruklu Kanada ajanının, IŞİD'in İngiliz Komutanı Abu Kaka'dan talimat aldığını itiraf ettiği dosyayla cevap verildi
Londra'ya ders gibi yanıt
16 Mart 2015 / 09:31 Güncelleme: 16 Mart 2015 / 09:36

İngiltere'den gelen 3 genç kızın IŞİD'e katılmasından Türkiye'yi sorumlu tutan İngiliz yetkililere, Suriye uyruklu Kanada ajanı Mohammed Al Rashed'in dosyası gönderilerek adeta ders verildi. 28 Şubat'ta Şanlıurfa'da yakalanıp sorguda çözülen Rashed'in, Suriye'deki IŞİD'in İngiliz Komutanı Abu Kaka'dan talimat aldığı ve bilgileri Kanada'ya ilettiğini içeren ifadesinin yanı sıra, banka dekontları, pasaport ve kimlik belgeleri ile irtibatlı olduğu kişilerin listesini içeren özel bir dosya hazırlandı.

Dışişlerine tercüme edildi

Doktor ajanla ilgili tüm bilgi ve belgeler, Dışişleri Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlıkta, diplomatik terminoloji kullanılarak İngilizce'ye çevrilen brifing dosyası Türkiye'nin İngiltere Büyükelçiliği'ne yollandı. Türk Büyükelçi de dosyayı İngiliz yetkililerin önüne koyarak, yaşanan olaydaki sorumluluklarına dikkat çekti. Yabancı ülkelerden gelen 150 militanı İstanbul'da karşılayıp karayoluyla Gaziantep'ten IŞİD örgütüne taşıyan Suriyeli ajanın yakalanmasıyla kurulan organizasyon da ortaya çıktı. 150 kişiyi geçirdiği belirlenen doktor ajan Rashed, Kanada gizli istihbaratı adına çalıştığını, İngiltere'den gelen 3 kızdan önce İngiltere'den gelen Anosh Khan adında başka bir kişiye daha yardımcı olduğunu aktardı.

Doktor ajan, "IŞİD'in Rakka'daki İngiliz komutanı Ebu Kaka, bu kişiyle irtibatımı sağladı. 3 Haziran 2014'te Türkiye'ye geldi. İstanbul'dan alıp, Suriye'ye gitmek üzere Gaziantep'e kadar getirdim. Anosh Khan'ın pasaportundaki resmin bana benzediğini söyledim. Pasaportunu bana vermesi konusunda ikna ettim. Bana kimlik bilgilerini içeren ne varsa verdi" diye konuştu.

Savaşçı transferi tezgahı

3 kızın, IŞİD'in İngiliz komutanından gelen talimatlar doğrultusundan sınırdan geçirildiğini ve örgüte giden paraların da yine İngiltere'de bulunan kişiler tarafından bankalar aracılığıyla hesabına gönderildiğini itiraf eden Mohammed Al Rashed'in 11 sayfalık ifadesinin yanı sıra eleman taşırken kameralara takılan görüntüleri, üzerinden ve bilgisayarından çıkan pasaport, kimlik ve banka dekontları ile irtibatlı olduğu isim listesi dosyalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nde büyük bir titizlikle hazırlanan "mavi" kaplı dosya Dışişleri Bakanlığı'na gönderildi. Ajanların, Türkiye'deki savaşçı transferi tezgâhını gözler önüne seren tüm delillerin içinde yer aldığı dosya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun talimatıyla Türkiye'nin İngiltere Büyükelçiliği'ne gönderildi. Büyükelçi de dosyayı İngiliz yetkililere götürüp sorumluluklarını hatırlattı.

 

SABAH

20:26
 // Rasim DUMAN
İngilizler'in, artik klasiklesmis igrenc tezgahlarindan biri. Ya Kanada'yi, veya Avustralya'yi "tetikci" olarak kullanirlar....
16 Mart 2015 20:26
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler