YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lokmacı barikatı yıkılıyor
Lokmacı barikatı yıkılıyor
Lokmacı barikatı yıkılıyor
22 Mart 2008 / 08:13 Güncelleme: 22 Mart 2008 / 00:00


Kıbrıs'ta kesintiye uğrayan görüşmeler, somut bir adımla başladı. Ara bölgede bir araya gelen Talat ve Hristofyas, Lokmacı Sınır Kapısı'nın karşılıklı geçişlere açılmasını kararlaştırdı. İki lider, kapsamlı müzakereler için 3 ay sonra yeniden bir araya gelecek.


Belirsiz bir sürece giren Kıbrıs'taki çözüm girişimi dün yeniden canlandı. Adada bir araya gelen Rum lider Dimitris Hristofyas ile KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3 ay sonra kapsamlı müzakerelere başlanması ve en kısa sürede soruna çözüm bulunması konusunda anlaştı. Hristofyas'ın işbaşına gelmesinin ardından yapılan ilk görüşmede, somut bir adım da atıldı. İki lider, Lefkoşa'daki Lokmacı Sınır Kapısı'nın karşılıklı olarak geçişlere açılmasını kararlaştırdı. Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Talat, "Bu, Kıbrıs sorununa çözüm bulma açısından yeni bir başlangıçtır. Sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz." dedi. Aralarında herhangi bir anlaşmazlık olmadığını belirten Hristofyas ise "Umarız iki eski dost olarak bu görüşmelerin sonunda iki düşman haline gelmeyiz." ifadesini kullandı. Talat ve Hristofyas, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in ara bölgedeki ikametgâhında bir araya geldi. Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında iki liderin ortak açıklamasını okuyan Möller, önemli derecede yakınlaşma sağlandığını söyledi.


Möller, liderlerin, bir dizi çalışma grubu ve teknik komitenin oluşturulması, gündemlerinin belirlenmesi ve bunların mümkün olan en hızlı biçimde yapılması için danışmanlarına, önümüzdeki hafta bir araya gelme talimatı verme kararı aldıklarını bildirdi. BM temsilcisi, "liderlerin, çalışma grupları ve teknik komitelerin çalışmalarını gözden geçirmek ve bu çalışmaların sonuçlarını kullanarak, BM Genel Sekreteri'nin himayesi altında kapsamlı müzakerelere başlamak için 3 ay sonra bir araya gelme konusunda anlaştıklarını" belirtti. Möller, liderlerin, resmî müzakerelerin başlamasından önce, gerek duyulduğu zamanlarda da görüşme yapma konusunda uzlaştıklarını da ifade etti. Talat ve Hristofyas'ın, Lokmacı Kapısı'nın, teknik olarak mümkün olunca açılması ve diğer kapılardaki uygulamalara uyumlu olarak faaliyet göstermesi konusunda da anlaşmaya vardığını bildirdi.


Oluşturulmasına karar verilen komitelerle çalışma gruplarının ivedilikle çalışmalarına başlayacağını umduğunu kaydeden Rum lider de 'önümüzdeki üç ay içerisinde bu çalışmaların, müzakereler için kapsamlı diyaloğun oluşturulması açısından iyi kullanılacağını ümit ettiğini' söyledi. "Biz, birlikte çalışmalar yapma açısından iyi niyetliyiz ve bu irademizi beyan ettik." diyen Hristofyas, Talat ile eski dost olduklarını, görüşmede "düşman olmayacaklarını'' ifade ettiklerini belirtti.


Cumhurbaşkanı Talat ise "doğrudan müzakerelerin nasıl başlayacağının" sorulması üzerine, üç ay içerisinde, gündem çerçevesinde bir araya geleceklerini ve çalışmalarını kapsamlı hale getireceklerini ifade ederek, bu süre içerisinde yol haritasının belli olacağını bildirdi. Talat, başka bir soruya karşılık, görüşmede prosedürü ele aldıklarını, belli temelleri ve belli temel parametreleri ele almadıklarını kaydetti.


Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununun çözümü için 2008 sonunun kendileri için önemli bir tarih olduğunu belirterek, bir an önce çözüm istediklerini söyledi. Hristofyas da Kıbrıs sorununun 40 yıldır sürdüğüne ve bu sürenin uzun olduğuna işaret ederek, iki lider olarak bir an önce kapsamlı çözüme ulaşmayı umduklarını kaydetti.


Annan Planı'nın 24 Nisan 2004'teki referandumda Rumlar tarafından reddedilmesinin ardından BM'nin girişimiyle 8 Temmuz 2006'da yeni bir süreç başlatılmıştı. Çözüm için bazı komisyonlar kurulması konusunda varılan anlaşma uygulamaya geçirilememişti.


Avrupa ve Amerika kararı alkışladı


Kıbrıslı liderler Talat ve Hristofyas'ın çözüm için görüşmeleri başlatma kararı Amerika ve Avrupa'da memnuniyetle karşılandı. ABD, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüm yönündeki BM çabalarına tam desteğini sürdüreceğini bildirdi. ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack, yaptığı yazılı açıklamada, "Liderlerin, çalışma grubu toplantılarını hemen canlandırma ve Kıbrıs meselesinde, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak birleştirecek kapsamlı bir çözüm arayışı çerçevesinde, üç ay içinde kapsamlı müzakerelere başlatılması yönünde anlaşmasından cesaret bulduk." ifadelerini kullandı. McCormack, Lokmacı kapısının yeniden açılması yönünde liderlerin anlaşmaya varmasını kutladıklarını da kaydetti. İki liderin bir araya gelmesini memnuniyetle karşılarken Avrupa Birliği ise BM sürecinin bir an önce başlatılmasını istedi. Avrupa Komisyonu'nun Genişleme Komiseri Olli Rehn yaptığı yazılı açıklamada, AB'nin müzakereleri desteklemeye hazır olduğunu belirtti. Lokmacı Geçidi'nin açılması konusunda mutabakata varan liderleri tebrik eden Rehn, "Yakın zamanda Ledra geçişini kullanmak için sabırsızlanıyorum." dedi. AB Dönem Başkanı Slovenya da Lokmacı Kapısı'nın açılması kararının "on yıllardır bölünmüş durumdaki adada yeniden birleşme umutlarını canlandırdığını" ifade etti. Müzakerelerin Rumların reddettiği Annan Planı mı yoksa 8 Temmuz 2006 mutabakatına göre mi başlatılacağı konusu iki kesim arasında tartışmalara yol açıyordu. Bulunan ara formülle 8 Temmuz mutabakatına göre komiteler seviyesinde başlayan görüşmelerde kısa bir süre sonra BM sürecine geçilmesi planlanıyor.


Lokmacı Kapısı'nın 31 Mart'ta açılması bekleniyor


KKTC lideri Talat ile Rum lideri Hristofyas'ın dünkü görüşmesinde açılmasına karar verilen Lokmacı Kapısı (Ledra Caddesi), son üç yıldır Kıbrıslı Türklerin ve Rumların gündeminde bulunuyor. Rumların, 'üstgeçit ve bölgedeki bayraklar kaldırılsın, asker bölgeden uzaklaşsın, sınır niteliği kazandıran düzenlemeler ve semboller kaldırılsın' şartlarını öne sürerek, açılmasına karşı çıktığı Lokmacı Kapısı'nın açılması, en çok bölge esnafının işine yarayacak. Bölünmenin sembolü olarak nitelendirilen Lokmacı, 1963'te Enosis yüzünden barikatla ayrıldı. 1974'te de Makarios'a karşı yapılan darbeden dolayı Türk tarafı Lokmacı'ya, Rum tarafı da Ledra Caddesi'ndeki barikata duvar ördü. Lokmacı Kapısını açma çalışmaları 2005'in son aylarında başladı. Kıbrıs'ta 2005'in sonlarına doğru, Lokmacı Kapısı'nın açılması konusuyla ilgili tartışmalar gündemi meşgul etti. KKTC yönetimi, kapının açılması için kasım ayında bölgede çalışmalara başladı ve Lokmacı'daki duvarı 24 Kasım 2005 gecesi yıktı. Bölgeye, geçişlerde, nöbet yerine giden askerle yayaların karşılaşmaması için 24 Aralık'ta üstgeçit yapıldı. Ancak Rumların şikâyeti üzerine BM, Türk tarafının çalışmaları durdurmasını istedi. Yeşil Hat tüzüğü kapsamında da olan Lokmacı Kapısı 2005'te açılamadı. Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum tarafının, kapının açılmamasına bahane olarak gösterdiği Lokmacı barikatındaki üstgeçidin kaldırılmasına karar verdi. Geçit, 9 Ocak 2007'de kaldırıldı. Rumlar ise çeşitli bahaneler öne sürerek, açmaya yanaşmadığı barikatın Rum tarafındaki duvarı, ani bir kararla 8 Mart 2007 gece yarısı yıktı. Lokmacı Kapısı'nın, BM Genel Sekreteri'nin yardımcısı Lyn Pascoe'nun ziyareti sırasında 31 Mart ya da 1 Nisan'da açılması bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler