YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Loğoğlu: "Başörtüsü diye bir problem yok!"
Kanal A'da yayınlanan Dünyadan Yansımalar Programı'na konuk olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Meclis'te türban krizi, CHP'de Sarıgül düğümü ve dış politikadaki gelişmelere dair önemli açıklamalarda bulundu.
Loğoğlu: "Başörtüsü diye bir problem yok!"
30 Ekim 2013 / 20:22 Güncelleme: 31 Ekim 2013 / 01:14

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına değinen Loğoğlu, Cumhuriyet'in ülkede yaşanan tüm aksaklıklara, sorunlara rağmen ayakta durduğunu, bunun sebebinin ise Türk ulusunun Cumhuriyet'e her şeye rağmen sahip çıkmasından ve kuruluşunun sağlam temeller üzerine inşaa edilmesinden kaynaklandığını söyledi. Alternatif olanı ya da olmayanı, tüm kutlamaların coşkuyla geçtiğini aktaran Loğoğlu, "Biz çok daha büyük sorunların üstesinden gelmiş bir milletiz. Bugünün sorunlarını küçümsemiyorum, ağır sorunlar var ama bunlara rağmen Cumhuriyet ayakta kalmaya devam edecek" dedi.

"Başörtüsü diye bir problem yok"

Meclis'te yaşanan başörtüsü tartışmaları konusuna değinen Faruk Loğoğlu, CHP'nin başörtüsüyle bir problemi olmadığını, aynı zamanda başörtüsü diye bir problem olmadığını aktardı. Başörtüsü konusunun iktidar tarafından 'başı sıkıştığında kullanılan bir mevzu' olarak gördüklerini söyleyen Loğoğlu, "Biz türbana saygı duyarız, bizim sorunumuz türbanla değil, türbanın bir dayatma aracı olarak kullanılmasıyla" dedi. Kadın Milletvekillerinin 2011 seçimlerine başörtülü olarak katıldıklarını hatırlatan Loğoğlu, sözkonusu vekillerin geçen yıla kadar başlarını açmakta bir sıkıntı görmediklerini ama yaşananlardan sonra islamın geregini birden yerine getirme ihtiyacı duyduklarını söyledi.

"CHP, başörtüsüne tepki göstermeyecek"

Meclise başörtüsüyle girecek vekillere rencide edici bir davranışta bulunulmayacağını söyleyen Loğoğlu, vekillerin her türlü saygıyı hak ettiklerini belirtti. CHP olarak türban konusunu AK Parti'nin Laikliği bölme çabaları olarak gördüklerini söyleyen Loğoğlu, türbanla değil AK Parti'nin zihniyetiyle mücadele ettiklerini, konuyla alakalı CHP hakkında çıkan pek çok haberin de aslı olmadığını sözlerine ekledi.

CHP'de Sarıgül düğümü

Sarıgül'ün CHP'ye katılması konusunda kesin değil, kesine yakın bir şey söylesem bile büyük hadise olur diyen Loğoğlu, bu konunun bir prosedürü olduğunu ve Sarıgül'ün üye olması gerektiğini belirtti. İstanbul konusunda başka adaylar da olduğunu hatırlatan Loğoğlu, CHP'nin, Türkiye için, İstanbul için ve partinin kendisi için en uygun adayı belirleyeceklerini aktardı.

"En sık sorular Anayasa'dan geliyor"

Dış politika konusunda en sık karşılaştıkları soruların başında Anayasa çalışmaları geldiğini söyleyen Loğoğlu, bu konuda CHP'nin görüşlerinin merak edildiğini belirtti. Loğoğlu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Anayasa ve buna bağlı olarak Demokratileşme Paketi ile ilgili pek çok soruyla karşılaşıyoruz. Bunun dışında soruların merkezinde, Suriye, Ortadoğu, ekonomik gidişat, AB ile ilişkiler var."

"Bilgileri İmralı'dan alabiliyoruz"

Anayasa konusunda iyi niyetli hareket ettiklerini söyleyen Loğoğlu, çözüm sürecine dair gelişmelerin İmralı ve Kandil aracılığıyla alınabildiğine dair açıklamalarda bulundu. Demokratikleşme Paketi'nin demokrasiyi parça parça getirdiğini söyleyen Loğoğlu, Kan akışının durmasını istiyoruz. Demokrasi parça parça değil, genel anlamda düzeltilmeli" dedi.

Irak ve Mısır gezileri

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Irak ve Mısır ziyaretleri hakkında açıklamalarda bulunan Loğoğlu, ziyaret sonrasında Türkiye ve Irak ilişkilerinde büyük yol katedildiğini, buna olan katkılarından dolayı CHP'nin büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Mısır ziyareti öncesinde meydana gelen Büyükelçi krizi hakkında da yorum yapan Loğoğlu, "Yaptığımız tüm faaliyetler, AK Parti tarafından bir karşılık buluyor. Bir tepki doğuruyor. Neyse ki iyi şeyler oluyor" dedi.

CHP 30 Kasım'da ABD'ye gidiyor

CHP'nin 30 Kasım - 3 Aralık tarihlerinde ABD'ye gideceğini söyleyen Loğoğlu, bu ziyaretin Türkiye için oldukça önemli olduğunu söyledi. Son yıllarda çeşitli dönemlerde heyetlerin ABD'ye aralıklarla ziyaret ettiğini hatırlatan Loğoğlu, CHP'nin faaliyetlerinin Washington tarafından merak edildiğini belirtti.  İktidara aday bir parti olarak neler yapmak istediğimizi bu ziyarette paylaşacağız diyen Loğoğlu, herkesin bu ziyaretin zamanının geldiğini ve gerekli gördüğünü aktardı.

Mesajımız: "Yurtta sulh cihanda sulh"

ABD ziyaretine önemli mesajlarla gittiklerini söyleyen Faruk Loğoğlu, "Gündemimizde demokrasi ve özgürlükler var. Eksiksiz demokrasi var. Yurtta sulh,c ihanda sulh gündemiyle gidiyoruz" dedi.

Türkiye'nin altın çağını geçmişte arayan bir millet haline geldiğini söyleyen Loğoğlu, Geçmişimizde çok öemnli unsurlar olduğunu ama yine de ileriye bakmamız gerektiğini aktardı. Dış politika konusunda AK Partili bakanlara da seslenen Loğoğlu, "Dış politikada daha tutarlı ve daha ciddi tutumlara ihtiyacımız var" dedi.

"ABD herkesi dinliyor"

Dünya gündemini sarsan dinleme skandalı hakkında da açıklamalarda bulunan Loğoğlu, Konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: " Dineleme olayı herkesin birbirine yaptığı bir uygulama. ABD bunu daha sık ve daha iyi yapıyor. Çünkü teknik imkanları buna el veriyor. Yaptığı zaman da sınır tanımıyor. Bu tarz şeylerin yaşanmadığı bir dünya isteriz ama böyle bir dünya yok."

 

KANALAHABER

17:27
 // ŞEY YANİ EHEMEHU
Valla helal olsun bu Kamer bu sefer utandırdı, mort etti beni. Keşke her zaman böyle yanıltsalar. Söz vermiştim yazdım. Chp yi de tebrik ettim, her ne kadar başörtüsünü eleştirse de. Adamlar en azından seviyeli eleştirdi....
31 Ekim 2013 17:27
23:30
 // KAMER GENÇ SHOW
Aha buraya yazıyorum, sahte alevi, sahte türkmen olan, meclis maymunu Kamer, meclisi karıştırmazsa, ben buradayım. Ve bu yorumun altına bir yorum daha yazacağıma, namusum ve şerefim üzerine.... ben ne yapıyorum ya? :-o Söz veriyorum....
30 Ekim 2013 23:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler