YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Limit düşerse kazalar azalır mı?
Limit düşerse kazalar azalır mı?
24 Nisan 2011 12:23
Dünya genelinde trafikte kabul edilebilir alkol sınırının düşürülmesi için yapılan çalışmalar dikkat çekiyor. Alkol sınırını 0.50'den 0.30 promile indiren Japonya'da kazalarda yüzde 38 oranında azalma olduğu belirtildi.

Araştırmalar, trafik kazalarının yarısından fazlasının alkolden kaynaklandığını gösteriyor.
İzmir Adli Tıp Kurumu'nda görevli toksikoloji uzmanı Nuri İdiz'in yaptığı araştırma ise trafikte yasal alkol sınırının düşürülmesi halinde ölümlü kazaların önemli ölçüde azaltılabileceğini ortaya koydu.

Buna göre, 0.50 promil olan sınırın 0.30'a düşürülmesiyle, her yıl 2 bin kişinin hayatı kurtarılabilir. İdiz'in araştırmasında diğer ülkelerde yapılan çalışmalara dikkat çekiliyor. Sürücüler için yasal alkol sınırını 0.50 promilden 0.30 promile indiren Japonya, 2008'de ölümlü kazaların yüzde 38 azalmasını sağladı. Benzer bir adım İsveç'te atıldı; ölümlü kazalarda yüzde 10 düşüş yaşandı. Aynı şekilde Norveç, Rusya ve Polonya da yasal sınırı 0.20'lere kadar indirdi.

Uzmanlar bir bardak içki ile 0.20 ya da 0.30 promilin çok rahat aşılabileceğini, yasal sınırın düşürülmesiyle insanların, 'bir bardak içersem bir şey olmaz' düşüncesine sığınamayacağını dile getiriyor. Dünya genelinde trafikte kabul edilebilir alkol sınırlarının düşürülmesi için yoğun bir çaba devam ediyor. Dünya Tıp Birliği, Amerika ve İngiliz tıp dernekleri, Avrupa Komisyonu, Avrupa Transport Güvenlik Kurumu, Acil Hekimler Amerikan Derneği'ni de içeren trafik kazalarını önleme, halk sağlığı ve trafik güvenliği ile ilgili organizasyonlar yasal sınırların 0.50 ve altına düşürülmesini destekleyen çalışmalar yapıyor. Bu çerçevede Japonya ve İsveç'in yanı sıra Norveç ve Rusya da yasal sınırı 0.20 promile, Polonya ise 0.30 promile indirdi.

İzmir Adli Tıp Kurumu'nda görevli adli toksikoloji uzmanı Nuri İdiz'in çeşitli sempozyumlarda da sunulan araştırmasında grup başkanlığına gelen trafik kazası vakaları değerlendirildi. Kimya İhtisas Dairesi'ne Şubat 2005-Şubat 2007 tarihleri arasında gelen 291 yaralanmalı ve 57 ölümlü toplam 348 trafik kazası olgusunu inceleyen İdiz, bunların yüzde 37'sinde alkol çıktığını ifade ediyor. Yaralanmalı trafik kazalarında bu oranın yüzde 33,7 ve ölümlü trafik kazalarında ise yüzde 55,4'e ulaşması dikkat çekiyor. İdiz, bu araştırma sonuçlarına göre, "Ülkemizde yasal sınırın altında kabul edilen 0.21- 0.50 promil arası kan alkol düzeylerinde ölümlü trafik kazası riskinin kanında alkol saptanmayanlara göre 3,8 kat fazla olduğu tespit edilmiştir." bilgisini veriyor. Ölümlü trafik kazalarında alkolün pozitif çıkma oranı ABD'de yüzde 40, Çin'de yüzde 42 ve Kuzey İspanya'da yüzde 51. Yasal limiti 0.20 promile indiren İsveç'te ise bu oran yüzde 22'ye indi. 2007 yılının Şubat ayında İzmir İl Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün kontrol amaçlı yaptığı 10 bin 662 incelemenin yüzde 17,6'sında ise alkol pozitif çıktı.

LİMİT DÜŞERSE YÜZLERCE HAYAT KURTULUR

İzmir'deki çalışmada ölümlü trafik kazalarının yüzden 50'sinden fazlasında alkol bulunurken, dünyada limit düşüren ülkelerdeki olumlu yansımalar dikkat çekiyor. İsveç limiti 0.20 düzeyine indirince ölümlü kazalarda yüzde 10, birkaç kişinin yaralandığı kazalarda yüzde 12 azalma gerçekleşti. Limitini 0.50 promilden 0.30 promile düşüren Japonya'da 2008 yılında yapılan bir çalışmada ölümlü trafik kazalarının yüzde 38 oranında azaldığı belirtildi. Türkiye'de de limitlerin düşürülmesi halinde İsveç'teki oranlamaya göre 500, Japonya'daki başarının yakalanması halinde ise 1.500'ün üzerinde trafik kazalarına bağlı ölüm vakasının önüne geçilebileceği hesaplanıyor. Geçen yıl ülke genelinde 1 milyon 104 bin trafik kazası meydana gelirken 4 bin 45 kişi hayatını kaybetti, 211 bin 496 kişi de yaralandı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler