YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderlik krizine karşı ölümü gizli tutuluyor!
Liderlik krizine karşı ölümü gizli tutuluyor!
Liderlik krizine karşı ölümü gizli tutuluyor!
12 Ağustos 2008 / 07:59 Güncelleme: 12 Ağustos 2008 / 00:00

Ergenekon'un sol ayağı olarak bilinen ve Türkiye'yi kana bulayan birçok eyleme imza atan DHKP-C'nin 7 yıldır kanser tedavisi gören lideri Dursun Karataş öldü. Karataş'ın ölümünün örgütte liderlik krizine neden olmaması için gizli tutulduğu öne sürüldü

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan terör örgütü DHKP-C'nin ele başı Dursun Karataş'ın Brüksel'de öldüğü öğrenildi. Uzun süredir kanser tedavisi gören Karataş'ın ölümünün örgütte meydana gelebilecek çekişmeden dolayı gizli tutulduğu belirtiliyor. Brüksel'de Chirek Nükleer Tıp Servisi'nde takma isimle 7 yıldır kanser tedavisi gören Karataş, İnterpol'ün takibinden kurtulmak için sevgilisi olduğu öne sürülen avukat Zerrin Sarı ile Almanya, Hollanda ve Belçika üçgeninde yaşamını sürdürüyordu. Karataş, son altı aydır ise Brüksel'de bir villada ikamet ediyor ve hastanede tedavisine devam ediyordu.


SABANCI SUİKASTI


Karataş, 1953'de Elazığ'da doğdu. Türkiye'yi kana bulayan birçok eylemin emrini verdi. Gençlik yıllarında Dev-Yol hareketi ve Dev-Genç örgütü içinde yer aldı. 1978'de Dev-Yol'dan İTÜ Derneği'nde Dev-Sol fraksiyonunu kurdu. Örgüt, o dönemde eski başbakan Nihat Erim ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ı öldürdü. 12 Eylül ihtilalinden sonra 30 Eylül 1980'de yakalandı. 3 Kasım 1980'de tutuklandı. 9 yıl cezaevinde kaldı. Bu süre içinde örgütü cezaevinden yönetti. 25 Ekim 1989'da Bayrampaşa Cezaevi'nden firar etti. 9 Eylül 1994 tarihinde Fransa'da yakalandı. Örgütü DHKP-C (Devrimci Halk Kurtuluş Partisi ve Cephesi) adını aldı. Karataş 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 26 Ocak 1995'te serbest bırakıldı. Karataş'ın terör örgütü, 1996 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı'yı öldürdü. Karataş İnterpol tarafından 174 ülkede yaklaşık 150 ayrı suçtan aranıyordu.(Yeni Şafak)


ERGENEKON'UN SOL AYAĞI!


Ergenekon Terör Örgütü iddianamesinde, Dursun Karataş'ın elebaşı olduğu örgütün, Ergenekon yapılanmasıyla doğrudan irtibatlı olduğu belirtiliyor.


İddianamede DHKP/C ile ilgili olarak şu iddialarda bulunuluyor:


"Şüphelilerde ele geçirilen istihbari bilgi notlarında DHKP/C ve HİZBULLAH örgütleriyle alakalı notlar ve gizli bilgiler değerlendirildiğinde bu örgütlerle de şüphelilerin doğrudan bağlantılarının bulunduğu görülmekte olup raporların içeriğinde deşifre olmuş tüm örgütsel konumu olan şahıslarla alakalı olarak hedef saptırması yapılmak suretiyle bu tür şahislann MİT tarafından organize edildiği şeklinde kara propaganda yaparak kendi faaliyetlerini gizlemeye çalışmakta oldukları görülmektedir.


PKK, DHKPC, HİZBULLAH terör örgütleriyle alakalı olarak birçok istihbari raporun bulunması, geçmiş dönemde öldürülen birçok faili meçhul olayın maktülleriyle alakalı bilgi ve istihbarat notlarının yine Veli KÜÇÜK' te bulunmasının dikkat çekici olduğu. Yine öldürülen bazı şahıslarla alakalı olarak Veli KÜÇÜK'ün ajandalarında ayrıntılı bilgilerin bulunduğu, bu ajandalarda Arnavut Sami (Kod) Sami HOŞTAN, REİS(kod) Sedat PEKER gibi şahıslarla yapılan görüşmelerin bulunduğu gibi bu şahislann duruşmalarının günlerine kadar Veli KÜÇÜK' tarafından ajandasına yazılmasıda aralarındaki ilişkinin örgütsel boyutunu ortaya koymaktadır." (Kanalahaber)


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler