YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderlerin Cumhuriyet Bayramı mesajı
Liderlerin Cumhuriyet Bayramı mesajı
28 Ekim 2015 18:40
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla liderler mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır. Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

"Bugün, millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıl dönümüdür" ifadesine yer veren Erdoğan, 81 ilde ve dünyanın dört bir yanında yaşayan tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramını kutladı.

29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyetin, 92. kuruluş yıl dönümü coşkusunun, millet olarak hep birlikte paylaşıldığını belirten Erdoğan, "Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. 600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal'in veciz bir şekilde ifade ettiği 'muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma' mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.

"Türkiye bölgenin umut kaynağı"

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgedeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır. 1919'da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923'te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da inşallah, 2023 hedeflerimize ulaşarak geride bırakacağız. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. 78 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin, Cumhuriyetin, aynı haklara sahip, ortak bir geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta bir evlatlarıdır. Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılık-kıyafeti üzerinden ayrıştırmaya kalkan herkes, Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir."

Geçen yıllarda, devletle milletin, tıpkı 92 yıl önce olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yöneldiği bir dönemin hep birlikte inşa edildiğini belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da yine hep beraber sahip çıkmalıyız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına, hem 2023 hedeflerimize ulaşmış, hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum. Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun."

"Birlik ve beraberliğimiz nifak tohumları ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevaptır" 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü, bugün o kenetlenmeyi bir kere daha hatırlamak ve ülkemize bağlılığımızı en net haliyle ifade etmek için büyük bir imkandır. Bu bayram vesilesiyle ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevaptır" mesajını iletti.

Davutoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, yarın büyük bir coşku ve heyecanla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 92. yıl dönümünün kutlanacağını belirtti. 

Bu coşku ve heyecanı 78 milyon vatandaşın tamamının yüreğinde hissettiğine inandığını ifade eden Davutoğlu, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Cumhuriyeti biz el ele, gönül gönüle, büyük zorlukların üstesinden gelerek zaferle taçlandırdığımız İstiklal Harbi neticesinde hep birlikte kurduk. Bu Cumhuriyeti hep birlikte kurmayı, istiklal ruhuna ve bir millet olma şuuruna sahip olabildiğimizden dolayı başardık. Bir millet şuuruna sahip olduğumuzu, ortak istiklal duygu ve idealimizin etrafında kenetlenerek ispatladık. Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü, bugün o kenetlenmeyi bir kere daha hatırlamak ve ülkemize bağlılığımızı en net haliyle ifade etmek için büyük bir imkandır. Bu bayram vesilesiyle ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu, aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevaptır."

'Cumhurbaşkanımızın millet eliyle seçilmiş olması demokrasimizi taçlandırmıştır'

Devletin temelleri atılırken milli iradenin esas alındığını ve devletin bekasının da milli irade ile sağlanacağını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti: 

"Türkiye'nin son 13 yılda kurduğu demokratik istikrarın korunması, millet iradesinin en net şekilde yönetime yansıması ve milletin yönetimi vesayetçi yapılardan devralması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır. Bu süreçte Cumhurbaşkanımızın doğrudan millet eliyle seçilmiş olması, Cumhuriyetimizi ve demokrasimizi taçlandırmıştır. Bununla birlikte, demokrasimizi güçlendirmek ve ülkemizi kalkındırmak adına daha katedecek çok mesafe olduğunun farkındayız. Bölgemizde yaşanan büyük gerilimler ve belirsizlikler, sahip olduğumuz devlet geleneğimizin, demokrasi kültürümüzün ve güçlü toplumsal dokumuzun ne kadar önemli olduğunu hepimize her an hatırlatmaktadır."

Başbakan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bütün demokratik, ekonomik ve hukuki kazanımları sonuna kadar koruyacaklarını belirterek, bulunulan seviyeden bir adım dahi geri gidilmeyeceğini vurguladı. 

Bölgesel barış ve adalet için bütün imkanları seferber ettiklerini belirten Davutoğlu, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kazanımlarını koruyarak, hepimiz bütün gayretimizle adalet, barış ve hakkaniyet için insani değerleri savunmaya devam edeceğiz. Bizim için sembolik anlamı büyük olan 2023'e sadece 8 yıl kaldı. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde ülkemizi dünyanın en güçlü, en saygın ülkeleri arasına yükselteceğiz. Demokrasiyle, adaletle hukuk düzenimizi sarsılmaz bir şekilde güçlendireceğiz. Bu düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Bilvesile, özellikle son zamanlarda milletimizin birliğine ve dirliğine kasteden bütün terör odaklarını, cinayet şebekelerini ve onların dahili ve harici tüm destekçilerini şiddetle lanetliyorum. Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'i, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, aziz vatandaşlarımı muhabbetle selamlıyorum."

"Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Ulu Önder Atatürk'ün 'Kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını' söylediği Cumhuriyetin, yaşanılan tüm kriz ve sorunların çaresi olacağını" bildirdi. 

Kılıçdaroğlu, yayımladığı mesajda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir" sözüyle felsefesini belirlediği Cumhuriyetin 92'nci yıl dönümünü kutladı.

Cumhuriyetin, etnik ve dini tüm ayrımları reddederek, her bir vatandaşın fikri özgürlüğünü, toplumsal dayanışma ülküsüyle bütünleştirmeyi başardığını belirten Kılıçdaroğlu, halkın en büyük kazanımı olan Cumhuriyetin devrimci karakterinin, bu bütünleşmenin sonucu olarak, yüzlerce ülkeye de ilham kaynağı olduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

"Yıllar boyunca Ortadoğu'nun kan ve barut kokan coğrafyasından uzak durmayı başarmışsak, Müslüman ülkelerin örnek aldığı bir çağdaşlaşma yolculuğuna sahipsek, yüzünü döndüğü Batı medeniyetinin hayranlıkla izlediği bir ülke olduysak, Cumhuriyet sayesindedir. Dolayısıyla, tarihimizin en derin krizlerini yaşadığımız bugünlerde umutsuz değiliz. Ulu Önder Atatürk'ün 'Kıymetli evlatlarının elinde daima yükseleceğini ve ebediyen yaşayacağını' söylediği Cumhuriyetimiz, yaşadığımız tüm kriz ve sorunların da çaresi olacaktır. 

Bu duygu ve inançla 92. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Terörle mücadelede şehit olan kahramanlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı iletiyorum. Cumhuriyeti ve kazanımlarını korumaya kararlı vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler