25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara18 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır23 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Liderler oy kullandı: Başbakan oyunu kullandı
Liderler oy kullandı: Başbakan oyunu kullandı
Liderler oy kullandı: Başbakan oyunu kullandı
29 Mart 2009 / 11:24 Güncelleme: 29 Mart 2009 / 00:00

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya İlköğretim Okulu'nda eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte oyunu kullandı.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seçimlerin ülke için hayırlı olmasına dileyerek, ''Türkiye'de daima demokrasinin bu şekilde güzel çalışmasıyla her zaman gurur ve kıvanç duymuşuzdur''


Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Dışişleri Konutu'ndan yürüyerek oy kullanacağı Çankaya İlköğretim Okulu'na geldi. Gül çifti, oy kullanmak üzere bekleyen vatandaşlarca alkışlarla karşılandı.


Gül çifti, daha sonra oy kullanacakları 1135 numaralı sandığa geçtiler. Sıraya girmek isteye Abdullah Gül ve eşi, görevliler ve vatandaşların kendilerine öncelik vermesi üzerine oylarını kullandı.


Cumhurbaşkanı Gül, oy verme işleminin ardından gazetecileri yaptığı açıklamada şunları söyledi: ''Demokrasinin en güzel yanlarından birini hep beraber yaşamış oluyoruz. Herkes söyleyeceğini söylüyor. Sonunda yine söz millete kalıyor. Bugün de yine halkı, milletimiz ne derse o muhakkak ki başımızın üstünde olacaktır. Memleketimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun.


Seçimden sonra muhakkak ki Türkiye'nin, dünyanın, bölgenin önemli meseleleri vardır. Hep beraber büyük bir dayanışma içerisinde, olgunluk içerisinde artık o gündemlere döneceğiz. Tekrar ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olsun bu seçimler. Türkiye'de daima demokrasinin bu şekilde güzel çalışmasıyla her zaman gurur ve kıvanç duymuşuzdur. Bu sefer de yine aynısı olmaktadır.''


BAŞBAKAN ERDOĞAN, OYUNU İSTANBUL'DA KULLANDI


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eşi ile birlikte oyunu Burhaniye İlköğretim Okulu'nda kullandı. Erdoğan oyunu verdikten sonra yaptığı kısa açıklamada, "Milletimiz en büyük anketini yapıyor. Bugün halkımızın takdiri ortaya çıkacak." dedi. Erdoğan sandıklardan çıkacak sonuca saygı duyulması gerektiğini vurguladı.


Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte mahallesinde bulunan Burhaniye İlköğretim Okulu'na geldi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Başbakan ve eşi 2169 numaralı sandığın bulunduğu sınıfa geçti. İlk olarak Başbakan Erdoğan oy pusulasını aldı ve kabine girerek oyunu verdi. Ardından zarfları sandıklara attı. Sonra da Emine Erdoğan oyunu kullandı. Sandık görevlileri ile tokalaşan Erdoğan ardından basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.


Seçimin ülkeye hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Başbakan Erdoğan, "Milletimiz en büyük anketini yapıyor. Bugün halkımızın takdiri ortaya çıkacak. Bu takdire milletçe hep birlikte saygı duyacağız. Siyasi partiler olarak hep birlikte saygı duyacağız. " dedi.


Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının geçirdiği kazaya değinen Erdoğan şunları söyledi: "Seçim kampanyasının son üç gününde siyasette çok değerli bir arkadaşımızı kaybetmenin hüznünü yaşadık. Gerçekten bu olay bizleri mateme boğdu. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Yoğun çalışmalar sonucunda kendilerini bulduk. Gazeteci arkadaşımızı arama çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Gece kaymakamımızı, valimizi aradım. Jandarma arama kurtarma ekiplerinin bölgedeki faaliyetleri devam ediyor. Takviye güçler de gitti. İnşallah İsmail beyi bulmak suretiyle bu süreci tamamlamış olacağız."


YAZICIOĞLU'NUN SANDIĞINA GÜL VE KARANFİL BIRAKILDI


Helikopter kazasında hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sivas'ta oy kullanacağı sandığa sevenleri karanfil ve güller bıraktı.


25 Mart'ta BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu ile beraberindekileri taşıyan helikopter Kahramanmaraşta düşmüş, 47 saat boyunca düşen helikopterin enkazına ulaşılamamıştı. Daha sonra köylüler tarafından helikopterin enkazı bulunmuş, BBP Genel Başkanı Yazıcoğlu ile beraberindeki 4 kişinin hayatını kaybettiği öğrenilmişti.


Helikopterde bulunan İHA Muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları devam ederken, kazada hayatını kaybedenlerin memleketi Sivas'ta seçim günü matem havasında geçiyor. BBP Lideri Yazıcıoğlu, elim kazada hayatını yitirmemiş olsaydı bugün Mimar Sinan Mahallesi'nde bulunan Hacı Mustafa Sabancı Lisesi'nde oy kullanmak için 2187 numaralı sandığa gidecekti. Sandığın bulunduğu sınıfın girişine asılan listede BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, kızı Firuze Yazıcıoğlu ile yiğenleri Halit ve Bilge Yazıcıoğlu'nun isimleri bulunuyor.


Yazıcıoğlu'nun Sivas'ta yaşayan annesi Fidan Yazıcıoğlu'nun ise seçim kaydının Şarkışla'da olduğu öğrenildi. Oy kullanmak için listeyi kontrol eden vatandaşlar lisetede Yazıcıoğlu'nun ismini görünce duygusal anlar yaşıyor.


Yazıcıoğlu ile aynı sandıkta oy kullanacağını öğrenenen Ahmet Kurt ise oyunu kullanmak için geldiği sandığın başına gül bıraktı. Aynı sandıkta oy kullanacağını duyduğu andan itibaren duygulandığını söyleyen Kurt, "Sivas için çok emeği olmuştur, ona bir vefa borcumuzu ödemek için sandığa gül bıraktım. Şuanda onunda burada olup oy kullandıktan sonra onu tebrik edip tokalaşmak isterdim" dedi.


Öte yandan BBP Sivas Merkez İlçe teşkilatı da Yazıcıoğlu'nun oy kullanacağı sandığın başına gelerek karanfil bıraktı. Partililer, karanfil yanı sıra Yazıcıoğlu'nun fotoğrafının ve 'Sizi unutmayacağız' yazısının bulunduğu posteri de sandığın üzerine bırakmak isteyince salon görevlileri tarafından engellendiler. Bir süre karanfil ile poster sandığın üstünde yer alırken partililer daha sonra posteri alarak okuldan ayrıldı.


Öte yandan BBP Sivas Belediye Başkan Adayı Doğan Ürgüp ise oyunu Yenişehir Lisesi'nde kullandı.


Konuşmakta zorlanan ve gözyaşlarına hakim olamayan Ürgüp, bu seçim bizim BBP Lideri Yazıcıoğlu son mitinginde 'Platonik aşkım Sivas'ı bu seçimde bana verin' diye Sivas halkından oy istemişti. (CİHAN)


TBMM BAŞKANI TOPTAN OYUNU KULLANDI


TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan, Özel Jale Tezer İlköğretim Okulu'nda oylarını kullandı. Eşi Saime Toptan ile oyunu kullanmak üzere saat 11.00 sıralarında okula gelen Köksal Toptan, 2044 nolu sandığın görevlilerinin ısrarına rağmen sırada bekleyen vatandaşların önünü geçmeyi kabul etmedi. Daha sonra sandık görevlilerinin tek tek eline sıkan Toptan, görevlilerin tamamının kadınlardan oluştuğunu görünce ''Bayanlar sandığa hakim olmuş'' dedi.


DENİZ BAYKAL, OYUNU ANKARA'DA KULLANDI


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, oyunu Beysukent'teki Ayten Şaban Diri İlköğretim okulunda kullandı. Baykal, eşi Olcay Baykal ve bu seçimlerde ilk kez oy kullanan torunu Deniz Baykal ile kendi kullandığı otomobille ilköğretim okuluna geldi. Oy kullanmak için sıra beklemek isteyen Baykal'a vatandaşlar öncelik tanıdılar. Bu sırada görüntü almak isteyen basın mensupları yoğunluk nedeniyle güçlükle çalıştılar. Sandık görevlilerine oy kullanacağı 4459 sandıktaki seçmen sayısını soran Baykal, eşi Olcay Baykal ve torunu Deniz'in ardından kabinlere geçerek oy kullandı. Baykal, oyunu atarken hayırlı olsun dileğinde bulundu.


Gazetecilerin bir değerlendirme yapmasını istemesi üzerine Baykal, önemli bir demokrasi sınavından geçildiğini belirterek, ''Türkiye yerel seçimler dolayısıyla önemli bir siyasi değerlendirme yapıyor. Bunun en güzel şekilde yapılmasını, alınacak sonucun hayırlı olmasını diliyorum. Herkese başarılar dilerim'' dedi. Baykal, seçimlerde görevli kişilerin de özverili bir çalışma yaptıklarını belirterek başarılar diledi.


Deniz Baykal, oy verdiği sınıftan ayrılırken, gazetecilerin torunu Deniz'in il kez oy kullandığını hatırlatarak, ''torununuz bir sürpriz yapabilir mi'' sorusuna, gülümseyerek ''Göreceğiz bakalım. Eve gidince soracağım, uygun görürse değerlendirmesini söyler'' karşılığını verdi. Baykal, ''torununun ilk kez oy kullanması nedeniyle ne hissettiği sorusu üzerine ise ''Vatandaş olduğunu hissetti'' dedi. Deniz Baykal okuldan ayrılırken gazetecelere de ''sizler de mutlaka oyunuzu kullanın'' uyarısında bulundu. Okula gelişe ve ayrılışı sırasında bazı vatandaşlar Baykal'ı alkışladı. Bu arada, Baykal'ın oy kullandığı sandıkta Bağımsız Tunceli milletvekili Kamer Genç, 4457 numaralı sandıkta ise CHP Genel Sekreteri Önder Sav oyunu kullandı.


BAHÇELİ OYUNU ANKARA'DA KULLANDI


Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anıttepe İlköğretim Okulu 4404 numaralı sandıkta oy verdi. Oyunu kullanmasının ardından kısa bir açıklama yapan Devlet Bahçeli, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin vefat etmesine atıf yaparak, şunları söyledi: "Hüzünlü bir ortamda oy vermek üzere buradayız. Onun için tekrar milletimizin başı sağ olsun derken, seçimlerin de milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum." Bu arada Anıttepe İlköğretim okuluna oy vermek üzere gelen vatandaşların uzun kuyruklar oluşturduğu göze çarptı.


KURTULMUŞ, KENDİ OKULUNDA OYUNU KULLANDI


Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Fatih'te bir zamanlar kendisinin de öğrenim gördüğü 29 Mayıs İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. Kurtulmuş, Yerel Seçimler'in vatana millete hayırlar getirmesini temenni etti. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde parti liderleri de oylarını kullanmaya başladı. Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Fatih Zeyrek'te bulunan 29 Mayıs İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. Eşi Sevgi, kızı Ayşe ve kayınvalidesiyle birlikte oy kullanmaya gelen Kurtulmuş'a okula girişinde vatandaşlar başarılar diledi. 1342 No'lu sandıkta ailesiyle birlikte oyunu kullanan Kurtulmuş, oyunu "Hayırlı olsun" diyerek sandığa attı. Oy kullandıktan sonra basın mensuplarına açıklama yapan Kurtulmuş, ailesinin 80 yıldır aynı mahallede yaşadığını anlattı. Kendisinin 5 sene oy kullandığı bu ilkokulda öğrenim gördüğünü kaydeden Kurtulmuş, seçimlerin tüm ülkeye hayırlar getirmesini temenni etti.


DP GENEL BAŞKANI SOYLU İSTANBUL'DA OY KULLANDI


Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Süleyman Soylu, oyunu İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde kullandı. Eşi Hamdiye, çocukları Eslem ve Engin Levent ile Doburca İlköğretim Okulu'na gelen Soylu, 1059 numaralı sandıkta eşiyle birlikte oy verme işlemini tamamladı. Soylu, okul çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, vicdanının çok rahat olduğunu belirterek, seçim sürecinde tarif edilemez bir mücadele verdiklerini söyledi. Seçim kampanyası kapsamında çok sayıda il ve ilçeyi gezdiğini dile getiren Soylu, çok demokratik bir kampanya yaşadıklarını ifade etti.


BAŞBUĞ OYUNU ÇANKAYA'DA KULLANDI


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ oyunu kullandı. Çankaya İlköğretim Okulu'na gelen Başbuğ çifti, 1125 nolu sandıkta kullandı. Başbuğ çifti giriş ve çıkıştı vatandaşlar tarafından alkışlandı. Bu arada bir vatandaş, "Atatürk'ün ordusu, şeriatın korkusu" şeklinde slogan attı. (CİHAN)


A. NECDET SEZER VE ŞİMŞEK AYNI SANDIKTA OY KULLANDI


Gölbaşı Karşıyaka Mahallesi'nde ikamet eden 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer ile Devlet Bakanı Mehmet Şimşek aynı sandıkta oy kullandı. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer ile Devlet Bakanı Şimşek'i girişte okul Müdürü Hayrettin Balcı karşıladı.


Gölbaşı Şahin Sevin İlkögretim Okuluna önce Devlet Bakanı Mehmet Şimşek geldi. Okul müdürünün makam odasında kısa süreli oturan Şimşek, 1109 nolu sandıkta oyunu kullandı. Bakan Şimşek, ''Seçimler ülkemize hayırlı uğurlu olsun'' dedi.


Daha sonra okula gelen, 10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer de aynı sandıkta oylarını kullandı. Sezer çifti, oylarını kullandıktan sonra okuldan vatandaşların alkışlarıyla uğurlandı.


Okulda sandık görevlisi olan bir öğretmenin isteği üzerine, Sezer çifti ''okul gazetesi'' için fotoğraf çektirdi.


Ahmet Necdet Sezer'in komşusu olan Eski TBMM Başkanı Ömer İzgi de aynı sandıkta oy kullanacak.


ÇİLLER OY KULLANMAK İÇİN ABD'DEN GELDİ


Eski Başbakan Tansu Çiller yerel seçimlerde oy kullanmak üzere ABD'den Türkiye'ye geldi. Çiller, BPP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatına ilişkin soruyu yanıtsız bıraktı. Tansu Çiller, eşi Özer Çiller ile birlikte THY'nin New York uçağı ile saat 12.35'de Atatürk Havalimanı'na geldi. Şubat ayı başından beri ABD'de bulunan Çiller, VIP Salonu çıkışında bekleyen gazetecilerin Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopter kazasında ölümüne ilişkin soruyu cevapsız bıraktı. Eski Başbakan ve eşi, pasaport işlemlerinin yapılmasını beklemeden minibüse binerek havalimanından ayrıldı.


YILDIRIM OYUNU ERZİNCAN'DA KULLANDI


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, oyunu ailesiyle birlikte Erzincan Milli Piyango Lisesi'nde kullandı. Bakan Yıldırım, okuldaki tüm sandık görevlileriyle tokalaşarak 'Hayırlı olsun' dedi. Sabah saatlerinde Yavuz Selim Mahallesi'ndeki evinden eşi Semiha Yıldırım, oğlu Erkan Yıldırım ve kızı Büşra Köylübay ile birlikte çıkan Bakan Binali Yıldırım, aynı mahalledeki Milli Piyango Anadolu Lisesi'ne gitti. 1156 nolu sandıkta Belediye Başkanlığı, İl Genel Meclisi ve muhtarlık seçimleri için 3 kez sandık başına geçerek oyunu kullanan Bakan Yıldırım, daha sonra sandık görevlileriyle tokalaşarak 'Hayırlı olsun' temennisinde bulundu.


BAĞIŞ OYUNU İSTANBUL'DA KULLANDI


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, oyunu İstanbul'da kullandı. Bağış, Sarıyer'deki Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesine eşi Beyhan Bağış ile geldi. Bağış, 1232 numaralı sandıkta eşiyle birlikte oy kullanma işlemini tamamladı. Egemen Bağış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim sürecinde bütün partilerin ellerinden geleni yaptığını, herkesin kendi mesajını ve projesini açıkladığını belirtti. Bugün halkın iradesine gidildiğini dile getiren Bağış, Türkiye'nin bugün bölgesinde parlayan bir yıldız olmasını sağlayan demokrasisine sahip çıkması gerektiğini anlattı. Milli bir görev olan oy kullanmayı herkesin gerçekleştirmesi gerektiğini söyleyen Bağış, seçim kampanyalarının Türkiye'ye yakışır bir halde gerçekleştiğini ifade etti.


BAKAN ŞAHİN, OYUNU ANTALYA'DA KULLANDI


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'de demokrasinin daha da güçleneceğine inandığını belirterek, halkın demokrasiye ve çok partili siyasi hayata sahip çıktığını söyledi. Bakan Şahin, Antalya'da Yeşilbahçe Mahallesi'ndeki Atatürk İlköğretim Okulu'nda oy kullandı. AK Parti Muratpaşa belediye başkan adayı Orhan Tolunay ile okula gelen Şahin, bir süre sıra bekledikten sonra 1384 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Bakan Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının vefatı nedeniyle buruk bir seçim yaşandığını ifade etti.


BAKAN EROĞLU OYUNU AFYONKARAHİSAR'DA KULLANDI


Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Antalya'nın Alanya ilçesindeki Dim çayının taşmasıyla ilgili olarak, ''Dim Barajı Türkiye'nin en sağlam barajlarından biridir, kimse endişe etmesin'' dedi. Oyunu Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesindeki Kurtuluş İlköğretim Okulu'nda 1022 numaralı sandıkta kullanan Bakan Eroğlu, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.


BAKANI AKDAĞ, ERZURUM'DA OY KULLANDI


Sağlık Bakanı Recep Akdağ oyunu eşi ile birlikte Erzurum'da kullandı. Bakan Akdağ, kucağında taşıdığı 4 yaşındaki kızı Remziye ve eşi Fatma Şeyma Akdağ ile birlikte Palandöken semtindeki Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okuluna geldi. 1086 numaralı sandıktaki görevlilerle bir süre sohbet eden Akdağ, daha sonra oyunu kullandı. Sağlık Bakanı Akdağ, okuldan çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, seçim günlerinin demokrasiler için bayram olduğunu belirtti. Akdağ, ''Milletçe demokratik hakkımızı kullanıyoruz. Milletin iradesi tecelli ediyor. İnşallah neticeleri hem Erzurum'a hem de ülkemize hayırlara vesile olur'' dedi.


FARUK ÇELİK OYUNU BURSA'DA KULLANDI


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, ''Olumlu neticeler bekliyoruz'' dedi. Bakan Çelik, Bursa'daki Yıldırım İlköğretim Okulunda 1405 numaralı sandıkta oyunu kullandı.


Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, seçim sürecinde hem kendi partisi hem de diğer siyasi partilerin yoğun bir kampanya dönemi yürüttüklerini söyledi. Halkın, yoğun kampanya döneminin ardından bugün sandık başına gittiğini belirten Çelik, şunları kaydetti:


HÜSEYİN ÇELİK, OYUNU VAN'DA KULLANDI


Seçim bölgesi Van'da bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eşi Şahsenem Çelik ile oyunu İskele Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda kullandı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eşi Şahsenem Çelik ile İskele Mahallesi'ndeki Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna gelen Bakan Çelik, oyunu 2101 numaralı sandıkta kullandı. Sırada bir süre bekleyen Bakan Çelik ile eşi, oyunu kullanan bir ailenin 7 aylık 'Uğur' adındaki bebeklerini kucaklarına alarak sevdi. Bakan Çelik ve eşi, bebeğin kendilerine seçimde Uğur getirmesi temennisinde bulundu. Bakan Çelik, oyunu kullandıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunarak, seçimlerin demokrasinin güzelliği olduğunu, propaganda döneminin bittiğini, vatandaşların oylarını kullanmaya başladığını söyledi.


9. CUMHURBAŞKANI DEMİREL OYUNU KULLANDI


Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kavaklıdere İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. Oy kullanacağı okula saat 11.00 sıralarında gelen Demirel, 2066 nolu sandıkta oyunu kullandıktan sonra, hayırlı olması dileğinde bulundu.


BAKAN EKER, ANKARA'DA OYUNU KULLANDI


Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, 29 Mart yerel seçimlerinde oy kullanan seçmenden biri oldu. Tarım Bakanı Eker, sabah saat 07.45'de oyunu kullanmak üzere Ümitköy Türkiye Noterler Birliği İlköğretim Okulu'na geldi. Bakan Eker'in geldiği saatlerde henüz sandıklar kurulmadığı için bakan bir süre kapıda bekledi. Bakanın sınıf kapısında komşularıyla sohbet ettiği sırada içerde de hazırlıklar tamamlandı. Oy kullanma işleminin 08.00'de başlamasıyla birlikte sandık başına giden Bakan Eker, 4430 No'lu sandıkta oyunu kullandı. Türkiye'nin batı illerinde ilk oy kullanan vatandaşlardan biri olan Eker daha sonra seçimi takip için Diyarbakır'a gitti. Oy kullandıktan sonra mikrofonlara konuşan Eker, ''Adrese dayalı sistemden dolayı buraya geldim. Sonra seçimleri takip için Diyarbakır'a gideceğim. Seçimler güzel, demokrasi güzel'' diyerek ayrıca birlik beraberlik mesajı verdi.


DEVLET BAKANI AYDIN, OYUNU İZMİR'DE KULLANDI


Devlet Bakanı Mehmet Aydın, oyunu İzmir'in Narlıdere ilçesinde kullandı. Devlet Bakanı Aydın ve eşi Nihal Aydın, oy kullanmak üzere Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne geldi. Bakan Aydın, 1082 nolu sandıkta oyunu kullandı. Görüntü alan basın mensuplarına seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Aydın, eşinin de oy kullanma işlemini tamamlamasının ardından fakülteden ayrıldı.


ÖZKÖK VE EŞİ, OYUNU İZMİR'DE KULLANDI


Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile eşi Özenç Özkök, yerel seçimler için oyunu İzmir'de kullandı. Güzelyalı semtindeki Fatih Kolejine gelen Orgeneral Özkök, oyunu kullanacağı 1357 numaralı sandığın görevlileriyle bir süre sohbet etti. Hilmi Özkök, daha sonra oy pusulalarının yer aldığı zarfları sandıklara atarak, ''Hayırlı olsun'' dileğinde bulundu.


KADİR TOPBAŞ OYUNU FLORYA'DA KULLANDI


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Kadir Topbaş, oyunu Florya'da kullandı. Topbaş, eşi Özleyiş ve oğlu Mustafa Ömer ile geldiği Florya Şenlikköy'deki Murat Kölük İlköğretim Okulu'ndaki 1356 numaralı sandıkta oy verme işlemini tamamladı. Topbaş, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''İstanbulumuza, ulusumuza hayırlı olsun'' dedi.Topbaş, demokratik iradenin sandığa yansıması için bütün vatandaşlara oylarını kullanmaları çağrısında bulundu. Gazetecilerin ''Bu seçim sürecinde en çok aklınızda kalan neydi?'' şeklindeki sorusu üzerine, Topbaş, şöyle konuştu: ''Bu seçimde de birçok anılarımız var. Tabii bir demokratik yarış. Bu yarışta belki hoş olmayan ifadeler duymuş olabiliriz, maksadını aşmış olabilir. Artık onlar geride kaldı. Sandıktan sonra siyasette hiçbir zaman husumet güdülmez. Siyasette ülkenin geleceği için yetki istiyoruz. Vatandaşlardan alacağımız bu yetki adına bir siyasi mücadele vardı ama artık bu mücadele döneminde kalmıştır. Sandıktan sonra yine insanlarla, siyasi partilerle ilişkilerimiz devam edecektir. Bunu geleceğe taşımak hiç doğru değildir. Her süreçte bazı ufak tefek sıkıntılar olsa da üzücü ifadeler de olsa onu orada bırakmak en doğrusu.''


KILIÇDAROĞLU OYUNU KAĞITHANE'DE KULLANDI


CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, oyunu Kağıthane'de kullandı. Kılıçdaroğlu, saat 12.00 sıralarında Kağıthane Merkez İlköğretim Okulu'na eşi Selvi Kılıçdaroğlu'yla birlikte geldi. Oyunu kullandıktan sonra gazetecilerin sorularına yanıtlayan Kılıçdaroğlu, demokrası şöleni yaşandığını söyledi. "Bugün hava güzel ve demokrası şöleni gerçekleşiyor. Yurttaşlarımız güzel hava içinde oy kullanıyorlar. Ben de oyumu kullandım hayırlı uğurlu olsun. Türkiye'de ve İstanbul'da yeni bir sayfa açılır demokrasi daha da derinleştirilir. Saydam bir yönetimi getirmiş oluruz."dedi. Seçimi Balmumcu'da bulunan CHP koordinasyon merkezinde takip edeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Akşam seçim koordinasyon merkezinde hep beraber olacağız. Umuyorum gazeteci arkadaşlar da orada olurlar sonuçları hep beraber değerlendiririz." şeklinde konuştu.


AKSOY OYUNU VAPUR İSKELESİNDE KULLANDI


AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Taha Aksoy, oyunu Bostanlı Vapur İskelesi'nde kullandı. Yolcu bekleme salonuna kurulan 1313 numaralı sandığa eşi Nilgün Aksoy ile birlikte sıraya girerek oy atan Aksoy, seçimlerin hayırlı olmasını diledi. Aksoy, "Eşimle birlikte vatandaşlık görevimizi yerine getirmek için geldik. Seçimler hem İzmir hem de Karşıyaka için hayırlı olsun. İzmirlilerin istediği, bu seçimde gerçekleşecek." dedi. Heyecanlı olup olmadığının sorulması üzerine Aksoy, "Heyecanlı değilim desem yalan olur fakat çok da değil." dedi. Eşi Nilgün Aksoy ise "İzmir için hayırlısı olur inşallah. Ben de öyle çok heyecanlı değilim." şeklinde konuştu.


ÖZHASEKİ OYUNU KULLANMAK İÇİN SIRAYA GİRDİ


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve yeni dönem AK Parti Adayı Mehmet Özhaseki, oyunu Besime Özderici İlköğretim Okulu 1006 nolu sandıkta kullandı. Eşi Neşe Özhaseki'nin yanı sıra kızları Elif, Merve, oğlu Enes ve gelini Damla ile birlikte Besime Özderici İlköğretim Okulu'na gelen Özhaseki, oy verme işlemi için sıraya girdi. Vatandaşların sırasını vermesi üzerine sandık başına geçen Başkan Özhaseki, sırasıyla İl Genel Meclisi, Belediye Başkanlığı ve muhtarlık için 3 kez oy kullandı.


KARAYALÇIN OYUNU ÇANKAYA'DA KULLANDI


CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın Çankaya'da oyunu kullandı. Çankaya Lisesi'ndeki 1108 numaralı sandıkta oy kullanan Karayalçın, zarfı sandığa atacağı sırada gazetecilerin görüntü alması sırada poz vererek, espriler yaptı. Karayalçın ile birlikte eşi Neşe, oğlu Alp ve gelini Ebru da oy kullandı. Murat Karayalçın, okul çıkışında, gazetecilerin seçime ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, ''Herkes için, Ankara için ve Türkiye için seçimlerin hayırlı olmasını'' diledi. Seçimlere huzur içinde girildiğini ifade eden Karayalçın, ''Ancak, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun acısını yaşayarak bu seçimlere girdik. Yeniden ailesine, partisine baş sağlığı dileğinde bulunuyorum'' dedi. Seçime katılımın yüksek olduğu konusunda bilgi aldığını belirten Karayalçın, bu durumu ''yeni bir dönemin başlangıcı'' olarak gördüğünü söyledi. Gazetecilere 'sizler oyunuzu kullandınız mı?'' diye soran Karayalçın, esprili bir dille oyun kime kullandığını sormayacağını söyledi. Karayalçın ve eşi daha sonra oy kullanmaya gelen bir seçmene ait kaniş cinsi köpeği okşayarak, ilgi gösterdiler. Murat Karayalçın'ı fark eden seçmenlerin bir kısmı da alkışlayarak sevgi gösterisinde bulundu.


DTP'Lİ BAYDEMİR, OY PUSULALARINI KARIŞTIRDI


Oy kullanma sırasında görevlinin "yanlış yapabilirsiniz" diyerek İl Genel Meclisi ve Belediye Başkanlığı pusulalarını tek tek vermek istediği DTP'li Osman Baydemir, "Şu ana kadar yanlış yapmadım, inşallah bundan sonra da yapmayız." dedi. Ancak mührü bastıktan sonra sandığa gelen Baydemir, pusulaları koyduğu zarfları karıştırınca yeniden kabine giderek, kontrol etmek zorunda kaldı. Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Baydemir, oyunu Kayapınar İlçesi Peyas Mahallesi'ndeki Şehit Öğretmen Ayşe Numan Konakçı İlköğretim Okulu'ndaki 1248 numaralı sandıkta kullandı. Baydemir, oy vermeye aynı okulda oy kullanan DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve eşi Reyhan Yalçındağ Baydemir ile birlikte geldi. Baydemir, sandık görevlilerle tokalaştıktan sonra oy pusulalarını aldı. Sandık görevlisi Baydemir'e "yanlış yapabilirsiz" uyarısı yaparak İl Genel Meclisi, Belediye Başkan Adayı ve Belediye Meclis Encümeni pusulalarını tek tek vermek istedi. Baydemir, "Şu ana kadar yanlış yapmadım, inşallah bundan sonra da yapmayız" diyerek pusulaların tümünü birlikte aldı. Kabinde mührü basan Baydemir, sandık başına geldiği zaman pusulaları koyduğu zarfları karıştırınca tekrar kabine gidip kontrol etmek zorunda kaldı. Kısa süren karışıklıktan sonra Baydemir, pusulaları yeniden kontrol edip oyunu kullandı.


BAŞKAN KOCAOĞLU OYUNU İZMİR'DE KULLANDI


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerel seçimler için oyunu, Bornova ilçesindeki Suphi Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu'nda kullandı.


1154 numaralı sandığa saat 10.00'da eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu birlikte giden Kocaoğlu, "Bu seçimlerin kentimize ve ülkemize yararlı olmasını diliyorum." dedi.


İzmir'deki seçim yarışının centilmence geçtiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Pazartesi sabahı, kazanan aday mazbatasını alacak ve görevine başlayacak. Bugüne kadar geldiği gibi bu akşam da hiçbir şaibeye mahal vermeden seçim sürecini tamamlamayı diliyorum. Umarım her şey, 3,5 milyon İzmirli hemşehrimizin istediği şekilde olur." şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler