YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'dan sıcak gelişme
Libya'ya yönelik bombardıman sürerken,tartışmalar da devam ediyor...
Libya'dan sıcak gelişme
22 Mart 2011 / 07:38 Güncelleme: 22 Mart 2011 / 07:38

07.00: BM GÜVENLİK KONSEYİ, LİBYA'NIN ACİL TOPLANTI TALEBİNİ KABUL ETMEDİ

BM Güvenlik Konseyi, Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa'nın Konsey'in acil toplantı yapması yönündeki talebini kabul etmedi.

Konsey'in, basına kapalı danışma toplantısında, Libya Dışişleri Bakanı Kusa'nın haftasonunda Konsey'e yazdığı mektubu ele aldığı ve Kusa'nın, ''Libya'ya karşı düzenlenen askeri saldırı karşısında'' Konsey'in acil toplanmasını ve hava saldırılarının durmasını isteyen talebini geri çevirdiği bildirildi.

Güvenlik Konseyi toplantısının ardından gazetecilere bilgi veren diplomatlar, Konsey'in Perşembe günü yeniden toplanacağını, toplantıda Tunus ve Mısır'ı yeni ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Konsey'in 17 Mart'ta kabul ettiği, Libya'da sivilleri koruma amacıyla uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yetki veren 1973 sayılı kararının uygulanmasıyla ilgili kendilerine brifing vereceğini kaydetti. Edinilen bilgiye göre, yine basına kapalı yapılacak bu toplantıda Genel Sekreterin bilgi vermesinin ardından Konsey üyeleri Libya'daki durumu ele alacak.

1973 sayılı karara göre, Genel Sekreter Ban'ın kararın kabulünden bir hafta sonra Konsey'e kararın uygulanmasıyla ilgili bilgi vermesi gerekiyor.

BM'DE LİBYA'NIN TEMSİLİ SORUNU

Bu arada Libya'yı BM'de kimin temsil ettiği sorusu da sorun yaratmaya devam ediyor.

BM Sözcüsü Martin Nesirky, Libya'yı BM'de kimin temsil ettiğine yönelik sorular üzerine, BM'nin 27 Şubat'ta, Libya'dan, BM Daimi Temsilcisi Muhammed Şalgam ve yardımcısı İbrahim Dabbaşi'nin Libya'yı artık BM'de temsil etmediklerini bildiren bir mektup aldıklarını hatırlattı. ''Bu iki diplomat dışında Libya'nın BM Daimi Temsilciliğinde halen Libya'yı temsil eden diplomatlar bulunuyor'' diye konuşan Nesirky, Şalgam ve Dabbaşi'nin BM kimlik kartlarının nezaket gereği geçerli olmaya devam ettiğini de belirtti.

Libya'daki yönetimin, BM Genel Kurulu'nun bir önceki başkanı Ali Treki'yi Libya'nın yeni BM Daimi Temsilcisi olarak atadığını bildiren bir başka mektubu da BM'ye gönderdiğini, ancak Treki'nin güven mektubunu Genel Sekreter Ban'a sunmadığını hatırlatan Nesirky, bir soru üzerine, yeni atanan büyükelçilerin güven mektuplarını Genel Sekretere ancak New York'ta sunmalarının ardından göreve başlayabileceklerini söyledi.

Şalgam ve Dabbaşi, Kaddafi'nin görevi bırakması gerektiğini söylemelerinin ardından Kaddafi rejimi tarafından görevlerinden alınmışlardı. Ancak iki diplomat da BM'de Libya toplantılarını izliyor ve ''kendi halkları adına görev yapmaya devam ettiklerini'' ifade ediyorlar.

0.36: İNGİLİZ PARLAMENTERLERDEN LİBYA OPERASYONUNA DESTEK

İngiliz parlamenterlerin çoğunluğu, Libya'ya yönelik yürütülen operasyona destek verdi.

Parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarasında, milletvekillerinin 557'si operasyona destek verirken 13'ü karşı çıktı.

İngiliz parlamentosunda bugün yaklaşık yedi saat boyunca Libya'daki operasyon tartışıldı. İngiltere Başbakanı David Cameron parlamentoda yaptığı konuşmada, "Bu bir işgal değildir. Başka bir Irak olmayacaktır" demişti.

Bu arada, YouGov adlı şirketin Sun gazetesi için yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, İngiliz halkının yüzde 45'inin operasyonu desteklediği, yüzde 36'sının ise karşı olduğu ortaya çıktı.

0.10: ABD'DEN TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

ABD, Libya'da kaybolan dört New York Times muhabirinin serbest bırakılmasında oynadığı rolden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye'nin bu süreçte yardımcı olduğunu belirterek, "Türkiye'ye yardımları için teşekkür ederiz. Türkiye'nin, gazetecilerimizin Libya'nın dışına çıkarılmasına yönelik yardımını derinden takdir ediyoruz" dedi.

Bu arada Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, CNN'in dünkü haberini doğrulayacak biçimde, Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliğinin, oradaki ABD vatandaşlarını temsilen ''konsolosluk ofisi'' olarak hareket etmeyi de içerecek şekilde çalıştığını kaydetti.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler