YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya'daki Türkleri Kurtlar Vadisi'yle kurtardık
2011'de Libya'da çıkan olaylar sebebiyle binlerce Türk vatandaşının feribotlarla tahliyesi sırasında ilginç bir olayın yaşandığı ortaya çıktı.
Libya'daki Türkleri Kurtlar Vadisi'yle kurtardık
07 Eylül 2013 / 14:11 Güncelleme: 07 Eylül 2013 / 14:16

Özelleştirme öncesi ve sonrasında İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) Genel Müdürlüğü görevini 10 yıl boyunca yürüten Dr. Ahmet Paksoy, İDO'daki tecrübelerini, hatta ilk başlardaki 'tecrübesizliğini' bir kitapta topladı.

Paksoy'un kitabında dünyada da büyük yankı uyandıran İDO'nun 2011'de Libya'da yaptığı kurtarma operasyonundan ilginç bir anekdot da yer aldı.

5 bin 533 yolcu kurtarıldı

Paksoy, 5 bin 533 yolcunun Libya'dan tahliyesi sırasında yaşanan süreci şöyle anlattı: "Tahliye süreci sırasında geminin üzerinde İDO personel giysileriyle SAT komandoları vardı.

Kurtlar Vadisi Libya'yı çekiyoruz

Libya tarafı bunu farkedip panikle 'Ne yapıyorsunuz, bunlar da kim' diye sorunca bizim kaptan 'Kurtlar Vadisi Libya'yı çekiyoruz' demiş, Paksoy, tahliye sırasında pratik Türk zekasının da devreye girdiğini belirterek bu konuda şunları yazdı: "Kot farkından dolayı geminin iniş kapısı ile liman arasında uçurum olduğu fark edildi. Bunun üzerine makine dairesine inen merdiven metal testere ile kesilip biniş kısmına kaynakla monte edildi. Yolcular alındıktan sonra de merdiven tekrar kesilip eski yerine kaynak yapıldı."

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler