YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Libya Meclis'e geliyor
Hükümet Libya'da harekata destek vermek için Meclis'ten yetki isteyecek...
Libya Meclis'e geliyor
24 Mart 2011 / 07:17 Güncelleme: 24 Mart 2011 / 07:48

Libya'ya yönelik askeri harekatta Türkiye'nin talepleri NATO tarafından kabul edilirken, hükümet harekata destek vermek için Meclis'ten yetki isteyecek. Libya'ya NATO kapsamında insani yardımda bulunulmasını öngören tezkere Meclis'e gönderildi.

MECLİS’TE KAPALI OTURUM

TBMM'nin bugün yapılacak kapalı oturumunda Libya'ya asker gönderilmesini öngören tezkere görüşülecek. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kapalı oturumdaki müzakereler sırasında  gelişmeler hakkında bilgi vereceği bildirildi.

Bakanlar Kurulu tezkeresinde, "NATO bünyesinde görev yapmak üzere; gereği, kapsamı, zamanı ve süresi hükümet tarafından belirlenecek şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Libya'ya gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca TBMM'den 1 yıl süreyle" izin isteniyor. Tezkerede, gönderilecek kuvvetin, bölgedeki silahlı unsurların silahtan arındırılması dahil olmak üzere belirtilen taahhütlerin dışında hiçbir görevde kullanılmayacağı belirtiliyor. Deniz gücünde görev yapacak TSK'nın NATO'ya verilen taahhütler ışığında gerekli kuvvetleri tahsis edeceği, dost ve müttefik ülkeler için deniz ve hava ulaşım desteği sağlayacağı, insani yardımların koordinasyon ve güvenliğini gerçekleştireceği kaydediliyor.

Tezkerenin ana hatları; Başbakan Erdoğan'ın Pazartesi gecesi ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı görüşmeden sonra netleşti. Erdoğan, Obama'ya Türkiye'nin, müdahalenin insani amaçlı olması ve kesinlikle masum halka silah çevrilmemesi yönündeki hassasiyetlerini iletti. Erdoğan, Türkiye'nin kırmızı çizgilerini şöyle anlattı: "Operasyon insani amaçlı olsun. Uçuşa yasak bölgeye riayet edilsin. Bingazi havalimanının işletilmesi konusunda hassasiyet gösterilsin. Bingazi ile Rodos arasındaki bölgede insani yardımlar için kontrol merkezi kurulsun."

Alınan bilgilere göre Türkiye'nin 6 gemi göndereceği misyonun komuta ve kontrolünü İtalya sağlayacak. Türkiye dahil 10 firkateyn bulunacak misyona Kanada, İspanya, İngiltere, Yunanistan, İtalya ve ABD birer firkateyn verecek. Misyondaki 3 denizaltı ise Türkiye ile İspanya ve İtalya tarafından sağlanacak. Ayrıca Türkiye ile İtalya birer yedek gemi tahsis edecek.

5 SAVAŞ GEMİSİ 1 DENİZALTI

Hükümet tarafından hazırlanan tezkerede NATO kapsamında Libya'ya uygulanacak silah ambargosunu denetleme misyonuna destek verilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Türkiye, Akdeniz'de görev yapacak NATO kuvvetlerine 5 firkateyn, ve 1 denizaltı ile destek verecek. Akdeniz'deki NATO kuvvetlerinin görevi Libya'ya silah girişini denetlemek olacak. Akdeniz'de görev yapacak NATO kuvvetleri Libya'ya insani yardım ulaştırılmasında öncü rol üstlenecek. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler