YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leyla Zana'ya kötü haber...
Leyla Zana'ya kötü haber...
13 Mart 2012 17:50
Bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın yargılanmasına bugün de devam edildi. Zana duruşmaya katılmadı. Avukatı ise duruşmada Zana'nın milletvekili seçildiği bu yüzden hakkındaki yargılmanın durdurulması gerektiğini savundu. Ancak hakim bu talebi reddetti...

Diyarbakır'da 2007 yılındaki nevruz kutlamaları sırasında yaptığı konuşmada, terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Leyla Zana katılmazken, avukatları Fethi Gümüş ve Mesut Beştaş hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, mahkemeye daha önce sunduğu mütalaasını tekrarladı.

Mütalaada, Zana'nın nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmanın ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği belirtilerek, Terörle Mücadele Kanunu'nun 7/2. Maddesi uyarınca ''terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçundan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Sanık avukatı Fethi Gümüş, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını ifade ederek, Zana'nın milletvekili seçildiğini bu nedenle hakkındaki yargılamanın durdurulması gerektiğini savundu.

Mahkeme talebi reddetti

Mahkeme, verilen aranın ardından sanık avukatlarının talebinin reddine oy birliğiyle karar verdi.

Mahkemenin ret kararı gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

''Sanığın, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kalan bir suçtan yargılanıyor olması, sanığın milletvekili seçilmiş olması, hakkında seçimden önce soruşturmaya başlanmış ve hatta kamu davası açılmış olması göz önüne alındığında, söz konusu yargılamada, sanığın anayasanın 83. Maddesinde düzenlenen 'yasama dokunulmazlığı' kapsamında kalmadığı anlaşılmaktadır. Yargılamayla ilgili 'durma kararı' verilmesi ve yargılama konusu edilen suç bakımından yargılama yapma görevinin mahkememize ait olmadığı, bu sebeple görevsizlik kararı verilmesi talebinin yerleşik Yargıtay 9. Ceza Dairesi uygulamaları ile reddine oy birliğiyle karar verilmiştir.''

Mahkeme, dosyanın incelemeye alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler