YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Leyla Zana'ya bir kötü haber daha
Leyla Zana'ya bir kötü haber daha
20 Kasım 2015 11:17
Leyla Zana yok sayılacak TBMM yönetimi, yemini geçersiz sayılan HDP’li Leyla Zana’nın, Genel Kurul’a gelse bile, yemin etmediği için yoklamalarda yok sayılacağını belirtti. Zana 5 birleşimde ‘yok’ yazılırsa vekilliğinin düşmesi de gündeme gelecek.

Milletvekilliği yemin metninde değişiklik yapan ve yemini geçersiz sayılan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’yla ilgili tartışmalar sürüyor.

TBMM yönetimince yapılan çalışmaya göre bir milletvekili mazbatasını aldıktan sonra özlük hakları ve dokunulmazlığını kazanıyor. Meclis’te oy kullanması, komisyon ve genel kurul çalışmalarına katılması, yasa teklifi vermesi gibi yasama faaliyetlerine katılması için ise yemin etmesi gerekiyor.

TBMM yönetimi, Zana’nın Genel Kurul Salonu’na girebileceğini, ancak yemin etmediği için yoklamada yok yazılacağını belirtiyor.

SAĞLIK RAPORU ALIRSA

Zana’nın 1 ayda 5 birleşimde yok yazılması halinde TBMM İçtüzüğü uyarınca vekilliğinin düşürülmesi işleminin başlatılabileceği  ifade ediliyor. Zana’nın sağlık raporu alarak ‘yok yazılmanın’ önüne geçebileceği, ancak bunu tercih etmeyeceği belirtiliyor.

 

HÜRRİYET

1
 // 1
rapor olarak TC de vekillik yapamaz raporu verilse ya buna hiç uğraşmaya gerek yok böyle hainlerle devletin işi gücü mu yok...
20 Kasım 2015 13:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler