YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Levent Yılmaz: Türkiye'yi 90'lara döndürmenin anlamı yok
SDE( Stratejik Düşünce Enstitüsü) uzmanı Dr. Levent Yılmaz, Türkiye'de kurulacak koalisyon çalışmalarına ilişkin çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. Yılmaz, sadece siyasi partilerin değil halkın da kırmızı çizgileri olması gerektiğini söyledi.
Levent Yılmaz: Türkiye'yi 90'lara döndürmenin anlamı yok
11 Temmuz 2015 / 06:46 Güncelleme: 11 Temmuz 2015 / 12:11

Kanal A Genel Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga'nın hazırlayıp sunduğu Gözden Kaçanlar programına konuk olan SDE( Stratejik Düşünce Enstitüsü) uzmanı Dr. Levent Yılmaz, koalisyon çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

İşte Yılmaz'ın o açıklaması:

"Tabi şimdi partilerin talepleri var. Kendilerinin koymuş oldukları ve vatandaşa vermiş oldukları vaatler var. Kırmızı çizgileri var. Ama bir de vatandaşın olması gereken kırmızı çizgileri var.  Ben bu olayın siyasi boyutunu siyaset bilimcilere bırakıyorum. Ama siyasete etki eden en önemli konulardan bir tanesi belki de vaatlere de damgasını vuran konulardan bir tanesi ekonomik vaatlerdi. Şimdi burada şunu görüyoruz aslında. Bütün dünyanın içinde bulunduğu, bir ekonomik çalkantı var. Türkiye bu çalkantıdan kendisini en hızlı çıkartan ülke oldu. Çünkü 2001 krizinin ardından alınan önlem mekanizmaları aslında bizi böyle hazırlamıştı. Bu tarz bir krize. Biz hızlı çıktık. 2010-2011 çok iyiydi ama 2012'den itibaren büyüme de yavaşlama politikasıyla fren yaptık ve büyüme rakamlarında bir düşüş yaşadık görece olarak."

"Bu büyüme rakamlarındaki azalma oy oranlarına da yansımış görünüyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte vatandaşın koalisyondan şöyle bir beklentisi olması lazım. Bazı kırmızı çizgiler koyması lazım. Kim koalisyonu kurarsa kursun şuna bakmak lazım. Potansiyel büyüme rakamlarımızı yakalayacak veya büyümenin üzerine çıkacak ekonomik koalisyon hangisi olacak? Şimdi bazı çevreler koalisyon konusunda AK Parti, CHP diye dayatıyorlar. CHP'nin seçim beyannamesini incelediğimiz zaman Akkuyu Nükleer santralini durduracağım diyor. Şimdi benim cari açığım var ve kronik hale gelmiş. Ve cari açığın en büyük kalemi enerji. Şimdi sen benim enerji projemi durdurursan ben böyle bir koalisyon istemem. Diğer taraftan Türkiye'nin geçmişten bu yana konuştuğumuz köprü görevi bir şekilde terörle, Irak savaşı ile, İran ambargosu ile hep engellenmiş. Şimdi ben bunu aşmak için yerel para birimlerini devreye sokacağım, diğer taraftan çözüm süreci yürüyor. Öbür taraftan başka bir parti de çözüm süreci bitsin diyor. O yüzden böyle bir koalisyon yok. 90'lara Türkiye'yi döndürmenin bir anlamı yok ki. O zaman bunlarda vatandaş olarak bizim kırmızı çizgilerimiz olması lazım."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler