YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Latif Erdoğan'dan HSYK seçim analizi
Bir dönem Gülen Hareketi'nin en önemli isimlerinden biri olan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı eski başkanı Latif Erdoğan HSYK seçim sonuçlarını ve paralel yapının bundan sonraki hedeflerini yorumladı.
Latif Erdoğan'dan HSYK seçim analizi
16 Ekim 2014 / 07:56 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 08:00

Gülen hareketinin en önemli ismi olarak bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı eski başkanı Latif Erdoğan HSYK seçimlerini SABAH'a yorumladı. HSYK seçimleri ile birlikte yargıdaki gücünü büyük ölçüde kaybeden paralel yapının bundan sonra yapabileceklerini analiz eden Latif Erdoğan ilginç açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklamalardan bazı başlıklar:

'Yargıdaki 40 yıllık kadrolaşma sona erdi'

HSYK seçim sonuçları, Milli İradenin kahir zaferidir. Bu, cemaatin kendisini en güçlü bildiği, kırk senedir konuşlandığı bir devlet erkinde, hiç beklemediği bir savruluş yaşaması demektir. Açıkça görülen odur ki, cemaat gücünü kaybettikçe, korku ya da sempati kaynaklı bütün taraftarlarını da kaybetmiş bulunmaktadır. Yargıda görülen zafer coşkusu bu durumu yansıtan şeffaf bir tablodur.

Paralel Yapı Türkiye'nin zayıf noktalarına saldırabilir

Paralel yapı, bu şoku zor atlatır. Bundan sonraki atraksiyonlarında mutlaka başka alanları kullanacaktır. Bu alanlar, öncelikle Türkiye'nin en zayıf noktaları olacaktır. Güneydoğu sorunu bu bağlamda çok önemlidir. Kürt kartının, arkasına halkı da alarak kullanılmaya çalışılacağını, daha önce çeşitli vesilelerle söylemiştim. Nitekim, Kobani ayaklanması bu tür bir oyundur. Zayiat çok olsa da yine umdukları sonuca ulaşamamışlardır.

Partileşme sürecini hızlandırdılar

Bir başka alan da siyasettir. Merkez Partisi'nin kuruluşunda, yaygınlaştırılmasında paralel yapının izleri çok net görünüyor. Tekne toplantısı gibi yapılan toplantılar, esasen Merkez Partisine olan desteği kamufleye yönelik yanıltma girişimleridir. Parti hızla örgütleniyor. AK Parti düşmanlığı ortak payda. Halbuki, başkasına düşmanlıkla kurulan dostluklar, açken yutulur, tokken kusulur cinstendir; birlikteliği ve uzun süreli başarıyı böylesi cılız bir temele oturtmanın imkanı yoktur.

Askeri müdahaleyi en sona bıraktılar

Denenmesini sona bıraktıkları en tehlikeli oyun ise, askeri devreye sokma istekleridir. Şu anda kendileri için engel gördükleri paşalar emekliliğe zorlanarak kendilerinden kabul ettikleri paşalarla böylesi bir darbeyi gerçekleştirmek istedikleri anlaşılıyor. Fakat çok ciddi bir yanılgı içindeler. Askeri ve kışlayı tanımıyorlar. Asker asla onların bu hain emeline alet olmayacaktır. Eğer şimdilerde kurdukları yanlış temaslara güvenip böyle bir yolu denerlerse, bu kendileri için kıyameti yakın kılmaktan başka bir anlama gelmeyecektir.

Bu yapı ile mücadele kesintisiz sürmelidir

Paralel yapı bu ülke için en tehlikeli bir oluşumdur. Devlet, her alanda bu şer ittifaka karşı mücadelesini hiç kesintiye mahal vermeden sürdürmelidir. Devlet erklerine ait bütün kurum ve kuruluşlarda, Milli İradeyi temsil yetkisi seçilmişlere ait olmalı; atanmışlar her türlü aşırı yetkilerden arındırılmalıdır.

STK'lar güçlendirilmeli ve boşluğu doldurmalıdır

Sivil Toplum Kuruluşlarının faaliyet alanları hem çeşitlenmeli hem de güçlenmelidir. Ayrıca hiçbir topluluk veya grubun dini veya milletin ortak değerlerini tek ellerine almasına, onları ayrıcalıklarına gerekçe yaparak istismar etmelerine fırsat verilmemelidir. Bu konuyla ilgili olarak hem yaygın hem de örgün eğitimin müfredatı yeniden gözden geçirilmeli, eksiklikler giderilmeli, yanlışlar düzeltilmeli, devlet ve milletin el ele gerçekleştireceği yeni bir hareket başlatılmalıdır.

 

SABAH

önemli tespitler
 // kenan
Açıkça görülen odur ki, cemaat gücünü kaybettikçe, korku ya da sempati kaynaklı bütün taraftarlarını da kaybetmiş bulunmaktadır.
...
16 Ekim 2014 Perşembe 15:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler