YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Laiklik demokrasinin doğal bir sonucudur"
"Laiklik demokrasinin doğal bir sonucudur"
"Laiklik demokrasinin doğal bir sonucudur"
18 Mart 2008 / 16:48 Güncelleme: 18 Mart 2008 / 00:00

AK Parti aleyhinde Anayasa Mahkemesi nezdinde açtığı kapatma davası nedeniyle Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın zorlama delil tesis etme yoluna giderek “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle, Genç Siviller hareketi üyeleri 18.03.2008 Salı günü saat 11.00’de Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’na suç duyurusunda bulundular.


Genç Siviller tarafından yapılan açıklamada siyasal partilerin, “demokrasinin olmazsa olmazı” olduğunu, Başsavcının zorlama delil tesis etme yoluna gittiği gerekçesiyle görevini kötüye kullandığı vurgulandı. Genç Siviller adına konuşan Nezir Akyeşilmen hukukun üstünlüğünü vurgulayarak, “İddianame dâhil bütün süreç hukuk ilkelerine uygun olmalı; Yargı, tarafsız bir şekilde sadece hukuk ve adalet duygusuyla hareket etmelidir” dedi.


Laikliğin demokrasinin doğal bir sonucu olduğunu belirten Akyeşilmen, “laikliği savunmak isteyenler gerçek anlamda demokrasiyi savunursa Batılı demokrasiler düzeyinde laikliğimiz de olabilir” dedi.


Akyeşilmen, Genç Siviller olarak bütün demokrat ve duyarlı vatandaşları Başsavcı hakkında suç duyurusunda bulunmaya çağırdı.


Başsavcı hakkında suç duyurusunda bulunmak isteyenler için örnek dilekçe:


YARGITAY BİRİNCİ BAŞKANLIK KURULU'NA
                                                                   ANKARA


Şikayet eden:

Şikayet edilen: Abdurrahman Yalçınkaya. Yargıtay Başsavcılığı / ANKARA


Suç: Görevi kötüye kullanmak.

İzahı: Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya "laiklik karşıtı fiillerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle AK Parti aleyhinde Anayasa Mahkemesi nezdinde açtığı kapatma davasında zorlama delil tesis etme yoluna gitmiştir: Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin'in öldürülmesi ile ilgili olarak açılmış gerekçeli kararı dahi yazılmamış, henüz kesinleşmemiş ve temyiz aşamasında mütalaası istenmek üzere önüne gelecek davadaki bir sanığın sözlerini aleyhte delil olarak sunmuş, böylece daha dosyayı görmeden davayla ilgili mütalaasını vermiş, görevini kötüye kullanmıştır.

Gereğinin Yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz. 18.03.2008"Genç siviller iddianameyi ti'ye aldı" İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINGÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler