YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Laçiner'den ilginç sözler
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili tartışılacak açıklamalar yaptı.
Laçiner'den ilginç sözler
05 Ocak 2012 / 23:58 Güncelleme: 06 Ocak 2012 / 00:03

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, ''Bugünlerde anayasayı mutabakatla hazırlayalım diye çaba var. Ben buna tamamen karşıyım. Türklerin mutabakatla yaptığı işlerin hepsinin yanlış olduğunu gördüm çünkü. En son 'Şike Yasası' mutabakatla çıktı. Milletvekili emekli maaşı mutabakatla çıktı. Anayasa da mutabakatla çıkarsa yandık'' dedi.

Laçiner, Troia Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Deprem gerçeği ve Çanakkale'' panelinde yaptığı konuşmada, ÇOMÜ'nün, deprem ve doğal afetler konusunda, Türkiye'nin en iyi kadrolarına sahip üniversitelerden birisi olduğunu söyledi.

ÇOMÜ'de afetler konusunda donanımlı 4 yıllık bir bölüm olduğunu belirten Laçiner, şöyle konuştu:

''Ama bunun bize bir yararı var mı  Çanakkale'ye bir katkısı var mı  Bu biraz iletişim ve etkileşimle olabilecek bir iş. Türk olmakla gurur duymakla birlikte Türklerin bazı konularda ciddi eksiklikleri olduğunu düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi de bilimden istifade etmek. Pek çok şeyi ne yazık ki deneme yanılma yöntemiyle öğreniyoruz, ciddi kayıplar vermeden, ciddi maliyetleri ödemeden öğrenmiyoruz. Bunların başında da deprem gibi yavaş yavaş gelen doğal afetler var. Başımıza gelmeden önlem almayan bir topluluğuz, disiplin konusunda önlem almak konusunda bazı sorunlarımız var.''

İsmet İnönü'nün ''Türk'e deseniz şurada bir kör kuyu var, dibi kayalarla dolu, at kendini oradan aşağıya ülke kurtulacak, Türk evladı hiç düşünmez kendisini o kuyudan atar, kayalardan parçalanacağını bile bile ülkesini kurtarır. Ama aynı Türk'e deyin ki, ülkenin kurtulmasını istiyorsan o kuyuya her gün bir çakıl taşı atacaksın, üç beş gün sonra o işi yapmayı bırakır'' sözünü anımsatan Laçiner, bunun çok kötü bir hastalık olduğunu ifade etti.

''Deprem konusunda da İzmit, Gölcük depreminde gördük, Van'da gördük. Ne yazık ki Van'daki düzelmelere baktığımızda bile ideal bir tabloyu göremiyoruz'' diyen Laçiner, ''Demek ki bir İzmit depremine bir Van depremine daha ihtiyaç var gibi geliyor. Yani hep felaketle ıslah olan bir toplum. O zaman da ne diyorsunuz, keşke her yıl deprem olsa da biz öğrene öğrene bu işin idealini almış olsak. Yani Japonya gibi bir ülke olsaymış Türkiye, demek ki çok daha hızlı öğrenecekmiş'' ifadelerini kullandı.


-''Mutabakatla çıkarsa yandık''-


''Acı konuşmadan maalesef fark etmiyoruz ve el birliğiyle felaketleri hazırlıyoruz'' diyen Laçiner, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hatta bugünlerde anayasayı mutabakatla hazırlayalım diye çaba var. Ben buna tamamen karşıyım. Türklerin mutabakatla yaptığı işlerin hepsinin yanlış olduğunu gördüm çünkü. En son şike yasası mesela mutabakatla çıktı. Milletvekili emekli maaşı mutabakatla çıktı. Anayasa da mutabakatla çıkarsa yandık. Deprem meselesinde de bugüne kadar yaşadığımız her şeyi mutabakatla yaptık. Yolları da evleri de mutabakatla yaptık, ruhsatları da mutabakatla verdik. Mesela kolonları da birlikte kestik, birlikte göz yumduk bunlara. Her evin garajı olacaktı, onu da mutabakatla iptal ettik. Dolayısıyla hiçbir önlemi el birliğiyle almıyoruz. Birilerinin çıkıp bize rağmen bir şeyleri yapması gerekiyor diye, ne yazık ki depremler bize bunu kanıtladı.'' AA

doğru söylemiş
 // sermed
artık sarsılıp kendimize gelmemiz lazım, bu gidişle ne anayasa çıkar ne de olacağı belli ama ne zaman olacağı belli olmayan deprem konusunda bir tedbir alınır bu ülkede....
06 Ocak 2012 15:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler