YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzu'dan laiklik çıkışı
Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu: Türkiye laiklik ilkesini yeniden yorumlamalı
Kuzu'dan laiklik çıkışı
14 Ekim 2010 / 08:08 Güncelleme: 14 Ekim 2010 / 08:09

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Türkiye ’nin değişen topluma ayak uydurabilmek için laiklik ilkesini yeniden yorumlamak zorunda olduğunu söyledi. Böylece süregelen laiklik tartışmasına Kuzu da katılmış oldu.

Reuters’a özel bir röportaj veren Kuzu, “Biz laiklik ilkelerine saygılıyız ancak bu ilkelerin yeniden yorumlanması gerektiğini düşünüyoruz ” dedi. Kuzu, “Örneğin başörtüsü meselesi laiklikle değil bireysel özgürlüklerle ilgilidir ” diyerek Türkiye’nin yeni anayasasının demokratik değerlere ve birey haklarına odaklanması gerektiğininin altını çizdi.

Röportajda mensubu olduğu Ak Parti ’nin yeni anayasa konusundaki görüşlerine paralel açıklamalar yapan Kuzu, Haziran ayında yapılacak genel seçimlerden sonra kamuoyuna sunulacak yeni anayasa taslağı üzerinde bir uzlaşmayla oluşması gerektiğini söyledi.

Kuzu, “Ak Parti 2002 yılından bu yana iktidardadır ve o günden bu yana hükümetin halkın yaşam biçimine müdahale ettiği hiçbir vaka yaşanmamıştır” dedi. (Vatan)

Anayasa
 // Burhan
Anayasa değişikliği yapılacaksa tam teşekküllü yapılmalıdır. Değitirilemiyecek madde falan olmamalıdır. Böyle birşeyi milletini kabul edeceğini düşünmeyin. Değitirilemez madde ne demektir. Haşa Allah'ın ayeti mi ki bu? Böyle bir ifade külliyen yanlıştır. Değişen şartlara uygun modern ve özgürlükçü bir anayasa yapılmalıdır....
14 Ekim 2010 09:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler