YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzu'dan flaş açıklama
Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yaşadığı protestoya ilişkin açıklama yaptı.
Kuzu'dan flaş açıklama
09 Aralık 2010 / 14:14 Güncelleme: 09 Aralık 2010 / 17:12

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde, CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum konuşurken öndeki iki sırada öğretim üyelerinin bulunduğunu ifade ederek, ''Ben geldim hiçbirisi yok orada. Bunu da belirtmek istiyorum. Demek ki iç içe bunların belli bir bölümü öğrencilerle. Bu da ağır itham ama kamuoyunun araştırmasına özellikle arz ediyorum'' dedi.

Kuzu, dün Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yaşadığı yumurtalı protesto konusunda TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haberler konusunda köşe yazarları ve gazetecileri uyaran Kuzu, ''1968 kuşağı heba oldu bu memlekette ve o dönemde görev alanlar 5 bin gencimizin ölmesine sebep oldu. Bu memlekete yazık oldu. Dunun için bu yola gençliği sürüklemeyelim. Sizlerden bizim ricamız; öğrencilere bu yapılanın yöntem olarak yanlış olduğunu anlatmanızdır'' diye konuştu.

Sivil itaatsizliğin binlerce yolu bulunduğunu anlatan Kuzu, bu konuda kitaplar ve doktora tezleri yazıldığını hatırlattı. Kitaplarda yöneteme ilişkin 200-300 örnek sayıldığını anlatan Kuzu, şunları söyledi:

''Git onlardan hangisini beğeniyorsan bir tanesini yap. Arkanı mı döneceksin, önünü mü döneceksin ne yapacaksan bir tarafını dön bize. Gelip de oraya yumurtaydı başka bir şeydi... Yazık yumurtaya da acıdım. 4-5 tane çift sarılı gördüm. Onlara üzüldüm doğrusu. Biz öğrenciliğimizde onu da bulamazdık. Ben oradaki yumurtaları görünce acıdım. Dedim ki 'bari bunları yemiş olsaydınız protein sayesinde kafanız daha iyi çalışırdı belki bunu yapmazdınız'. Bunu tekrar söylüyorum, kızgınlık meselesi falan değil.''

Kuzu, bir soru üzerine, öğrenciler kendisini alkışladığı için onlara alkışlarla karşılık verdiğini söyledi. Yumurtanın kafasına isabet etmediğini, omuza değip yüzüne sıçradığını anlatan Kuzu, ''Konu yumurta meselesi değil. Burada bizim konuşma hakkımız, yetkimiz ve öğrencilerin dinleme hakkı ne olacak? Süheyl Batum konuşurken ön sırada iki sıra öğretim üyesi vardı. Ben geldim hiçbirisi yok orada. Bunu da belirtmek istiyorum. Demek ki iç içe bunların belli bir bölümü öğrencilerle. Bu da ağır itham ama kamuoyunun araştırmasına özellikle arz ediyorum'' dedi.  

Batum ile aynı kürsüde görev yaptıklarını ve aynı odada çalıştıklarını anlatan Kuzu, ''Kaderimiz demek ki berabermiş'' diye konuştu.


-''OLAYLARIN ARDINDA ERGENEKON VAR'' İFADESİ-


''Olayların arkasında Ergenekon var...'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de Kuzu, şöyle konuştu:

''Evet var. Gelen öğrenciler içerisinde -ki bazı kanallar bunu verdi- aynı öğrencinin 3-4 yerde aynı toplantılara protesto için katıldığını görüyorsunuz. Tamamı bunların hemen hemen aynı öğrenciler. Dolayısıyla belli merkezlerden idare ediliyorlar. Şahsi kanaatim; özellikle Ergenekon süreciyle bağlantılı olarak eskiden 1968 kuşağı olarak tecrübeli olan kesim bugün öğrenciyi sokağa indirmek istiyor. Eskiden öğrenciyi sokağa indirmenin arkasında darbe beklentileri olurdu. 1971 muhtırası, 12 Eylül darbesi böyle olmuştur. Türkiye'de 5 bin gencin ölümüne yol açmıştır. Türkiye'ye çoğa patlamıştır. O yüzden kalem oynatanlar bunlara dikkat etsinler. Eğer bununla askere 'tekrar harekete geç' falan diyorlarsa yazık olur. Asker kendi alanına çekilmiştir. Böyle bir imkan da yoktur. Herkes bugüne göre konuşsun. 68'den bu yana çok zaman geçti aradan.''

Kuzu, bir başka soru üzerine, ''İstanbul'daki olaylardan sonra püskürtülen polis, dün benim hakkımı koruyamadı bunu mu istiyorsunuz?'' sorusunu yöneltti.

Eylemci gençlerin tutumuna destek olanların ''kesinlikle iyilik yapmadıkları'' uyarısında bulunan Kuzu, bunun da Türkiye'ye iyilik olmayacağını söyledi. ''10 dakika yumurtanı atarsın biter, sonra ben konuşmaya başlarım. Yumurtan bitince ne yapacaksın?'' diyen Kuzu, ''(Efendim konuşturmayız) Konuşmadık işte. Bundan Türkiye mi kazandı söyler misiniz? Bu gençlik doğruyu kimden öğrenecek?'' dedi.

Türkiye'nin, geçmişte ''Üniversiteye polis giremez, orası özerk alandır'' yaklaşımını pahalı ödediğini anlatan Kuzu, 12 Eylül'de sınıflara jandarmanın girdiğini ve öğrencilere dipçik gösterdiğini anlattı.


-''KAPIM AÇIK''-


Burhan Kuzu, ''Öğrenciler randevu isterse verir misiniz?'' sorusunu da ''Elbette her zaman benim kapım açık. Üniversiteden gelen öğrencilere şeker ikram etmişimdir. Kovalarla şeker ikram ettim, yumurta yoktu yanımızda...'' diye yanıtladı.

Kuzu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olaydan hemen sonra aradığını, rektör ve dekanın tutumunu kendisine aktardığını söyledi. Kuzu, muhalefetten de ''geçmiş olsun'' telefonları geldiğini bildirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler