YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Kutbu İstanbul'dan daha sıcak
Bugün, meteoroloji uzmanlarının ilk kez karşılaştığı bir olay yaşanıyor. Kuzey Kutbu'nda hava sıcaklığı 2 derece, İstanbul'da ise -1 derece. Yani kutuplar, İstanbul'dan 3 derece daha sıcak.
Kuzey Kutbu İstanbul'dan daha sıcak
31 Aralık 2015 / 19:30 Güncelleme: 31 Aralık 2015 / 17:56

Yılın bu zamanlarında Kuzey Kutbu'nda hava donma noktasının altında olması gerekirken, bugün hava 2 derece. Buna göre Kuzey Kutup Noktası bugün hava sıcaklığının -1.3 derece olduğu İstanbul'dan daha sıcak.

Hürriyet'te yer alan habere göre; meteorologlar geçen hafta Britanya adası ve Güney Batı Amerika'yı etkisi altına alan fırtınaların Çarşamba günü İzlanda'ya ulaşarak burada normal dışı bir düşük basınç alanı yaratarak orta enlemlerdeki sıcak havanın kuzeye yönelmesine neden olduğunu açıkladı.

Uzmanlar, bu hava sisteminin Eylül ayından bu yana Güneş'in doğmadığı Kuzey Kutbu'nda sıcaklıkların normalin 50 derece üstüne çıkmasına ve bugün, kısa süreliğine de olsa 2 dereceye ulaşmasına neden olacağını söyledi.

The Atlantic'e konuşan meteorolog Eric Holthaus, Kuzey Kutbu'nda sıcaklığın Aralık-Nisan ayları arasında donma noktasının üzerine çıkmasının şaşırtıcı bir anomali olduğunu ve şu anda hayatta olan hiç bir uzmanın daha önce böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığını söyledi.

Uzmanlar, benzer bir durumun tarihte sadece bir kez yaşandığını dile getiriyor.

Birçok uzman bu ve benzeri sıra dışı doğa olaylarının insanların neden olduğu küresel ısınmanın bir sonucu olduğunu belirtiyor. Gerekli önlemler alınmadığı sürece bu tip yıkıcı sonuçları olabilecek iklim değişimlerinin gelecekte sık sık görüleceği belirtiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler