YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Irak'ta tezkere rahatsızlığı
Kuzey Irak'ta tezkere rahatsızlığı
09 Ekim 2009 08:38
"Karar, Türkiye Hükümetinin başlattığı açılıma uygun düşmüyor"

TBMM Genel Kurulu'nda, Kuzey Irak'tan Türkiye'ye yönelik terör tehdidi ve saldırıların bertaraf edilmesi amacıyla hükümete verilen operasyon yetkisinin 1 yıl daha uzatması, Irak bölgesel Kürt yönetiminde rahatsızlığa neden oldu.

Konu ile ilgili bölgesel hükümetin internet sayfasında bir açıklama yapan Kürt Hükümeti Dış ilişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, Kürt hükümeti olarak, Türkiye meclisinin, bölge sınırlarına yapılacak operasyonlar için yetki süresini uzatmasından dolayı rahatsız ve kaygılı olduklarını açıkladı.

Felah Mustafa, "Bu kararın onaylanmasının bağımsız bir ülkenin egemenlik hakları üzerindeki ihlalin yanı sıra bu karar, Türkiye Hükümetinin başlattığı açılıma da uygun düşmüyor. Biz böyle bir kararın hiçbir sorunu çözemeyeceğine inanıyor, sorun ne olursa olsun çözüm için çıkar yol olarak sadece diyalogu biliyoruz." dedi.

Türkiye'deki Kürt açılımına da değinen Mustafa, 'Tezkerenin onaylanması bir yana, şu anda Türkiye'de hükümetin içerde tartıştığı ve aynı zamanda Irak ve Kürt bölgesi ilişkilerini de içine alan bu açılımda umut ediyoruz ki Türkiye Parlamentosu, hükümetin çabalarını destekler. Açılımın, barış ve uygun bir çözüm konusunda bir sonuca ulaşması için..."

Mustafa, " Umut ediyoruz ki bu karar Irak Kürt Bölgesi sınırları üzerinde yaşanacak bir askeri yoğunlaşma ve yığılmaya mahal vermez, bölge güvenliğini zedelemez ve sorun üretmez. Bu karar Irak egemenliği ile ilgili ve umut ediyoruz ki Irak hükümeti, Türkiye hükümeti'nin bu kararına karşı gerekli tepkiyi gösterecektir." ifadesini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler