YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Irak'ta Ankara havası
Kuzey Irak'ta Ankara havası
01 Ağustos 2012 08:18
Davutoğlu, Barzani'ye de "Bağdat yönetimiyle aran bozuk, Türkiye'ye ihtiyacın var. PYD ile arana mesafe koy" diyerek ayar verecek

 

Suriyeli Kürt liderleri Şam yönetimine karşı birleştiren Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani, Erbil'de ikinci zirveyi topladı. Barzani, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde Kürt liderlere 'Ankara'nın hassasiyetini dikkate alın' mesajı verdi. Davutoğlu da Barzani'ye 'Bağdat yönetimiyle aran bozuk, Türkiye'ye ihtiyacın var. PKK bağllantılı PYD'ye mesafe koy' diyerek ayar verecek.

Davutoğlu'nun bugün gerçekleştireceği Kuzey Irak ziyareti öncesinde Erbil'de olağanüstü diplomatik bir hareketlilik yaşandı. Suriye'nin kuzeyinde 'devlet provası' yapan PKK-PYD ittifakına karşı Başbakan Erdoğan'ın 'Terör yapılanmasına müsaade etmeyiz. Gerekirse müdahale ederiz' açıklamasının ardından telaşlanan Barzani, Şam yönetimine karşı Suriye Kürt Ulusal Konseyi (SKUK) çatısı altında birleştirdiği 16 Kürt partisinin temsilcisini Selahattin konutunda ağırladı. PKK bağlantılı PYD lideri Salih Müslim'in de katıldığı 11 saat süren toplantıda Barzani, Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki gelişmelerden rahatsızlığını iletti.

TÜRKİYE'Yİ KARŞINIZA ALMAYIN UYARISI

Barzani'nin, Kürt temsilcilere 'PKK ile aranıza mesafe koyun. Ankara'yı karşınıza almayın. Suriyeli Kürtlerin haklarını savunun' mesajı verdiği öğrenildi. PYD lideri Müslim'e 'Batı Kürdistan'ın telaffuz edilmesinden rahatsız olduğunu söyleyen Barzani'nin 'Siz öncelikle Kürt halkını temsil ediyorsunuz. Öcalan'ın resimlerini asmanız doğru değil. Türkiye gibi sizin yanınızda olacak bir komşu ve büyük ülkeyi karşınıza almış oluyorsunuz' dediği belirtildi.

HOYRATÇA HAREKET ETMEYİN

Barzani'nin, 'Esed'in gitmesi için ülkeler buradaki rejim karşıtı hareketlere destek verirken, siz hoyratça hareketlerle Türkiye'nin dikkatini buraya çekiyorsunuz. Türkiye'yi karşımıza alarak bir şey yapmamız mümkün değil. Türkiye'nin dostluğunu kazanın' diyerek Kürt liderlere ayar verdiği öğrenildi.

BARZANİ'YE DE DAVUTOĞLU AYARI

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulan PKK-PYD yapılanmasına Ankara'nın sert çıkarak telaşa kapılan Barzani, bugün Davutoğlu'nu ağırlayacak. Davutoğlu, ziyaretinden hemen önce Kürt liderlere Ankara'nın havasını aktaran Barzani'ye Suriye'nin kuzeyinde Esed'e karşı çıkma bahanesiyle oluşturulan PKK-PYD ittifakı konusunda ayar verecek. Mesut Barzani ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya gelecek Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye konusundaki yaklaşımını net bir şekilde muhataplarına iletecek. Davutoğlu'nun, görüşmede Barzani'ye Türkiye'nin burnunun dibinde terör yapılanmasına müsaade etmeyeceğini net bir dille anlatacağı öğrenildi. Dışişleri Bakanı'nın 'Suriye'deki kaostan yararlanarak harita hayali kuranlara müsaade etmeyiz. PKK ve onun uzantısı PYD'nin Suriye'de faaliyetleri konusunda şeffaf ve açık bir şekilde net tavır ortaya koyun' mesajı vereceği öğrenildi. Barzani ile görüşmelerinin ardından Davutoğlu gerek duyarsa Suriyeli Kürt gruplarla da bir araya gelecek.

BÜTÜN KARTLAR MASADA

Davutoğlu'nun Erbil'de Suriye'deki oluşuma karşı Barzani'yi harekete geçirmek için, Bölgesel Irak Yönetimi'yle ilgili bütün kartları masaya koyacağı öğrenildi. Dışişleri Bakanı'nın, Barzani'ye PKK ile mücadelede yeterince destek vermemesi, Suriye'nin kuzeyinde terör üstlenmesine müsaade eder görüntü çizmesinden duyduğu rahatsızlığı aktaracağı öğrenildi. Davutoğlu'nun, Erbil'in Bağdat yönetimiyle yaşadığı sorunlara dikkati çekerek böyle bir durumda Türkiye'nin dostluğuna ihtiyaç duyulacağını aktaracağı, imzalanan petrol anlaşması ile Türk yatırımlarının da ele alınacağı belirtildi.

 

Davutoğlu'yla görüşmek istiyorlar

Barzani'nin Türkiye ayarı verdiği Kürt liderlerin, bugün Erbil'e gidecek olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmek istedikleri öğrenildi. Kürt liderlerin Barzani'den 'Bizi Davutoğlu ile görüştürün bizde Türkiye ile görüşmek isti-yoruz. Bizi yanlış anlamasınlar' dedikleri kaydedildi. Barzani'nin konseyin bu taleplerini Davutoğlu'na ileteceğini ancak görüşme bitene kadar Erbil'den ayrılmamalarını kalmalarını istedi.

 

SUK Başkanı da Erbil'de

Barzani, Kürt gruplarla bir araya gelmekle kalmadı aynı zamanda Erbil'e davet edilen İstanbul'da kurulan Suriye Ulusal Konseyi'nin Başkanı Abdulbaset Seyda ile de görüştü. Suriye Kürt Ulusal Konseyi, Erbil'de; Suriye Ulusal Konseyi ise İstanbul'da kurulmuştu. Barzani bu iki oluşumu Esed'e karşı birlikte hareket etmeye ve Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne verdiği önemi de göz önüne alarak birlik çağrısına bulundu. İki konsey arasında da görüşmeler gerçekleşti.

 

Ruslarla görüşmeye izin yok

Barzani, Kürt gruplar ile ardı ardına toplantılar düzenlerken Rusya'da gelen bir heyette dikkat çekti. Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un talimatıyla Erbil'e Suriye konusunda gelen Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Davutoğlu'ndan önce Barzani ile görüşme fırsatını buldu. Rus yetkililer, Barzani'den Erbil'e topladığı Suriyeli Kürt grupları ile kendilerinin görüştürülmesini istedi. Barzani ise Davutoğlu'nun ziyareti öncesinde 16 Kürt grubuyla böyle bir görüşmenin yanlış anlamalara neden alacağını belirterek izin vermedi. Rus yetkililerin konsey yönetimi ile görüşmede başarılı olamaması üzerine PYD ile temasa geçmeye çalıştıkları ancak bundan da istediklerini Barzani faktöründen ötürü elde edemedikleri kaydedildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler