YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kuzey Irak bağlantısı' iddialarıyla ilgili açıklama!
"Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olay Türkiye'de olmuş Irak ile bağlantı kurmak yanlış olur. Türk hükümeti gibi biz de iddiaları araştırıyoruz"
'Kuzey Irak bağlantısı' iddialarıyla ilgili açıklama!
15 Mart 2011 / 08:07 Güncelleme: 15 Mart 2011 / 08:08

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üst düzey yetkililerinden Safin Dizai, İbrahim Tatlıses'e yönelik yapılan saldırının Kuzey Irak bağlantısı olma ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi.

Tatlıses'in Irak'ta son yıllarda ticari ilişkiler içerisinde olduğunu hatırlatan Dizai, "Saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Olay Türkiye'de olmuş Irak ile bağlantı kurmak yanlış olur. Türk hükümeti gibi biz de iddiaları araştırıyoruz" dedi.

Kuzey Irak'ta büyük hayran kitlesine sahip olan İbrahim Tatlıses, 2005 yılında bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin daveti üzerine Erbil kentinde özel konser vermişti. O dönem bir devlet başkanı gibi karşılanan ünlü türkücü, kurduğu bağlantılar sonucu Kuzey Irak'a sık sık özel ziyaretlerde bulunarak ticari ilişkileri geliştirmişti. Kürtçe reklam çekimi için 2010 yılı Nisan ayında Erbil kentine giden Tatlıses, yüzde 50 ortağı olduğu 70 bin konutluk "Cennet Bahçesi" projesinin temel atma törenine bizzat katılmış ve hayranlarına modern evler inşa etme sözü vermişti. Konut projesinin zamanında yapılmaması nedeniyle Iraklı Kürt ortağı Dr. Rüsdi Sait ile son dönemlerde arası açık olduğu öne sürülen Tatlıses, Kuzey Irak Milli Piyango ihalesine girip kazanmıştı. Ancak şans oyunları Irak'ta yasaklandığı için 'İbo Bingo' bu yasaktan etkilenmişti.

"İDDİALAR ZAYIF, AMA ARAŞTIRIYORUZ"

İbrahim Tatlıses'e yapılan saldırı Türkiye'de olduğu kadar Kuzey Irak'ta da büyük yankı uyandırdı. Kasetleri yok satan ünlü türkücüye saldırı haberlerini alan hayranları üzüntüye boğuldu. HABERTÜRK'e Tatlıses'in son yıllarda Irak'ta büyük ticari ilişkiler içerisinde olduğunu söyleyen Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üst düzey yetkililerinden Safin Dizai, saldırının Kuzey Irak bağlantısının zayıf olduğunu söyledi. İddiaları araştırdıklarını belirten Dizai, "Halkımızın sevdiği bir sanatçıya yönelik yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Tatlıses'in Kuzey Irak'ta iş ortaklığı yaptığı gerçek, ancak saldırı sonrası Irak ile bağlantı kurmak bana göre çok erken, çünkü böyle bir ihtimali zayıf görüyoruz. Böyle bir şey olsaydı haberdar olurduk" dedi. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler