YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuvvetli soğuklar geliyor
Türkiye'nin, bugün akşam saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği bildirildi.
Kuvvetli soğuklar geliyor
26 Ocak 2012 / 18:21 Güncelleme: 26 Ocak 2012 / 19:12

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, yapılan son değerlendirmelere göre; halen Orta Akdeniz'den gelen yağışlı havanın etkisinde bulunan Türkiye'nin, bugün akşam saatlerinden itibaren Balkanlar'dan gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği, bu akşam saatlerinde Trakya'da kar şeklinde görülecek yağışların zamanla yurdun kuzey, iç ve doğu kesimlerinde etkili olacağı kaydedildi.

Açıklamada, hava sıcaklığının, Marmara'da hissedilir derecede (8 ila 10 derece) olmak üzere iç ve batı kesimlerde, hafta sonu kuzey ve doğu bölgelerde azalacağı belirtildi.

Yarın; Marmara, İç Ege, Göller Yöresi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış bekleniyor. Yağışların, Marmara'nın doğusu, Doğu Anadolu'nun güneyi ile Zonguldak, Düzce, Bartın, Bolu, Karabük, Yozgat, Çorum, Kırşehir, Adıyaman, Diyarbakır ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, Doğu Akdeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, İç Anadolu'nun batısı, Güney Ege Kıyıları ile Antalya Körfezi'nde kuvvetli olarak (30-60 km/saat), Marmara'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Marmara ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Cumartesi günü; Marmara'nın kuzey ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Kütahya ve Eskişehir çevrelerinde yağış olacağı tahmin ediliyor. Yağışların, Rize ve Hopa çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden, Marmara, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güney Ege kıyılarında kuvvetli olarak (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Marmara ile yurdun iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Pazar günü; Marmara'nın doğusu, Karadeniz kıyıları ile Artvin, Kırklareli, Aydın ve Muğla çevrelerinde yağış bekleniyor. Yağışların, Aydın ve Muğla çevrelerinde yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın Marmara'da kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor. Trakya ile iç ve doğu bölgelerde kuvvetli olmak üzere kıyı kesimler dışında tüm yurtta buzlanma ve don olayının meydana gelmesi tahmin ediliyor.

Önümüzdeki hafta başında yağışların yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde devam edeceği, hava sıcaklığının azalmaya devam etmesi ile birlikte, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı görüleceği bekleniyor.

Açıklamada, kuvvetli yağışın, bugün akşam saatlerinden itibaren Marmara'da esecek olan kuvvetli rüzgarın, hava sıcaklığının hissedilir derecede azalmasıyla birlikte Marmara ile iç ve doğu kesimlerde görülecek buzlanma ve don hadisesinin oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, gribal enfeksiyon) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği ifade edildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler