YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kütahya'da son durum: 2 ölü
Kütahya'da son durum: 2 ölü
20 Mayıs 2011 07:31
Kütahya'da dün gece meydana gelen deprem de 2 kişi hayatını kaybetti... Ölneler depremden değil panikten öldü...

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, deprem nedeniyle Simav'da 1, Hisarcık'ta 1 olmak üzere 2 kişinin öldüğünü, 50'ye yakın da yaralı olduğunu bildirdi.

Vali Çiftçi, depremin ardından ilçede elektriklerin kesildiğini belirterek, elektrik verilebilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Simavlıların şu an sokakta olduğunu, açık alanlarda ve stadyumda toplandığını dile getiren Vali Çiftçi, şunları söyledi:

''Deprem nedeniyle Hisarcık ilçesinde 1, Simav'da 1 olmak üzere 2 ölü, 50'ye yakın yaralı var. Kriz masası oluşturuldu. Gelen bilgileri orada değerlendiriyoruz. Kütahya'dan sivil savunma ekipleri Simav'a geldi. Ben herkese geçmiş olsun diyorum.''
Simav Devlet Hastanesini de ziyaret eden Vali Çiftçi, yaralılarla ve vatandaşlarla konuşarak bilgi aldı. Çiftçi, ilçe merkezinde yan yatarak bitişikteki bir binaya yaslanan 5 katlı binanın bulunduğu yerde de incelemelerde bulundu.

Öte yandan Simav'da kafa travması sonucu öldüğü bildirilen kişinin Hüseyin Oran, Hisarcık ilçesinde ise kalp krizi nedeniyle ölen kişinin Halil Yıldırım olduğu öğrenildi.

57 SARSINTI KAYDEDİLDİ...

Kütahya'nın Simav ilçesinde, saat 23.15'te meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından yaklaşık 8 saatte, büyüklükleri 2.6 ile 4.6 arasında değişen 57 artçı sarsıntı kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 23.15'te merkez üssü Simav'a bağlı Şenköy beldesi olan 5.9 büyüklüğünde, 7.6 kilometre derinlikte deprem meydana geldi.

23.23 ile 07.20 saatleri arasını kapsayan yaklaşık 8 saatte, merkez üslerinden 42'si Simav, 8'i Şaphane, 4'ü Pazarlar, ikisi Hisarcık, biri Manisa'nın Gördes ilçesi olan 57 artçı sarsıntı tespit edildi.

2 ile 11.1 kilometre arasındaki derinliklerde oluştukları belirlenen artçı sarsıntıların büyüklüklerinin 2.6 ile 4.6 arasında değiştiği belirlendi.

Bu arada, Simav'da geceyi sokaklarda ve araçlarda geçiren vatandaşlar, ateş yakıp battaniyelere sarınarak ısınmaya çalıştı. Bazı vatandaşlar, evlerinden aldıkları tüpgaz, tencere, tabak ve gıda maddeleriyle sokaklarda kahvaltı hazırladı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler