YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kütahya'da depremla ilgili açıklama
Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, önceki gece meydana gelen depremin 8 şiddetinde olduğunu açıkladı...
Kütahya'da depremla ilgili açıklama
21 Mayıs 2011 / 15:59 Güncelleme: 21 Mayıs 2011 / 15:58

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğünün 5.9 olmasına rağmen, ilçedeki şiddetinin 8 olduğunu bildirdi.

Depremin ardından kurulan çadırkentte incelemelerde bulunan Işıkara, gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin büyüklüğünün 5.9'dan fazla olduğuyla ilgili çok sayıda dedikodunun ortalıkta gezdiğini belirtti.

Işıkara, şunları söyledi: "Depremin büyüklüğü 5.9'dur ama Simav'da şiddeti 8'dir. 5.9 büyüklük, ortaya çıkan enerjidir, 8 olan ise şiddettir. Örneğin Marmara Depremi'nde ortaya çıkan enerji 7.4, şiddetiyse 10'dur. bu ikisini birbirinden ayırmamız lazım. Depremden sonra 7-8 gün boyunca artçı şoklar devam edebilir. Artçı şoklar, ana depremin bir derece altında olabilir. Yöre halkı da artçı şoklara alıştı. Bunun ötesindeki dedikodulara itibar edilmemeli."

"DEPREM EN AZ HASARLA ATLATILMIŞ"

İlçede incelemelerde bulunduğunu dile getiren Işıkara, "Okul binalarında zarar gördüm. İlçedeki okullar yıkılmalı ve yeniden inşa edilmeli. Simav'da yapılaşma çok kötü. Buna rağmen Simav çok şanslı. Deprem en az hasarla atlatılmış" dedi. Işıkara, çadırkentte tuvalet ve banyo ihtiyacı bulunduğunu tespit ettiğini, bunu da genel merkez yöneticileriyle paylaştığını ifade ederek, şunları kaydetti: "İki kişiye bir çadır lüks olur, dört kişiye bir çadır verilmeli ama burada '4 aileye bir çadır verilir' şekilde yanlış anlaşılma olmuş. Bazı aileler, komşularıyla, yakınlarıyla aynı çadırda kalmak istemişler. Bunlar kendi istekleri. Dışarıda da 'Çok aileye tek çadır verilmiş' diye anlaşılmış. Böyle bir durum yok. Kızılayın çadır problemi yok. Çadırı, gerçek ihtiyaç sahibine vermek lazım. Bu bazen istismar ediliyor. Buna dikkat edilmesi lazım." (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler