YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kurultay şart yoksa..."
"Kurultay şart yoksa..."
12 Kasım 2010 09:02
Deniz Baykal, "Kurultay şart yoksa parti sıkıntıya girer" dedi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta parti içinde yaptığı operasyonun yankıları devam ediyor. Partideki birlik-beraberlik görüntüsünü bir an önce sağlayıp genel seçimlere tartışmasız bir yapıda gitmek isteyen Kılıçdaroğlu, salı günü il başkanlarını toplayıp süreci değerlendirmişti.

İl başkanlarının büyük bölümü kurultay konusunu Genel Başkan'ın takdirine bıraktı. Ancak TBMM'de kendisine tahsis edilen yeni odada bazı CHP'li milletvekilleriyle sık sık bir araya gelen eski lider Deniz Baykal, kurultay konusundaki ısrarını sürdürüyor. Baykal'ın, kendisine yakın milletvekillerine yaptığı değerlendirmede, "Seçimli bir kurultaya giderek Parti Meclisi'ni (PM) değiştirmek gerekir. Aksi takdirde CHP, seçim öncesi büyük sıkıntılar yaşar." dediği iddia ediliyor. Baykal'ın, "Sizce kurultay toplanır mı?" diye soran milletvekillerine, "Kaçınılmaz." cevabı verdiği de öğrenildi.

Alınan bilgilere göre, il başkanları toplantısının ardından, birlikte hareket ettiği milletvekilleriyle bir değerlendirme yaptı ve Kılıçdaroğlu'nun en geç aralık ayı içerisinde partiyi seçimli kurultaya çağırması gerektiğini söyledi. "Kurultay ne kadar gecikirse, partinin o kadar zararına olur. Çünkü seçim hazırlıkları süreci azalıyor. Bir an önce kurultaya gidip toparlanmak gerekir. Partiyi kucaklayan, örgütün iradesini yansıtan yeni bir yapıya ihtiyaç var. Eğer bu olmazsa seçim öncesinde büyük sorunlar yaşanır." değerlendirmesinde bulundu. Mayıs ayındaki kurultayda 'bozulmuş' olan parti yapısının yeniden düzeltilmesi gerektiğini anlatan Baykal, bunun için de PM'nin yenilenmesi gereğine işaret etti. Toplanacak kurultayda genel başkanlık seçimine ihtiyaç olmadığı görüşlerini yenileyen Deniz Baykal'ın, Kılıçdaroğlu'ndan bir çağrı gelmemesi durumunda sesini daha da yükselteceği ve aralık ayı içinde aktif bir konuma gireceği dile getiriliyor. Genel seçimlere kadar Kılıçdaroğlu'na yönelik somut eleştiriler yapmayacağı, bu yöndeki tavrını muhtemel bir başarısızlık durumunda seçim sonrasında ortaya koyacağı da aktarılan bilgiler arasında. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler