YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş'tan 'Nevruz' değerlendirmesi
Kurtulmuş'tan 'Nevruz' değerlendirmesi
18 Mart 2013 15:26
Numan Kurtulmuş, dünkü Nevruz gösterilerinde büyük oranda bir olay yaşanmamasının sevindirici olduğunu vurgulayarak, "Herkes şundan emin olsun ki Türkiye'nin temel çizgilerinden, temel renklerinden asla taviz verilmeden bu iş bitirilecektir" dedi.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi'nde ATO Başkanı Salih Bezci ve beraberindeki heyeti kabul etti.
 
Kabulde gazetecilerin Nevruz kutlamalarına ilişkin sorularını cevaplayan Kurtulmuş, terör örgütü PKK'nın Nevruz dolayısıyla bir propaganda yapmama yönündeki tavrının ortada olduğunu ifade etti. Nevruz'un sadece Kürt halkına ait bir bayram olmadığını, bunun bir Orta Asya geleneği olduğunu ifade eden Kurtulmuş, bu kutlamanın bütün bölge halklarını ilgilendiren bölgesel bir gelenek olduğunu dile getirdi.
 
Kurtulmuş, Nevruz'un yıllardır politik gösterilere dönüştürüldüğünü ifade ederek, dünkü kutlamalarda büyük oranda olayların yaşanmamasının sevindirici olduğunu vurguladı. Sürece ilişkin bazı gerginliklerin yaşanabileceğini ifade eden Kurtulmuş, bütün vatandaşlara bir tavsiyesinin olacağını belirterek, "Türkiye halkının geniş çoğunluğunun Türk bayrağıyla, Türk vatanıyla en ufak bir problemi yoktur. Dolayısıyla bayrak ve vatan hepimizin ortak değeridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak hepimizin ortak değeridir. Tabi ki bazı hassasiyetleri anlıyorum ama olaylardan da anlaşılıyor ki bunlar geniş kitlelerin katıldığı bir takım gösteriler değil, bazı grupların katıldığı gösterilerdir" ifadelerini kullandı.
 
Herkesi teenni ile hareket etmeye çağıran Kurtulmuş, bazı adımlar atılırken çok düşünülmesi gerektiğini, bunun Türkiye'nin selameti ve geleceği bakımından önem taşıdığını belirtti. Türkiye'de bu sorunun çözülmesinden Türkiye Cumhuriyeti'nin 75 milyon yurttaşının her birinin yararlanacağını vurgulayan Kurtulmuş, Türkiye'nin teröre harcadığı paranın minimum hesaplamayla 400 küsur milyar dolar olduğuna işaret ederek, "Eğer Türkiye 30 yıl içinde 400 küsur milyar dolarını bu işe harcamış olmasaydı bugün Türkiye'nin kişi başına düşen milli geliri 20 bin dolar seviyesinde olurdu" şeklinde konuştu.
 
Terörün bitmesinin Türkiye'ye büyük bir hareket kazandıracağını ifade eden Kurtulmuş, bu anlamda 75 milyonun tamamının 'bir an evvel terör bitsin' dediğini duyar gibi olduğunu söyledi. Kurtulmuş, "Bunu yaparken herkes şundan emin olsun ki Türkiye'nin temel çizgilerinden, temel renklerinden asla taviz verilmeden bu iş bitirilecektir" diye konuştu.
 
Türklerin ve Kürtlerin bin yılı aşkın süredir kardeşçe yaşadığını dile getiren Kurtulmuş, iki toplum arasındaki akrabalık seviyesinin dörtte bir olduğunu söyledi. İki toplum arasında 30 yılı aşkın zamandır fitne tohumları ekildiğine dikkat çeken Kurtulmuş, "Şimdi bu fitne tohumlarını söküp çıkartacağız" dedi.
 
 
İHA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler