18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın194,542
 • BIST94.541
 • Dolar4,7355
 • Euro5,5009
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2809
 • İstanbul21 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya17 °C
 • Adana22 °C
 • Antalya23 °C
 • Diyarbakır25 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel23 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Türkiye modeli dünyaya ilham kaynağı olacak
Kurtulmuş: Türkiye modeli dünyaya ilham kaynağı olacak
20 Temmuz 2016 06:28
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bir televizyon kanalının canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, tüm dünyaya örnek olacak bir Türkiye modelinin üstünde durdu.

Başbakan Kurtulmuş, Kanal 7'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, "Her kuruluş ve kuruluşumuzun içerisinde bu örgütle bir türlü irtibatı, iltisakı olan bireyler tespit ediliyor. İlgili raporlar çerçevesinde listeler zaten hazırlanmış durumdaydı fakat bunu yaparken de sadece bir çevreye mensubiyetten ötürü insanların işinden gücünden edilmesi değil, bir örgüte intisapları dolayısıyla böyle bir kararın alınması gerekiyordu" dedi.

'ARTIK BU İŞİN LAMI CİMİ KALMAMIŞTIR'

Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin bir sual üzerine Kurtulmuş, şimdiye kadar, “Delillerinizi ortaya koyun, bize kanıt sunun, şunu yapın, bunu yapın” dediklerini anımsattı.

Daha evvelki birçok dosyada da ismi geçen şahsın bir numaralı suçlu ve teşkilat başı olarak iddialarla beraber ortaya konulduğuna işaret eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bunlara karşı ABD’den müspet yanıt gelmedi. Artık bu işin lamı cimi kalmamıştır. Daha ne kanıt verelim? 208 kişinin katili olan bir örgütten bahsediyoruz. TBMM’nin üstüne bomba atmış, cani bir örgütten bahsediyoruz. Binlerce adamın üstüne ateş açılmış ve 2 bine yakın adamın yaralandığı bir olaydan bahsediyoruz. Sadece şöyle de düşünmemişler; 'Bir darbe yaparsın, ben bu hükümeti indireceğim, yerine diğer bir hükümet koyacağım'. Bunlar, hükümet değiştirme gayesiyle değil, bunun çok üstünde bir gayeyle Türkiye’yi bir siyasi kaosun içerisine sokmak ve belki Türkiye’yi belde şehir, kasaba kasaba, köy köy silahlı grupların çatıştığı bir Suriye durumuna düşürmek için bu darbeyi yapmışlar. Bunların bir hükmetme niyeti yok, Türkiye'yi yıkma niyeti, yönetilemez bir memleket haline getirme niyeti mevcut. Nereden anlıyoruz? İlk işi Sayın Cumhurbaşkanımızı öldürmek üzere harekete geçiyor. Eğer o bombalar gerçekten hepsi tam isabet etseydi orada onlarca mebus şehit olacaktı."

'DÜNYAYA İLHAM KAYNAĞI OLACAK'

Kurtulmuş, darbe girişiminin vatandaşların desteği ile savuşturulmasının bir "model" oluşturup oluşturmayacağına yönelik soruya yönelik ise şunları söyledi:

"Türkiye'nin içerisinde, askerin içerisindeki bir grup, asker üniforması giymiş bir takım eşkıyalar, caniler, tanklarla, uçaklarla, helikopterlerle halkın üstüne gidiyor. Helikopterden ateş açıyor. Aşağıdan da insanlar kendilerini korumaya çalışıyor. O kahraman polislerimizi bir defa daha kutlama etmek lazım. Yukarıdan bomba yağdırıyorlar, nihai derece ağır silahlarla tarıyorlar. Onlar da ellerindeki küçük silahlarla onlara mukavemet göstermeye çalışıyorlar.

Dolayısı ile bu görünüm hakikaten bir model midir? Evet, bir modeldir. 2002'den sonra Türkiye modeli nasıl Arap dünyası için bilhassa Arap baharının ilk başlangıcında demokratik bir model oldu. Bir İslam ülkesinde hem demokrasi hem ekonomik kalkınma hem de İslami değerlere sahip çıkarak nasıl bir kalkınma modeli ortaya konabilir, Türkiye modeli söyleniyordu. Hatta biz de İslam dünyasındaki başka kardeşlerimiz rencide olmasın diye konuşmalarımızda, 'Türkiye modeli yerine Türkiye'nin ilham kaynağı olduğunu diyelim' diyorduk.

Şimdi hiç kuşkusuz ondan çok daha güçlü bir şekilde, 'bir darbe nasıl önlenir'; bir Türkiye modeli ortaya çıkmıştır ve tüm dünyaya ilham kaynağı olacaktır. Bütün dünyadaki mazlum halklar şayet tankları kendilerini çiğnemeye kalkarsa, hep o manzaralarla, o cesareti bulacaktır."

Ortadoğu'daki sıkıntılar, Mısır'daki darbe ve pek çok yerde yaşanan dahil savaşa karşılık Ortadoğu ve İslam coğrafyasında yeni bir yel estirme umudunun olup olmadığı sorulan Kurtulmuş, "Genel olarak bu darbe meselesinin, benim şahsi kanaatim, tüm Ortadoğu'daki bu acı gelişmelerin hepsi bir büyük doğum sancısının işaretleridir. Hani derler ya, 'Gideceğimiz daha fazla dip yok'. Bu anlamda İslam coğrafyası siyasi, ekonomik ve maalesef dahil türbülansları bakımından en hazin dönemlerinden birisini yaşıyor. Akla gelebilecek her türlü senaryoyu görmüş bir İslam coğrafyasından Allah'ın izniyle buradan yukarı doğru çıkacağız." değerlendirmesini yaptı.

Kurtulmuş, yukarıya doğru çıkmanın esas kuralının uygarlık değerlerine sahip çıkmak, çok sesliliği temel almak, demokrasiyi inşa edebilecek iradeyi ortaya koymak ve karşısındakine tahammül edebilecek bir toplumsal duyarlılığın oluşturulması olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin tüm bu unsurlarda büyük bir tecrübesinin bulunduğunu aktaran Kurtulmuş, "Türkiye, demokrasi anlamında ilham kaynağı olmasın, içerisinde çatışan, kutuplaşan bir cemiyet olsun, kendi gücünü kendi içerisinde yok etsin" diye düşünenler olduğunu belirtti.

 

HABER7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler