YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: Sınırötesi tehditler bertaraf edilecek
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda terörle mücadele alanındaki gündeme gelen başlıkları açıklayarak, "Kurulda terörün sınırötesi kaynakları üzerinde duruldu. Bu tehditlerin bertaraf edilmesi konusundaki hazırlıklar konuşuldu" dedi.
Kurtulmuş: Sınırötesi tehditler bertaraf edilecek
22 Şubat 2016 / 20:11 Güncelleme: 22 Şubat 2016 / 20:48

Bakanlar Kurulu, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Ankara'daki terör saldırısı, terörle mücadele ve Suriye'deki gelişmeler başta olmak üzere kritik başlıklar toplantıda konuşuldu.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nun ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş'un açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Terörle mücadelenin kararlılık içerisinde sürdürülmesi müzakere edildi. Terörün sınırötesi kaynakları üzerinde duruldu. Bu tehditlerin bertaraf edilmesi konusundaki hazırlıklar konuşuldu. Terörle mücadelede kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği sağlanıyor. Türkiye, çevresindeki gelişmeleri takip ediyor.

Göç değerlendirmesi yapıldı. Yasadışı göçle mücadelenin önemli bir güvenlik meselesi olduğunun altı çizildi. 2015 yılı içerisinde 146 binden fazla yasa dışı göçmeni Türkiye yakaladı. Küresel ekonomide önemli gelişmeler var. Bunun üzerinde de görüşmeler oldu.

ABD ile ilişkilerimiz ele alındı

Reform adımlarına da devam edilecek. Makro, mikro reformlar ile AB uyum reformları içerisinde süreç devam edecek.Dış ilişkiler ile ilgili gelişmeler konuşuldu. Farklı alanlarda, farklı dış politik sorunlarla karşı karşıya. Bu çerçevede Türkiye'nin AB ile ilişkileri önemli alanlarımızdan biridir. ABD ile ilişkilerimiz ele alındı.

Ankara saldırısının faili

Biz Hükümet adına resmi açıklama yaparken, elimizdeki net bilgilerle hareket ederiz. Olayın gerçekleştirdiği anda, parmak izlerinden şahsın kimlik bilgileri o şekilde tespit edildi. Bu kişinin isminin başka bir isim olup-olmadığı Savcılığın görev alanı içerisindedir. Savıcılık resmi açıklamayı yapacaktır. Bu bombayı patlatan kişi, PYD bölgesinden gelmiştir. Arabanın kiralanma süreçleri açıkça ortaya konulmuştur. Ölen canlı bombanın gerçek kimliği ise DNA testlerinin sonrasında açıklanacaktır. İsmi farklı olabilir, isminin farklı olması meselenin gerçeğini değiştirmez.

Suruç'ta, Ankara Garı'nda, Sultanahmet'te ve yine Ankara'daki saldırı tabloyu gösteriyor. Fransa da aynı şeyi yaşadı; Bir numaralı mesele terörle mücadelede ulusal birliği sağlamak. Terör hainliktir, terör odakları şer odaklarıdır.

78 milyona gözdağı vermek için böyle bir saldırı gerçekleştirdiler. Biz de Türkiye'yi terörle mücadelede güçlü bir ülke olarak tedbirlerimizi alacağız. Devletin kurum ve kuruluşlarının bu tedbirlerine karşı vatandaşımızın duyarlı olması önemli. El birliği içerisinde her türlü tedbiri alacağız.

Cerattepe açıklaması

Türkiye'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarını çok iyi bir şekilde kullanması lazım. Bu bir terazidir. Bir tarafta madenlerin iyi kullanılması, diğer taraftan çevreyi koruma dengesidir. Türkiye her türlü madeninden istifade edecektir, doğaya zarar vermeyecek tedbirleri sağlayacaktır.

Ateşkes olumlu

Ateşkesin sağlanacak olmasını olumlu karşılarız. Ümit ederim ki uygulanabilir. Ümit ederiz ki Rusya, 'DAEŞ'le mücadele ediyoruz' diyerek sivilleri vurmaz. 8 bine yakın sortinin yüzde 90'ı ılımlı muhalefet ve siviller üzerinedir. 450 bin masum Suriyeli öldü. Misket bombaları atıldı dünyanın kılı kıpırdamadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler