YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurtulmuş: "İmralı konuşmaları Spekülasyon"
Kurtulmuş: "İmralı konuşmaları Spekülasyon"
16 Ocak 2013 16:30
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terörist başı Abdullah Öcalan'ın yeni anayasanın hazırlanmasında kendisinin de görev almasını istediği yönündeki haberleri, "spekülasyon" olarak değerlendirdi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Numan Kurtulmuş, İmralı görüşmeleriyle başlayan yeni süreci "İnşallah Türkiye 2009'da yakalamış olduğu şansı bir kere daha yakalar. Türkiye her türlü provokasyona rağmen 30 küsur senedir devam eden bu terör belasını sonlandırmış olur." diye değerlendirdi.

Siyasetin vazifesinin Türkiye'yi esenlik yurdu haline getirme çabasına her türlü katkıyı sağlamak olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Ama görüşmelerde ne konuşulur, ne eder, kim ne konuştu bunlar bizim vazifemiz değil. Bu konuların içeriği hakkında inanın en ufak bilgiye sahip değiliz. Bütün modern devletlerde böyle olur, bu tür görüşmeleri devletin istihbarat birimleri yürütür. Vazifeleri gereği böyledir, konumları gereği böyledir. Zaten bütün bu tartışmaların dışında Türkiye'nin yeni bir anayasa ihtiyacı olduğu da ayan beyan ortadadır. Bu yeni anayasa meselesi AK Parti olarak en önemli önceliklerimizden birisidir." diye ekledi.

Yeni anayasa vurgusu

Milletin hem 2007 seçimlerinde hem 2010'daki referandumda hem de 2011'deki seçimlerde siyasetin üzerine vermiş olduğu en önemli sorumluluklardan birisinin  Türkiye'de barış ve kardeşliği sağlayacak yeni bir anayasa yapılması olduğunun altını çizen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, "Yeni Türkiye'nin inşasına yol açacak adımların mahiyetinde olan yeni bir anayasanın yapılmasıdır. Ümit ederiz ki parlamentoda bütün partilerin katılımıyla gerçekten demokratik katılımcı ileri bir anayasanın yapılması mümkün olur."

Kendisine Paris'te öldürülen PKK'lı üç kadının Türkiye'de gerçekleştiilecek cenaze törenleri ile ilgili bir soru da yöneltilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, provokasyon ihtimalini şöyle değerlendirdi: "İşin iki tarafı var; bir tanesi insani boyutu. Yani bir anlamda ölen kim olursa olsun, ölenin nerede defnedileceğine karar verecek olanlar, nerede tören düzenleneceğine karar verecek olanlar aile efradıdır. Dolayısıyla öncelikli olarak bunun bu insani tarafını bir tarafa koymamız lazım. Siyasi tarafı ise maalesef hepimiz endişeyle takip ediyoruz ki, her türlü provokasyona açık olan bir durumdur. Maalesef bu sürecin barışla sonuçlanmasını istemeyenler, terörün devam etmesinden medet umanlar, buradan bir takım siyasi menfaatleri olan çevreler, karanlık bir takım odaklar 30 senedir olduğu gibi şimdi de provokasyon yapabilirler. Ama benim inancım, öyle inanıyorum, öyle olmasını temenni ediyorum; Türkiye halkı, bu cenaze törenine katılanlar, bu cenaze törenini izleyenlerin büyük bir çoğunluğu olgunluk içerisinde cenaze törenini inşallah sürdürürler. Ve hiçbir provokasyona mahal bırakılmadan cenazeler defnedilmiş olur."


CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler